Daniela DUBIVSKÁ & Michaela BREZINOVÁ
Spiš - Nespútaná víchrica zanechala po sebe neprehliadnuteľné stopy i na Spiši.
Ako uviedol riaditeľ Lesov mesta Levoča, s. r. o. Ján Tancár, lesy v Levoči zasiahla vetrová kalamita celoplošne. Spôsobila celkovú škodu v objeme 20-tisíc kubíkov lesného porastu. "Už v sobotu sme následky kalamity odstraňovali doslova na všetkých frontoch, nie len v našich lesoch - v meste, nemocnici, pomáhali sme tunajším technickým službám. Je to veľmi náročné a z toho, čo sa stalo, mám hlavu v smútku. Iba v roku 2000 sme zaznamenali kalamitu, kde vznikla škoda na 100-tisícoch kubíkoch lesa. Do roka a pol sme ju ošetrili, do štyroch rokov vysadili nové porasty. Lesy výrazne poškodili aj extrémne suchá, takže sme sa ešte nespamätali z týchto škôd a už je tu ďalší úder," konštatuje skepticky J. Tancár.
Podľa jeho informácií víchrica narobila neplechu aj v Levočských vrchoch. Pováľané stromy v oblasti Krúžok museli z komunikácie odstraňovať požiarnici, v autobuse smerujúcom z obce Uloža zas vznikla medzi cestujúcimi počas víchrice panika. "Šla v ňom moja manželka.
Vravela, že autobusom vo vetre tak lomcovalo, že medzi cestujúcimi vznikla panika. Na ich protest sa musel vodič vrátiť do obce a počkať dve hodiny. Niektorí plakali, báli sa, že ich vietor niekde vo vrchoch vyvráti," uvádza starosta Oľšavice Mikuláš Demočko. Jeho obci našťastie veľké škody nevznikli. Tunajší urbariát hlásil niekoľko vývratov a družstvu v Brutovciach zroloval vietor strechu.
Národnú kultúrnu pamiatku Spišský hrad ničivý vietor tentoraz ušetril. Ako nás informovala riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná, doterajšie informácie po víchrici sú pre hrad priaznivé. "Okrem toho, že na hrade vykrivilo informačnú tabuľu, mi nik nehlásil, že by sa tam niečo mimoriadne udialo. Na hrade zatiaľ nezistili žiadne závažnejšie škody," uviedla.
V spišskonovoveskom regióne kalamitu väčšieho rozsahu nezaznamenali. Silný vietor síce aj tu ničil drevné porasty, ale podľa lesníkov škody nie sú alarmujúce. Podľa odhadov spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves sa na ich území momentálne nachádza asi 2 500 metrov kubických kalamitného dreva. Ako nám potvrdil hlavný inžinier spoločnosti Stanislav Tkáč, toto množstvo predstavuje zhruba tri percentá celkovej ročnej ťažby. "Dá sa povedať, že kalamita nás tentoraz obišla. Ročne ťažíme okolo 50-tisíc kubíkov dreva, takže to, čo spadlo, je skutočne len zlomok. Našťastie, stromy nie sú polámané, ale vyvrátené aj s koreňmi, takže škody nebudú prakticky žiadne, pretože všetko drevo dokážeme zužitkovať," dodal S. Tkáč.
Silný vietor neobišiel ani Národný park Slovenský raj. Presné škody ani tu zatiaľ nie sú vyčíslené a 15 lesníkov od včera monitoruje územie národného parku. Riaditeľ Správy NP SR Dušan Bevilaqua skonštatoval, že situácia rozhodne nie je taká tragická ako vo Vysokých a Nízkych Tatrách. "Samozrejme, že evidujeme nejaké poškodenia, ale s Tatrami sa to nedá porovnať. Stromy padali najmä na miestach, kde les nie je kompaktný, čiže v okolí lesných ciest a turistických chodníkov. Škody zatiaľ vyčísliť nevieme, ale nejakú katastrofu nepredpokladáme," dodal D. Bevilaqua. V Slovenskom raji odhadujú, že najviac postihnutý je Prielom Hornádu a lokality Stratená a Klauzy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári