roku 1996 si ´dopisuje´s niektorými predstaviteľmi vlády, v poslednom období hlavne s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítom Kaníkom, a žiada ich o zaradenie do riadneho pracovného života.
"Som slušný človek, s manželkou vychovávame štyri dcéry a hanbím sa za to, že musím žiť z podpory. Keď si aj nájdem prácu, je to len na niekoľko mesiacov a znovu skončím na úrade práce. Naposledy som bol rómskym asistentom pri košickom úrade práce. Zmluva mi ale skončila a zase som v evidencii nezamestnaných," posťažoval sa J. Varga, ktorý zatiaľ posledný list poslal Ľ. Kaníkovi v septembri. Žiada v ňom o výnimku zo vzdelania a o to, aby mohol pokračovať v činnosti rómskeho asistenta. Je presvedčený, že by túto funkciu zvládol a bol nápomocný úradu práce, aj rómskym spoluobčanom. Odvoláva sa tiež na antidiskriminačný zákon a tvrdí, že na Slovensku minoritné skupiny spoločnosti, hlavne rómska menšina, nemajú možnosť pracovať, hoci chcú.
J. Varga teraz čaká na odpoveď z ministerstva, či mu udelia výnimku a bude zase rómskym asistentom. "Pokiaľ príde odpoveď, že áno, pôjdem aj do školy, aby som si k výučnému listu urobil maturitu. Prípadne, aj nejakú nadstavbu. Každému tak dokážem, že mám o prácu vážny záujem." Pokiaľ by ho ministerstvo sklamalo, nemieni byť ako Servantesov Don Quijote de la Mancha, ktorý bezvýsledne bojoval proti veterným mlynom. "Ja pôjdem ďalej a budem sa sťažovať celej Európe, nech každý vie, že Rómovia na Slovensku nemajú možnosť pracovať," odhodlane vyhlasuje J. Varga.
lia
Autor: Nechce byť Don Quijote
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári