približne 12 tisíc hektároch, národný park musí zostať zachovaný. Podobne to vníma aj časť domáceho obyvateľstva, ktorá sem pred rokmi prišla najmä za krásou horského prostredia. Tvrdia, že národný park má predsa aj iné hodnoty, ako časť lesa, vzácne vysokohorské prostredie, jedinečnú faunu a flóru, osobitosti klímy a predovšetkým unikátne hory.
"Otázky typu ako ďalej, ako Tatry majú vyzerať, by mal riešiť tím odborníkov. Už dnes sa objavujú tlaky rôznych záujmových skupín na rozširovanie zjazdoviek či inej infraštruktúry cestovného ruchu. Prekvapuje nás zneužitie situácie, ktorá je dosť emotívna," uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura.
Viacerí Tatranci teraz "rozhutujú" o tom, či má nový les dostať rovnaký priestor, ako ten zničený. Niektorých podnikateľov sme sa opýtali, ako by "nové" Tatry mali vyzerať.
Robert Gálfy, poslanec mestského zastupiteľstva a majiteľ Športcentra:
"Rozhodne by sa mohli čiastočne posunúť hranice intravilánov, je tu šanca doplniť v tatranských strediskách rekreačno-športové zázemie. To je to, čo nám tu chýba. Myslím si, že aj okolo hlavnej cesty by mohol zostať aspoň 20- metrový pás bez stromov, aby sa počas zimnej údržby dalo soliť, aby boli zimné cesty bezpečnejšie a kvalitne udržiavané. Vidím tiež príležitosť na vybudovanie malých lyžiarskych vlekov pri hoteloch, sú to skôr nenáročné pre rodinné lyžovačky hotelových hostí. Ukazuje sa tu veľká šanca mať Tatry so službami, o akých sme dlho rozprávali, ale treba to robiť odborne, premyslene, nie chaoticky. Jediné, čoho sa obávam, aby sa nepriživili na budúcej tvári Tatier rôzni špekulanti, ktorí zneužijú situáciu."
Jana Kalinčíková, predsedníčka predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry:
"Som optimista a verím, že tatranskému cestovnému ruchu svitá na dobré časy. To, že vietor zničil časť lesa neznamená koniec turizmu v Tatrách. Domnievam sa, že treba efektívne využiť existujúci potenciál ubytovacích kapacít a zamyslieť sa skôr nad doplnením chýbajúcich služieb, mám na mysli najmä športové areály v jednotlivých mestských častiach, rozšírenie služieb a možností pre lyžiarov."
Róbert Turjanik, majiteľ Vily Park v Tatranskej Lomnici:
"Budúca podoba Vysokých Tatier je zatiaľ témou na akademickú debatu. Verím, že príroda si poradí, človek jej trochu pomôže. Otvorili sa tu aj nové možnosti, napríklad v Tatranskej Lomnici sa roky hovorí o rozšírení zjazdovky zo Skalnatého plesa, teraz už nič rúbať netreba, príroda ju otvorila sama. Verím, že kompetentní nájdu spoločnú reč v prospech Tatier."
Vladimír Ternavský, majiteľ lyžiarskej školy Ternav-Ski v Starom Smokovci:
"Podľa mňa kalamita prinesie Tatrám viac pozitív, ako negatív. Každopádne už samotné osady budú vyzerať lepšie, ako doteraz. Očakávam, že letná sezóna v budúcom roku bude vydarená. Veľmi veľa sa o kalamite hovorí v médiách v celej Európe i svete, Tatry sa majú možnosť propagovať a prilákať viac ľudí. Treba to len chytiť za ten správny koniec a dobre využiť. Pokiaľ ide o to, či sadiť nové lesy alebo nie, som za to, nechať to na prírodu. Osobne by som vytvoril zóny s vysokým stupňom ochrany a naopak pásma, ktoré by slúžili na športové a iné aktivity a kde by sa mohol rozvíjať cestovný ruch. Dúfam tiež, že finančná pomoc, ktorá k nám prúdi zo všetkých strán, sa využije rozumne a neskončí vo vreckách niekoľkých ľudí."
Autor: kim, olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári