iba vysporiadala s neprirodzeným lesom, ktorý vytvoril človek," vyhlásil Lukáč. Ako vysvetlil, ekologická katastrofa môže nastať až teraz, keď sa vyťažia spadnuté stromy, oblasti sa postriekajú chemikáliami, pôda bude erodovať. Ochranári preto presadzujú, aby "sa skončilo experimentovanie a aby lesníci nechali voľnú ruku prírode".
Podľa Lukáča je dôležité, aby sa vyvrátené stromy nechali v zasiahnutých územiach, lebo "aj ležiace stromy predstavujú záchranu, zabraňujú napríklad zveri, aby obhrýzala sadeničky". Uvedomuje si však, že ponechanie stromov v lesoch by bolo ekonomicky aj politicky pre Slovensko neúnosné. "Aspoň 30 - 40 percent popadaných stromov by malo ostať ležať," pripustil Lukáč.
Lukáč upozornil, že lesy, ktoré v Tatrách vietor nezničil, sú prirodzené. Bude preto spolu s ostatnými ochranárskymi organizáciami presadzovať, aby nepostihnutá zóna aj naďalej zostala bez zásahu človeka. Ochranári zistili, že práve umelo vysádzané stromy sú omnoho slabšie ako prirodzene vyrastené. "Umelo vysadené smreky majú napríklad šesťkrát menšiu pevnosť," konštatoval. Podľa ochranárov by sa v spustošených lesoch nemali nanovo vysádzať stromy, to je len základ katastrofy o sto rokov. Prírode môže človek pomôcť najviac tým, že zaseje semená stromov.
(SITA)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári