verejno-obchodnej súťaže na dodávku 100 000 ton čierneho uhlia. Toto množstvo pritom predstavuje väčšinu "zimnej" spotreby TEKO na výrobu tepla pre túto vykurovaciu sezónu. Aj napriek problémom, ktoré po tomto kroku vzniknú, predstavitelia Teplárne tvrdia, že 75 000 košických domácností sa nemusí obávať chladných radiátorov. Zároveň však nevylučujú, že po skončení spomínanej zmluvy na dodávku čierneho uhlia sa bude musieť nájsť nový dodávateľ, ktorý svoje ceny uhlia zrejme prispôsobí ich zvýšenej úrovni na svetových trhoch.
TEKO, ktorá je stopercentne vlastnená štátom v zastúpení FNM, podpísalo začiatkom augusta s víťazom verejno-obchodnej súťaže zmluvu na dodávku 100 000 ton čierneho uhlia. Tá sa zaviazala dodať TEKO spomínané množstvo pri cene 2 223 Sk za tonu, pričom Tepláreň uplynulú zimu nakúpila túto surovinu až za 2 392 Sk. Ak by sa dodržala zmluva a víťazná spoločnosť by dodala celý objem dohodnutého uhlia, v porovnaní s minulým rokom by TEKO ušetrilo na čiernom uhlí takmer 17 miliónov Sk. O túto sumu by sa potom buď zvýšil jej zisk alebo by znížila svoje ceny, za ktoré dodáva teplo.
"Samotná verejno-obchodná súťaž prebiehala za viac ako "zvláštnych" okolností a dosť dlho sa odkladalo aj jej vyhodnotenie," uviedol pre Korzár vysokopostavený manažér TEKO (meno a adresu máme v redakcii).
"Rozhodnutia o zmluvách sú plne v kompetencii štatutárnych orgánov. Oni vám poskytnú bližšie informácie. Som výkonná zložka spoločnosti, mne to neprináleží nijak komentovať," povedal nám generálny riaditeľ TEKO Ján Ferenci, pričom v podobnom duchu sa vyjadril aj člen Predstavenstva František Buchala a odkázal nás na predsedu Predstavenstva Igora Kozáka (ANO).
Ten nám včera povedal, že o ďalších krokoch, ktoré TEKO podnikne po vzájomnom zrušení tejto zmluvy, bude dnes rokovať Predstavenstvo Teplárne. Občania sa však podľa jeho slov, ktoré nám potvrdil aj predseda Dozornej rady Vladimír Šnír, zatiaľ nemajú čoho obávať, keďže uhlia je dostatok minimálne do februára.
"Uznávame, že cena za dodávku uhlia bola pre nás výhodná a dokonca lepšia ako v uplynulej vykurovacej sezóne. Mali sme však určité problémy s dodávkami, a tak sme sa vzájomne dohodli, že sa táto zmluva vypovie. Bližšie podrobnosti sme sa rozhodli po dohovore so spomínanou firmou zatiaľ nezverejňovať," povedal nám I. Kozák (na snímke).
Podľa našich informácií z prostredia TEKO súvisí trochu prekvapujúce rušenie zmluvy aj s problémami, ktoré nastali kvôli doprave čierneho uhlia železnicou od ruského dodávateľa do Košíc. Nedodržaním termínu pritom nebola ohrozená prevádzka Teplárne, keďže aj v týchto dňoch sa tam pri výrobe tepla používajú zvyšky minuloročných zásob uhlia, ktoré sa miešajú s už dovezenými 28 500 tonami zo súčasnej zmluvy.
Vyššie uvedené skutočnosti nateraz nechceli vrcholoví predstavitelia TEKO komentovať s tým, aby sme si počkali až do zasadnutia Predstavenstva. Po ukončení zmluvy TEKO zrejme v najbližších dňoch osloví firmy, ktoré sa zúčastnili na predchádzajúcej verejno-obchodnej súťaži. Pri neustále sa zvyšujúcich cenách uhlia je však predpoklad, že ďalšie tony tejto komodity už budú dovezené za vyššiu cenu. "Rozhodujeme sa, či urobíme ďalšiu verejno-obchodnú súťaž alebo oslovíme ďalšie firmy v poradí na základe tej predchádzajúcej. Zrejme potom budeme kupovať uhlie za vyššiu cenu, avšak urobíme všetko preto, aby sme tieto zvýšené náklady nepremietli do našich konečných cien. Napokon, za posledné dva roky zostali naše ceny nezmenené," uviedol V. Šnír.
Mimochodom problémy s verejno-obchodnou súťažou na dodávku uhlia mala Tepláreň už uplynulý rok, pričom na jej priebeh sa následne pozreli aj kontrolóri z Úradu pre verejné obstarávanie. Zrejme rovnako dopadne aj tá tohtoročná...
"Toho sa určite neobávame. Odkedy sme v štatutárnych orgánoch TEKO, vždy bolo našou snahou robiť takú obchodnú politiku, aby bola prospešná nielen pre Tepláreň, ale aj pre všetkých našich odberateľov," dodal V. Šnír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári