Štátnej ochrany prírody. Ako prezentovali na včerajšej tlačovej konferencii, práve dobrá spolupráca lesníkov a ochranárov teraz môže pomôcť pri obnove tatranského lesa. Ministerstvo životného prostredia totiž deklarovalo, že na spracovanie kalamitného dreva v najvyššom stupni ochrany prírody ploche udelí generálnu výnimku.
"My sme navrhli veľmi rýchle vyhlásenie zonácie, aby sme tým umožnili bezvýnimkové spracovanie kalamity. Vyriešili by sa tak právne problémy, spojené so spracovaním kalamity v dnešných rezerváciách," uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura. Podľa jeho slov toto je spôsob, ako ukázať, že TANAP zostáva národným parkom aj po katastrofe, ktorá postihla Vysoké Tatry.
"Zatiaľ sme o rýchlom schvaľovaní zonácie nediskutovali. Budeme sa tomu venovať, keď bude trochu viac času, je to vážny proces a vyžaduje si dôslednosť. Teraz potrebujeme predovšetkým robiť a odstraňovať následky kalamity," vyjadril sa riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška.
Podľa ochranárov zo štátnej ochrany prírody jednou z príčin obrovského rozsahu kalamity bola nízka stabilita postihnutých lesov. "Príroda sama ukázala, že najcennejšia časť územia vydržala nápor vetra, horná hranica lesa prežila. Tatranský príklad zrejme otvorí širokú diskusiu o ďalšom smerovaní lesníctva na Slovensku," uviedol Tomáš Vančura.
Podľa jeho slov bude teraz tiež dôležité, aby zisk z vyťaženého kalamitného našiel uplatnenie práve v rekonštrukcii tatranského lesa. "Spracovanie kalamity pôjde zrejme iným spôsobom, ako štandardne - od veľmi rýchleho vyťaženia dreva v okolí sídiel až po veľmi jemné vyťahovanie dreva zo vzácnych území," naznačil riadtieľ Správy TANAP-u. Ako dodal, je veľmi dôležité, aby sa kalamita veľmi rýchlo začala spracovávať všade tam, kde je to možné a kde nie je konflikt s ochranou prírody.
Podľa slov ochranárov by pri výsadbe nového tatranského lesa mala doterajšiu monokultúru smreka nahradiť prirodzenejšia skladby drevín. "Také príklady už existujú, Štátne lesy TANAP-u takto rekonštruovali lesné porasty, len v záplave smreka to ešte nebolo vidieť, príkladom je okolie Fľaku," uviedol Vančura.
V novovysadenom tatranskom lese má mať smrek len päťdesiatpercentné zastúpenie, zvyšok má tvoriť smrekovec, borovica, jelšina, breza či javor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári