potrave," povedal Jozef Chavko zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Mnohé zvieratá prišli o zimné zásoby uskladnené na stromoch, takisto aj vtáky stratili hniezda. "Nie je to už prirodzený ekosystém," vyhlásil Chavko.
Tatranskú zver bude vyrušovať aj ťaženie spadnutých stromov. Lesné zvieratá preto budú hľadať na prezimovanie iné lokality, ktoré im vyhovujú. V iných lesoch tým však môže dôjsť k zvýšeniu koncentrácie istého druhu živočíchov. Opäť budú mať málo potravy, vysvetlil Chavko.
Problém vznikol aj pre globálne otepľovanie, podotkol Chavko. Keby bola pôda dobre zamrznutá, korene stromov by silný vietor len tak nevyvrátil. Mäkkú pôdu pravdepodobne devastuje ťažká technika používaná pri ťažbe. Podľa Chavka "bude trvať niekoľko desiatok rokov, kým sa lesy obnovia".
(SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári