nás neoblieha toľko dovolenkárov, ako by sme si možno priali. Aj keď sa kvalita poskytovaných služieb nepochybne zvýšila, do nášho mesta, bohatého na históriu i pamiatky, prichádzajú cudzinci len na veľmi krátky čas. Na leto sme už síce pomaly zabudli a na dovolenky nám zostali iba spomienky, ale je čas zrekapitulovať letnú turistickú sezónu. Aká vlastne bola?
Nižší záujem o ubytovacie služby pocítili v tomto roku od januára do konca septembra majitelia zariadení na celom Slovensku. Príliv návštevníkov kulminoval v letných mesiacoch. V hoteloch, penziónoch a na súkromí sa v rôznych mestách ubytovalo 2,57 milióna hostí, z toho 1,16 milióna zahraničných. V júli a auguste to bolo 816 tisíc osôb, z toho 433 tisíc zo zahraničia.
"Košice sú napriek nižšej návštevnosti stále vyhľadávaným mestom v tomto regióne. Ubytovať sa je možné v 34 zariadeniach, z toho je 10 hotelov, z ktorých je polovica v trojhviezdičkovej kategórii. Podľa štatistických údajov ich služby využilo 80 257 hostí. V porovnaní s vlaňajškom to bolo o 2100 menej. Pozitívnym faktom je, že o 1400 osôb sa zvýšila návštevnosť zo zahraničia. Košice poctilo svojou návštevou spolu 31 400 cudzincov," uviedla vedúca oddelenia publikačnej činnosti a informačných služieb krajskej správy Štatistického úradu SR v Košiciach Ing. Emília Čičváková.
Dve pätiny všetkých hostí najčastejšie využívali ubytovanie v hoteloch a penziónoch. Ostatní vyhľadávali turistické ubytovne. Štruktúru návštevníkov ovplyvňovala blízkosť hraníc. Už tradične do Košíc pricestovalo najviac Čechov. Ich počet dosiahol 7-tisíc a v našom meste hľadali oddych, poznanie, ale najviac ich prišlo z pracovných dôvodov. Ubytovalo sa tu 3324 Nemcov, 2916 Poliakov a 2705 Maďarov. Z Francúzska k nám zavítalo 1880 osôb, z Veľkej Británie 1080 a z USA dokonca 1847 návštevníkov. Z exotických krajín to boli turisti napríklad z Thajska, Indie, Nového Zélandu, Japonska či Južnej Kórey. Poklesol počet turistov z prihraničnej Ukrajiny. V Košiciach prespalo deväť mesiacov iba 818 Ukrajincov
Košice patria k mestám, kde sa priemerná cena za ubytovanie vyšplhala nad tisícku, u zahraničných sa pohybuje okolo 1400 Sk. Viac platia ubytovaní len v hlavnom meste. Také vysoké ceny neboli v priemere ani v tradičných centrách turistiky či rekreácie vo Vysokých Tatrách, Trenčianskych Tepliciach, Piešťanoch.
"Kapacita košických ubytovacích zariadení bola využitá len na štvrtinu svojich možností, v hoteloch a penziónoch asi na tretinu, čo je menej ako vlani. Na Slovensku len na 28,7 percenta," skonštatovala Ing. E. Čičváková.
Jeden návštevník ubytovacieho zariadenia strávil v Košiciach 1,8 noci. Slovenský priemer je 3,7. Oproti vlaňajšku sa tento údaj nezmenil. Podľa štatistických výsledkov je metropola východu len tranzitným mestom na krátkodobé pobyty aj napriek nespornému kultúrnemu a historickému dedičstvu a atraktívnej pešej zóne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári