skutočnosti.
Ako prezradila riaditeľka festivalu Eva Kratochvílová, rozhodli sa podnietiť diskusiu aj kvôli tomu, že dokumentárny žáner na Slovensku živorí. "Je treba hovoriť o tom, ako zháňať prostriedky, presviedčať ľudí aby uverili vašej myšlienke, lebo je smutné, že po nás ostane o niekoľko rokov v archívoch medzera," konštatovala.
Jej slová potvrdil aj Milan Antonič, vedúci informačného strediska archívu STV. Napríklad výrobu cyklu Národné kultúrne pamiatky Slovenska skončili v roku 1996.
O niečo lepšia je situácia v Českej televízii, ktorá dáva väčší priestor dokumentu. V súťaži Archfilmu je napríklad jeden diel dokumentárneho cyklu Šumné mestá s populárnym filmovým hercom a členom divadla Sklep Davidom Vávrom. Ako povedal režisér snímky Radovan Lipuš, Šumné mestá predstavili vo Washingtone na festivale Environment filmu a mali obrovský ohlas. Dokonca sa pýtali, ako by vyzeral Šumný Washinghton. "Šumné mestá prispeli k tomu, že na základe ich odvysielania istú stavbu zapísali do zoznamu pamiatok, dokonca na ich základe vznikli iniciatívy a miestne volebné programy. Urobilo nám to obrovskú radosť, že dokument a skutočnosť vedú dialóg," uviedol R. Lipuš.
O skúsenostiach kanadských dokumentaristov hovorila Andrea Gorfolová, producentka Tricon Films & Television. Jej spoločnosť patrí medzi desať najsilnejších v krajine. "Ani u nás vám nijaká televízia nezaplatí celú produkciu filmu. Často tvorcovia točia za vlastné. Aj my sme sa museli naučiť pracovať formou koprodukcií a hľadať peniaze z viacerých zdrojov."
Podľa Vladimíra Štrica, riaditeľa MEDIA DESK na Slovensku, na rozdiel od iných krajín majú naši tvorcovia iba dve možnosti: grantový systém, alebo STV. "Je to málo. Chýbajú tu regionálne alebo súkromné fondy," dodal.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári