tatranských lesoch. Zhodli sa na tom po utorkovom mimoriadnom zasadnutí predstavitelia Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD).
Slovenskí spracovatelia dreva sú podľa nich pripravení spracovať drevnú surovinu okamžite a ponúkajú svoje maximálne kapacity pre jej efektívne využitie. "Uvažovať o vývoze dreva považujeme za zavádzajúce a
poškodzujúce slovenskú ekonomiku," uvádza sa vo vyhlásení zväzu.
Návrh generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Karola Vinša na vývoz kalamitnej suroviny je podľa zväzu unáhlený a nekompetentný. "Považujeme to za pokračovanie neseriózneho prístupu k slovenským spracovateľom dreva," informoval ZSD.
Ako však v reakcii uviedol hovorca Lesov SR Peter Gogola, len v štátnych lesoch vznikli škody na
1,223 mil. kubíkoch dreva. "Ak by sa tento objem naložil na kamióny, vytvorili by rad dlhý približne 733 kilometrov," uviedol Gogola.
Ako vyhlásil Vinš, zobchodovanie kalamitného dreva bude koordinovať Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MP). Štátny podnik má pritom podľa neho záujem na čo
najefektívnejšom predaji, pretože potrebuje vytvoriť
dodatočné zdroje na obnovu lesov. "Na vypestovanie jedného hektára zabezpečeného porastu je totiž potrebné 120 tis. Sk," dodal Vinš.
Podľa odhadu ZSD by sa mala kalamitná surovina spracovať počas dvoch rokov, z toho v prvom roku 1,5 mil. metrov kubických a v druhom milión kubíkov drevnej suroviny. Zväz pritom vychádzal z odhadu generálneho riaditeľa Lesníckej sekcie MP Jána Ďurského, ktorý množstvo kalamitného dreva odhaduje na 1,5 mil. metrov kubických, ako aj z odhadu ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, podľa ktorého tento objem predstavuje 2,5 mil. kubíkov. "Slovenskí spracovatelia
majú kapacity na spracovanie všetkého kalamitného dreva, keďže zo súčasných kapacít v objeme 6,188 mil. metrov kubických sa využíva len 60 až 70 percent," uvádza ZSD.
V prvom roku by sa tak malo z kalamity získať približne 300 tis. kubíkov piliarskej guľatiny, 750 tis. kubických metrov vlákninového dreva a 450 tis. kubíkov palivového dreva alebo energetickej štiepky. Ročnú potrebu slovenského spracovateľského drevárskeho a celulózo-papierenského priemyslu je podľa ZSD možné doplniť dodatočnou výchovnou a obnovnou ťažbou podľa lesných hospodárskych plánov.
Na Slovensku sú však podľa zväzu dostatočné kapacity aj na spracovanie kalamitnej suroviny počas jedného roka. Pri tejto alternatíve by však zväz uvítal prefinancovanie nadmerných zásob a produkcie vládou SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári