Starý svet defintívne odchádzal
Rok 1989, keď došlo k zrúteniu socialistických režimov, a tým k rozpadu Sovietmi manipulovanej socialistickej sústavy v strednej a východnej Európe, akoby už od samého začiatku signalizoval koniec čohosi, čo sme dopredu nemohli vedieť. Z tohto sveta sa odobral celý rad politikov, ktorí reprezentovali pomaly sa krátiace 20. storočie, no hlavne starú éru svetových vojen, rozdelený na dva ideologické tábory.
Rekordmankou medzi nebožtíkmi bola posledná rakúsko uhoská excisárovná Zita Bourbonská matka Otta Habsburského. Jej smrťou 14. marca odišiel jeden z tieňov už 71 rokov neexistujúcej habsburskej monarchie. Ešte před ňou, 7. januára, zomrel japonský cisár Hirohito, jediná z hláv štátov fašistickej koalície, ktorá druhú svetovú vojnu nielenže prežila, ale dožila sa v úrade vysokého veku.
V júni sa odobral do siedmeho neba Alláhovho ajatolláh Chomejní, muž, ktorý zvrhol v Iráne svetský režim šaha Rezu Pahlavího a nastoli tam moslimský teokratický režim. Druhého júla ho nasledoval Andrej Gromyko, sovietsky diplomat činný už za druhej svetovej vojny, neskorší minister zahraničia ZSSR, muž nazývaný pre svoje rigidné postoje ako "Tovarišč Nět". Štyri dni po ňom sa odobral na onen svet János Kádár, dlhoročný vládca v Maďarsku, otec "salámového komunizmu", muž, ktorý sa dostal k moci po potlačení protikomunistického povstania v roku 1956 ako spojenec Moskvy.
No neumierali iba politici. Už 23. januára zomrel výstredný španielsky maliar, snáď najznámejší predstaviteľ surrealizmu Salvador Dalí. Zo sveta odišiel tak, ako žil škandálne, po tom, čo sa popálil otvoreným ohňom. Nasledovali ho preslávený írsky dramatik a spisovateľ Samuel Beckett, ešte slávnejší dirigent a hudobný skladateľ, autor muzikálu West side story, Leonard Bernstein, kontroverzný, dnes veľmi cenený americký homosexuálny fotograf Robert Mapplethorpe, ktorý sa špecializoval hlavne na mužské černošské akty. Skolil ho AIDS a nebol jedinou prominentnou obeťou tejto modernej metly ľudstva. Podľahol jej tiež Ondrej Nepela, bývalý mimoriadne úspešný reprezentant Československa v krasokorčuľovaní, bohužiaľ tiež homosexuálny a nakazený vírom HIV. Zomrel v Nemecku, prakticky ignorovaný našimi médiami.
Smrť si vyberala aj spomedzi disidentov, ľudí, ktorí bojovali na prvý pohľad nezmyselný boj proti zdanlivo neporaziteľnému socialistickému režimu. Vynikajúci slovenský spisovateľ Dominik Tatarka, najprv miláčik režimu, neskôr odstavený štvanec so znemožneným publikovaním, zomrel ako zostarnutá ľudská troska 10 mája. Viac šťastia mal sovietsky disident číslo jedna, otec ruskej vodíkovej bomby, fyzik Andrej Sacharov. Perzekvovaný už od šesťdesiatych rokov sa dožil Perestrojky a svojej rehabilitácie, ba dokonca aj rozpadu socialistickej sústavy. Zomrel totiž až na sklonku onoho prevratného roku 1989, dňa 14. decembra.
Nakoniec tu máme ešte jedného nebožtíka, ktorého meno neuverejníme len preto, aby sme mu nerobili zbytočnú posmrtnú slávu. Bol to istý trojnásobný vrah z Brezna, ktorý sa 8 júna stal posledným popraveným /obeseným, keďže sa u nás vtedy vešalo/ v Československu pred zrušením trestu smrti.
duch
Autor: POĽOV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári