žiadosť o preregistrovanie z odboru Košice - Šaca. Podľa stanov Matice mal výbor v Moldave o žiadostiach do 30 dní od ich podania rozhodnúť alebo žiadateľom odpovedať. Neurobil tak.
Sťažnosti žiadateľov na nevybavenie v lehote uznali za opodstatnené dozorný výbor aj výbor Matice v Martine. Nakoniec moldavský výbor Rómom a Glowatemu odpovedal až 17. októbra - po vyše 160 dňoch.
Za členov ich zatiaľ neprijal. Rómom navrhuje kolektívne členstvo a od Glowateho žiada, aby podal prihlášku a predložil členský preukaz, lebo stanovy preregistrovanie nepoznajú (o tom informoval Glowateho aj dozorný výbor).
"Vnímame to ako diskrimináciu," tvrdí rómsky žiadateľ Mikuláš Zsiga. "Vtedy im boli Cigáni dobrí, keď bolo treba robiť na Dome Matice v Moldave a každý deň sme tam dvaja-traja zadarmo pomáhali."
Rómovia žiadajú o individuálne členstvo, pri ktorom na rozdiel od kolektívneho treba platiť členské príspevky. "Problém v platení členského nevidíme," povedal Zsiga.
Pri individuálnom členstve by disponoval hlasom vo voľbách miestnych orgánov Matice každý člen, pri kolektívnom by malo 30 členov spolu jediný hlas.
"Ak by bol výbor prijal Rómov za individuálnych členov v lehote, všetci by mohli na júnovom valnom zhromaždení voliť výbor i predsedu odboru Matice v Moldave a voľby mohli skončiť inak než zvolením toho istého predsedu pána Greguša a takmer rovnakého zloženia výboru," vysvetľuje Viera Ďurášová, pracovníčka Matice a bývalá riaditeľka moldavského matičného Domu, ktorého novou riaditeľkou sa v máji na základe výberového konania stala dcéra predsedu odboru Matice v Moldave.
"To je súkromný názor pani Ďurášovej a konkurz bol v poriadku, ja som v komisii nebol," protestuje predseda moldavského odboru Matice František Greguš.
Poliak Glowaty, ktorý v apríli získal slovenské občianstvo, vraví, že pomohol za posledných päť rokov Domu Matice v Moldave ako organizátor a sponzor prostriedkami a prácou v celkovej hodnote vyše dvoch miliónov korún a v roku 2002 dostal od predsedu Matice Jozefa Markuša ďakovný list.
"Matica nehovorí o ničom inom, len že nemá peniaze, a my sme mali pripravené projekty na získanie prostriedkov z eurofondov na cezhraničnú spoluprácu. Každý hovorí, že s Rómami sa nič nedá, ale to nie je pravda. Vlastním licenciu a patent na výrub tvárnic a pre pracovitých Rómov v Moldave by som spracoval projekt, aby si sami stavali domy," vyhlásil Glowaty.
Greguš priznáva, že výbor nedodržal lehotu. "Ale sme len dobrovoľní funkcionári, ktorí majú povinnosti vo svojich firmách a chyba sa môže stať každému," uviedol predseda odboru. "Ani jednej zo sťažujúcich sa strán sme však neoznámili, že ich do odboru neprijmeme, hoci stanovy nehovoria, že musíme prijať každého, kto podá prihlášku."
Keďže Glowaty nepredložil členský preukaz, podľa Greguša odbor nemá čo riešiť a ďalšie Glowateho sťažnosti sú neopodstatnené. "Čo sa týka Rómov, dohoda bola taká, že si s každým z nich pohovoríme, lenže situácia sa skomplikovala nedostatočným počtom členov výboru v letnom období aj tým, že výbor sa nemá kde schádzať a rokovať," tvrdí Greguš.
"Slovenské národné stredisko pre ľudské práva prešetruje motív konania odboru Matice v Moldave, ktorý žiadatelia označujú za diskriminačný," vyjadrila sa výkonná riaditeľka tohto strediska Viera Mrázová. "Diskrimináciu odmietam," uzavrel Greguš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári