vlastnými problémami, bez toho, aby im do toho vstupoval štát.
"Jednou z týchto pôsobností je aj výkon inštitútu osobitného príjemcu," hovorí vedúci oddelenia sociálnych vecí a kultúry na košickom magistráte Mg. Matúš Haber.
"V súčasnosti Oddelenie sociálnych vecí a kultúry Magistrátu mesta Košice vykonáva osobitného príjemcu na rodinné prídavky vo vzťahu k deťom, ktoré si neplnia povinnú školskú dochádzku, ďalej na rodinné prídavky vo vzťahu k deťom, ktoré boli umiestnené v Stanici opatrovateľskej služby z dôvodu zanedbania starostlivosti zo strany ich rodičov. S účinnosťou od 1. októbra 2004 bolo mesto Košice ustanovené osobitným príjemcom aj na dávky v hmotnej núdzi pre tých občanov, u ktorých je podozrenie, že dávky pomoci v hmotnej núdzi sa nevyužívajú na účel, na ktorý boli poskytnuté."
Dávky a príspevky v hmotnej núdzi sú financované zo štátneho rozpočtu a slúžia na zabezpečenie základných životných podmienok v stave hmotnej núdze a to pri splnení podmienok stanovených zákonom. "Zákon o pomoci v hmotnej núdzi určuje formy sankcie pri zneužívaní dávky a príspevku možnosťou ich odňatia. Avšak vzhľadom na účel formy tejto pomoci by sa ich odňatím vážne ohrozila výživa nezaopatrených detí a porušilo by sa ústavné právo občana na zabezpečenie základných životných podmienok. Účinnú formu, ako zabezpečiť účelné využitie dávky a príspevku, ponúka zákon možnosťou určenia osobitného príjemcu, ktorým sa nárok občana na dávku zachováva, ale obmedzuje sa jej priama výplata oprávnenému. Ide o spravovanie dávky treťou osobou, to znamená v našom prípade mestom Košice prostredníctvom oddelenia sociálnych vecí," vysvetľuje Haber.
Šéf oddelenia zdôrazňuje, že dávka sa využíva iba v prospech občanov v hmotnej núdzi pri uplatňovaní zásady adresnosti. "To znamená, že každý prípad musí byť posudzovaný individuálne. Naše pracovníčky na základe podnetu zo školy, alebo od správcu bytov - BPMK, a následného prieskumu každého konkrétneho prípadu - rodiny, zisťujú, či sa dávky využívajú na účel, na ktorý boli určené, či je postarané o deti, či majú čo jesť, oblečenie, ďalej či sa platí nájomné za byt. Mesto, ktoré je ustanovené osobitným príjemcom, na základe prieskumu a zaradenia konkrétnej rodiny do režimu osobitného príjemcu, rozhodne prostredníctvom sociálneho referátu a po informovaní poberateľa takejto dávky, o jej použití. Napríklad, že časť z 8 tisícovej dávky sa použije na zaplatenie nájomného, časť ako vecné plnenie na nákup oblečenia a potravín, a ďalšia časť ako finančné plnenie, nie naraz, ale v troch splátkach v mesiaci. V súčasnosti sú pod režimom osobitného príjemcu dva obytné bloky na Popradskej a Sládkovičovej ulici v Košiciach."
Aby si mesto Košice vykonávaním náročnej agendy pre výkon osobitného príjemcu aspoň zčasti uhradilo náklady, využilo možnosť poskytnutia dotácie. Tú je možné získať len v prípade, ak vykonáva osobitného príjemcu najmenej pre 20 osôb.
"Košice túto podmienku niekoľkonásobne prevyšujú, podľa štatistických údajov sa v súčasnosti v meste eviduje vyše 8 500 osôb v hmotnej núdzi, na ktorých bude potrebné, ak sa ukáže ako správne, použiť výkon osobitného príjemcu. Mesto sa snaží vykonávaním tejto agendy o to, aby sa dávky pomoci v hmotnej núdzi využívali na účel, na ktorý boli určené," dodal vedúci oddelenia sociálnych vecí a kultúry Matúš Haber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári