Korzár logo Korzár Košice

Botanická záhrada do konca roka prežije, na budúci potrebuje 15 miliónov

Košice - Bez toho, aby bolo v skleníkoch Botanickej záhrady teplúčko aj pri mínusových teplotách vonku, by tropické a subtropické rastliny neprežili.

Za pár hodín by mráz spálil to, čo sa za 50 rokov jej existencie podarilo v našich podmienkach vypestovať. Taká hrozba nad pedagogicko-výskumným pracoviskom UPJŠ ešte donedávna visela. Neboli peniaze na kúrenie, čo by znamenalo jej definitívny koniec. Z ministerstva školstva sa našťastie podarilo získať dostatok financií na to, aby nepocítila ujmu na vzácnom genofonde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Máme na prežitie do konca roka. Peniaze, ktoré sme dostali, pokryjú náklady na energiu. Ostatné na služby a materiál musíme zvládnuť z vlastných príjmov. V rámci možností sa snažíme, aby sme do tento rok nemali problémy. Nášmu zriaďovateľovi sme už predložili návrh rozpočtu na budúci rok. Ten zohľadňuje aj pripravovaný nárast cien energií. Na budúci rok potrebujeme na prevádzku 15 miliónov, aby sa nemuseli zopakovať situácie, aké sme museli riešiť teraz," uviedol riaditeľ Doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je žiadnym tajomstvom, že skleníky potrebujú komplexnú rekonštrukciu vrátane rozvodov sietí. Po rokoch sú už veľmi zničené a opotrebované. Je prirodzené, že financie na to nemajú a ani nebudú mať. Táto investícia pohltí minimálne 45 miliónov korún. Riešiť to chcú s pomocou eurofondov. Tento problém chcú riešiť spoločne s Košickým samosprávnym krajom, s ktorým je väčšia šanca získať prostriedky. Iná cesta podľa riaditeľa nie je reálna. Z vlastných zdrojov či rezortu školstva by sa do obnovy skleníkov, ktoré zaberajú plochu 3-tisíc štvorcových metrov záhrady, nemohli pustiť. Pritom práve z nich uniká až 40 percent tepla. Aj z toho dôvodu by sa chceli zaradiť do programu šetrenia energií.

"V roku 2003 sme si z prostriedkov ministerstva životného prostredia vyvŕtali vlastnú studňu na úžitkovú vodu, ktorá má dostatočný prietok a dobrú kvalitu. Nepodarilo sa nám však získať peniaze na druhú etapu. Studňu síce máme, ale chýbajú nám rozvody. Naša žiadosť sa nám vrátila. Podľa novej vyhlášky nám už nemôže poskytnúť prostriedky," vysvetlil riaditeľ dôvod, prečo nevyužívajú tento lacnejší zdroj a platia Bani Bankov za dodávku vody, na ktorú sú odkázaní.

SkryťVypnúť reklamu

Od januára budúceho roka začne fungovať environmentálny fond, ktorý bude združovať a poskytovať finančné prostriedky. Vedenie Botanickej záhrady je presvedčené, že by sa z nich mohlo ujsť aj im, aby mohli začať využívať studňu. Potrebujú na to 700-tisíc korún. To, čo ušetria, by isto pokrylo pripravované zvýšenie vodného a stočného o 35 - 40 percent. O to menej by potrebovali dotácií na energie od zriaďovateľa. Bez úžitkovej vody si neporadia. Od jari do neskorej jesene sa každý deň skleníky zavlažujú a v lete aj vonkajšie plochy. Polievanie ich ročne stojí 300-tisíc korún. Spolu s vodným a stočným je to takmer pol milióna korún. Keby Baňa Bankov prestala vodu dodávať, zostali by bez nej a pritom majú vlastnú studňu, ktorú nemôžu používať.

SkryťVypnúť reklamu

Udržať v prevádzke záhradu nie je jednoduchá a lacná záležitosť. Šetria, kde sa dá a vypracovávajú projekty, ktoré by znížili najmä nároky na energiu. So zámerom postaviť si vlastnú elektráreň sa už rozlúčili. Návrh je síce pripravený, ale nie je možné zrealizovať ho. Stavebné povolenie na umiestnenie v priestoroch Botanickej záhrady nemajú šancu získať.

"Pripravený máme projekt aj na alternatívne zdroje energie s využívaním drevnej hmoty na vykurovanie, čo je lacnejšie ako plyn. Rokovali sme už o tom s magistrátom, aby sme sa spoločne mohli uchádzať o prostriedky z fondov," dodal S. Mochnacký. Prednostne sa riešia existenčné problémy, až na druhom mieste sú rozvojové programy, ktoré tiež niečo stoja. Nehovoriac už o tom, že odsúvaný do úzadia je aj výskum. Snáď začne ojedinelej záhrade kvitnúť na lepšie časy tak, ako v týchto dňoch v expozícii s orchideami.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu