Bez prísunu minerálnych látok naše telo chabne
Naše telo potrebuje k existencii minerálne látky, ktoré sú stavebnými prvkami kostí a zubov, riadia rovnováhu vody v tele a látkovú premenu a dôležité sú i pre funkciu nervov a svalov. V poslednom období stále viac pociťujeme nedostatok minerálnych látok, čo má negatívne následky na zdravie. Ich nedostatku môžeme zabrániť vyváženou stravou a podľa možností mali by sme čo najmenej užívať preháňadlá a kdejaké odtučňovacie kúry, ktoré vedú k nedostatku draslíka, a tým k svalovej slabosti.
Minerálne organizmy sa delia na dve skupiny - na makroelementy a mikroelementy. Do prvej skupiny patria sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, chlór a síra a ich množstvá v potravinách sú uvedené v gramoch alebo v miligramoch. Makroelementy pôsobia príťažlivou silou na vodu, zabraňujú vysušeniu organizmu a regulujú rovnováhu vody v tele.
Mikroelementy alebo tiež stopové prvky sa nachádzajú v organizme len v stopových množstvách. U dospelého človeka predstavuje hmotnostný podiel približne od jedného miligramu do piatich gramov. Mikroelementami sú železo, meď, kobalt, selén, mangán, molybdén, chróm, zinok, jód, fluór, kremík, nikel a vanádium.
Vhodné je dopĺňať si chýbajúce prvky pitím vhodných minerálnych vôd. Ani s nimi, hlavne čo sa týka množstva, to však netreba preháňať.
Autor: Ste praktická?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári