vlnového rotora. Ten v piatok popoludní ničil všetko, čo mu prišlo do cesty a zanechal po sebe spúšť z ktorej sa slovenské veľhory budú spamätávať roky.
"Vlnové prúdenie v podstate funguje ako kosačka. V mieste dopadu sa začne točiť a kosí všetko, čo je príde do cesty. "Kosačka" mala v našom prípade dĺžku 40 kilometrov a šírku asi tri a pol kilometra. Čím je vzdušné prúdenie kolmejšie na prekážku, tým je "rotor" silnejší. Ak by bol smer vetra iný, vyvrátil by iba pár stromov. Príkladom sú Západné Tatry. Tie neboli vôbec zasiahnuté pretože vietor dopadal na úpätie pod iným uhlom," uviedol pre náš denník letecký inštruktor z Aeroklubu Poprad Miroslav Stejskal. Práve "rotor" pomáha letcom bezmotorových lietadiel vyletieť do vysokých výšok.
Prúdenie podľa inštruktora trvá dovtedy, kým fúka vietor dostatočnej sily, alebo kým sa nezmení jeho smer. V Tatrách fúkal v najkritickejšom čase vietor rýchlosťou okolo 145 kilometrov za hodinu.
(olo)
Čo sa dialo v Tatrách v piatok popoludní?
Nákres znázorňuje, v dôsledku čoho došlo ku piatkovej katastrofe vo Vysokých Tatrách. Silný vietor, ktorý fúkal zo severozápadu obtekal masív. Keď sa dostal za prekážku, stojacu kolmo v smere prúdenia, vznikol na úpätí masívu jav zvaný vlnové, alebo "rotorové" prúdenie. Prúdenie v obrovskej sile udrelo na zem a "vykosilo" pás lesného porastu v dĺžke 40 a šírke asi 3,5 kilometra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári