zosilnel vietor, ktorý komplikoval práce na odstraňovaní kalamity.
Vietor v noci zvalil stromy na železničnú trať medzi Studeným Potokom a Tatranskou Lomnicou. Železničiarom sa podarilo koľajnice uvoľniť ešte v ranných hodinách. "Stromy padli na kilometri šesť až osem. To je asi kilometer a pol od zastávky Eurocamp. Ale už je to dávno odpratané a vlaky premávajú normálne," dozvedeli sme sa okolo deviatej ráno od zriadenca železničnej stanice Studený Potok.
Veterno bolo aj v Tatranskej Lomnici. Na uliciach nebolo ani živej duše. Cestu brázdili cestárske pluhy. Dopoludnia nebola ešte "Cesta slobody" posypaná, autá sa mohli pohybovať iba minimálnou rýchlosťou. Neďaleko Múzea TANAP-u ostal na zľadovatenej ceste stáť kamión s prívesom. Cestárske vozidlo muselo na krajnicu vysypať časť posypového materiálu. Vodič si potom lopatou vysypával cestu ku križovatke.
O niekoľko kilometrov ďalej v Hornom Smokovci stáli odstavené tri vozidlá s pitnou vodou. Tie stále zásobujú Dolný Smokovec. Vodiči sa bavili medzi sebou a rozdeľovali si úlohy, kde kto pôjde. "Už aby to skončilo. Ešte aj také počasie do toho príde," povzdychol si jeden z nich.
Starý Smokovec pripomína skôr mesto po ťažkej bitke, ako centrum turistického ruchu. Všade sú ťažkotonážne lesné stroje, nákladné autá a partie pilčíkov z rôznych kútov Slovenska. "Prišli sme z dedinky Koriská v okrese Liptovský Mikuláš. Sme tu od soboty. Momentálne čistíme mesto od spadnutých stromov. Či ešte vládzeme? Ale pravdaže! Sme chlapi, ktorí sú zvyknutí ťažko robiť v hore," povedal nám jeden z pilčíkov.
Na odstraňovaní škôd pracujú aj tatranské liečebné ústavy. Aj im práce komplikuje sneh a vietor. Podľa slov riaditeľky Odborného liečebného ústavu respiračných chorôb v Novom Smokovci Evy Grossingerovej ale ústav funguje na plné obrátky, pacienti prichádzajú a odchádzajú.
"Objednali sme si pilčíkov spoza Magury, musia odstrániť spadnuté stromy, aby sme sa dostali k ďalším budovám, ktoré sú za ústavom. Ak by sme to neurobili teraz, drevo primrzne a museli by sme čakať do jari. Čakáme na to, kým sa umúdri vietor, potom začneme s opravou strechy. Zatiaľ je tam špeciálna fólia," uviedla riaditeľka.
Na zaujímavý spôsob likvidácie kalamitného dreva sme narazili v Dolnom Smokovci. Neďaleko cesty sa štvorica pilčíkov za pomoci konského záprahu pokúšala vyprostiť z haluziny kmeň smreka. "Ide to ťažko. Aj počasie je nanič. Aha, iba dva kmene sme vytiahli. A ani nechcú platiť viac ako sto korún za kubík. Veď, čo to je. Za bandasku benzínu dám 35 korún a kde je jedlo pre nás a žrádlo pre kone? Mali dať aspoň 400 korún za kubík, veď aj my chceme z dačoho žiť," posťažoval sa s goralským prízvukom jeden z drevorubačov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári