plánuje v tejto súvislosti pristúpiť k prísnejším opatreniam.
"Mali sme niekoľko kontaktov s Bytovým podnikom a hľadáme spôsoby, ako riešiť túto situáciu. Na Luniku IX je legálnym spôsobom napojených len asi štvrtina
obyvateľov, ostatní elektrinu odoberajú načierno. Ak sa v noci pozriete na sídlisko, všetci svietia, až sa to človeku nechce veriť," vysvetľuje vedúci úseku Priemyselní zákazníci VSE Arpád Tóth.
Ako ho dopĺňa hovorkyňa spoločnosti Anka Pančurová, dlh sa vyšplhal do závratných výšok. "Je to 25 miliónov, čo je neuveriteľné. Rozhodli sme sa teda, že na sídlisko budeme dodávať len toľko energie, aby sme bez problémov zásobovali platiace domácnosti. V prípade, že sa napoja aj ostatní, trafostanica vypadne a situáciu si budú musieť riešiť medzi sebou," vysvetľuje A. Pančurová. Na otázku, či je to správna cesta, či na sídlisku nedôjde k nepokojom, odpovedá: "Jednoducho, my nemáme inú možnosť. Musia si to vyriešiť."
Už viackrát sa VSE spoločne s políciou a predstaviteľmi bytového podniku mesta Košíc angažovala v odpájaní čiernych odberateľov. Tieto akcie budú naďalej pokračovať. "Máme záujem o to, aby sme za nami dodaný tovar dostali zaplatené." Všetky zistenia o neoprávnenom odbere sú zadokumentované. "Boli podané trestné oznámenia a niektorí ľudia boli za túto činnosť dokonca aj odsúdení," hovorí A. Pančurová.
Problém je v tom, že aj keď čiernych odberateľov odpoja, len čo elektrikári zo sídliska odídu, okamžite sa obyvatelia opätovne napoja. Káble zo stĺpa pribúdajú ako huby po daždi, pričom, samozrejme, nie sú odborne napojené. Elektrárne na podvod prídu veľmi rýchlo. Lunik IX je totiž napojený na verejnú rozvodnú sieť, pričom na trafostaniciach je vlastné meranie pred vstupom. Keď to potom porovnajú s výstupom, ľahko zistia, že niečo nie je v poriadku.
"A bude tam ešte horšie. Je tu zima a keďže nemajú kúrenie, ani teplú vodu, zatápajú si elektrinou. Naše vedenia to nevydržia, pretože pre taký vysoký odber nie sú dimenzované. Potom sa začnú sťažovať tí, ktorí platia, my však nevieme, čo s tým robiť," dozvedeli sme sa od A. Tótha.
Vo VSE už rozmýšľajú aj nad zavedením anglického systému. To znamená, že ľudia budú mať doma namontované prístroje, v ktorých si prostredníctvom nabitého kľúča, alebo vhodením mincí kúpia elektrinu. To znamená, že budú svietiť len dovtedy, kým budú peniaze. Aj to si však vyžaduje vysoké náklady.
Pilotný projekt boja proti neplatičom začali uplatňovať pred niekoľkými mesiacmi na Hrebendovej ulici. Technici VSE namontovali špeciálny elektromerový rozvádzač, ktorý charakterizuje vysoký stupeň mechanickej pevnosti s obmedzeným prístupom k elektromerom pre nepovolané osoby. "Tento rozvádzač sme umiestnili pri vstupe do viacbytového domu, teda je verejne kontrolovateľný. V jednom elektromerovom rozvádzači sa nachádzajú elektromery všetkých bytov príslušného vchodu a elektromer spoločných priestorov. Ide o elektromery tých bytov, ktorých majitelia majú platnú nájomnú zmluvu s BPMK a na jej základe mohla byť vystavená zmluva o dodávke elektriny," vysvetlila A. Pančurová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári