čakala na malý zázrak. Ten prišiel o takmer štyri roky, kedy sa dostala do rúk košickým lekárom. Pracovníci 1. Stomatologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou vyriešili problém pacientky bez operačného zákroku, ktorého sa tak obávala.
"Devätnásteho septembra 2000 som sa ráno zobudila a viackrát za sebou som silne zívla. Asi pri piatom zívnutí som pocítila, ako sa mi vykĺbila sánka. Vyskočila mi z oboch kĺbnych jamôk a ja som viac nedokázala zatvoriť ústa. Asi dva dni som nemohla vôbec hovoriť, šesť týždňov som si liečila zápal na obidvoch stranách tváre. Po jeho vyliečení mi môj stomatológ naprával sánku pod narkózou. Jedna strana ale stále vyskakovala...," hovorí Mária Kriváňová (na snímke).
Žena si na vykĺbenie zvykla. Naučila sa napriek zdravotnému problému hovoriť aj jesť. Aj keď jej vykĺbenie výrazne poznačilo život, odmietala operáciu, ktorú jej navrhli. Verila, že to musí ísť aj bez nej...
"Vyzerala som ako príšerka. Moja sánka bola pretiahnutá dopredu, vytvoril sa akoby predkus. Potrhala som všetky fotografie z tohto obdobia... Po polroku som bola v Bratislave, kde ma chceli okamžite operovať. Iba vďaka tomu, že bolo pokazené ‚cétečko', som mohla ísť domov. V tom okamihu som vedela, že na operáciu neprídem. Verila som, že sa vyliečim aj bez nej. Začala som s detoxikáciou celého organizmu... Po troch rokoch som sa rozhodla pre zákrok v košickej nemocnici, ktorý mi odporučil môj stomatológ,"
Pani Mária prišla za primárom Kártikom. Ten bol z takéhoto prípadu v miernom šoku, s čímsi takým sa ešte nestretol. Vykĺbená sánka je totiž banálnym zdravotným problémom, ktorý sa dá obyčajne veľmi rýchlo odstrániť. Ale pacient so štyri roky starým úrazom? Lekár pacientke povedal, že nemôže zaručiť úspech po takom dlhom čase neriešenia problému, ale jeho postup nakoniec vyšiel.
"Prišlo sa na mňa pozrieť veľa lekárov, nikto nič také ešte nevidel. Nechápali, ako som s tým dokázala tak dlho žiť," poznamenáva žena, ktorej jediné zívnutie poznačilo štyri roky života.
Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Foto k článku: Judita ČERMÁKOVÁ
Spravodajstvo, sanka, krivanova JUDY
!!! RAMČEK !!!
"Vykĺbenie sánky je pomerne bežné," hovorí MUDr. P. Kártik
"Luxácia, čiže vykĺbenie sánky, je pomerne bežná záležitosť, najčastejšie k tomu dochádza pri zívaní. Na našej klinike pomáhame ročne asi piatim takýmto pacientom, avšak s takýmto starým prípadom, som sa ešte nestretol. Pacienti obyčajne vyhľadajú lekársku pomoc vzhľadom na silné bolesti veľmi rýchlo," hovorí primár oddelenia maxiolo-faciálnej chirurgie pri 1. Stomatologickej klinike FNsP. MUDr. Peter Kártik (na snímke), podľa ktorého odkladanie ošetrenia situáciu iba zhoršuje.
"Tým, že sa kĺbna hlavica ocitne mimo kĺbovej jamky, dochádza k obrannému mechanizmu, pri ktorom sa sťahujú žuvacie svaly. Dôjde tiež k stuhnutiu väziva v okolí, čo robí veľký problém pri neskoršom naprávaní," vysvetľuje.
Naprávanie vykĺbenej sánky robí lekár obyčajne bez akejkoľvek anestézy, pri problematickom prípade sa používa lokálne umrtvenie. Zvyčajne je to niekoľkominútová záležitosť. Niekedy si človek dokáže pomôcť aj sám, pokiaľ má od narodenia voľnejší kĺb a k vykĺbeniu dochádza častejšie. A čo je dôsledkom neriešenia tohto stavu?
"Keď kĺbový výbežok vyskočil z jamky, pacientke sa vytvoril nepravý predhryz a nemohla zatvoriť ústa. Zdeformovala sa jej celá tvár, musela inak hovoriť a dozaista mala ja aj problém prijímať tuhšiu potravu," konštatuje MUDr. Kártik, ktorý nedokáže pochopiť, ako to, že sa vykĺbenú sánku nepodarilo hneď po úraze napraviť.
Ako sa dozvedáme, zhruba po šiestich týždňoch sa žene následkom obranyschopnosti organizmu prebudoval kĺb. Obrastením mäkkých tkanív okolo vykĺbeného výbežku a stiahnutím žuvacích svalov sa vytvoril nepravý kĺb, preto bolo potrebné stuhnuté väzivo najprv uvoľniť. Pacientke to primár urobil v narkóze, kedy jej tiež nasadil dlahy na horný a dolný zubný oblúk. Následne sa prevádzala takzvaná ortopedická repozícia, teda postupné naprávanie medzičeľustných štruktúr. Realizovalo sa to elastickými gumenými sťahovačmi, ktoré ťahali sánku dozadu a hore. Išlo o pružnú fixáciu, sánka nebola klasicky zadrôtovaná, ako tomu býva pri zlomeninách. Nuž a po deviatich týždňoch sa ju podarilo aj bez použitia chirurgických metód dostať tam, kam patrí.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári