Dramaturgiu prispôsobili financiám
Festival sakrálneho umenia sa stal v našom meste tradíciou, veď už v sobotu divadelným predstavením Terezka vstúpi do svojho 15. ročníka. Toto podujatie každým rokom naberá na rozsahu a aj tentoraz ponúkne nie len omše a koncerty zamerané na sakrálnu hudbu, ale mnoho ďalších hudobných podujatí, prednášok či výstav.
"Už po skončení minuloročného festivalu sme sa pustili do organizovania jubilejného ročníka. Najdôležitejšie je samozrejme zohnať peniaze, od ich množstva sa odvíjala aj dramaturgia podujatia," prezradila nám organizátorka festivalu Helena Bartáková. "Hlavnou myšlienkou je ekumenizmus, preto v programe dostali priestor všetky cirkvi, ktoré pôsobia na území mesta. Tento ročník je pre nás slávnostný, svoje si v ňom nájdu nie dospelí i deti a mládež, predstavia sa rovnako profesionáli i amatéri."
Aj keď nie je jednoduché pritiahnuť na festival zahraničných hostí, môžete sa tešiť na maďarský spevácky zbor či na diela holandských výtvarníkov. Najviac zahraničných hostí sa predvedie počas Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu - Chlapčenský zbor Mukačevskej hudobnej školy zborového spevu z Ukrajiny, Mužský spevácky zbor Zhuravli z Poľska, Komorný zbor Cantus z Ukrajiny, Pěvecké sdružení Slezan z Čiech a slovenskí hostia -Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrále nar. Presv. Bohorodičky, Pravoslávny zbor pri Katedrále sv. Alexandra Nevského a Zbor sv. Romana Sladkopevca BF PU.
"Festival sakrálneho umenia sa stal ojedinelým podujatím nielen preto, že na Slovensku nemá obdobu, ale predovšetkým preto, že dáva priestor všetkým. Veriacim i neveriacim, milovníkom hudby, výtvarného umenia, filmu, slova," nazdáva sa primátor Zdenko Trebuľa, ktorý sa zajra večer rád zhostí príjemnej povinnosti otvárať festival. "Je jedným z najlepších spôsobov, ako plným priehrštím nabrať z hodnôt, ktoré preveril čas, ktoré sa osvedčili, ktoré rozvíjajú každého človeka. Stal sa priestorom, kde môžu vyniknúť rozdiely jednotlivých cirkví, ale pritom silne rezonuje jednota, ktorú rozdiely vytvárajú."
Program FSU:
13. 11. 2004
17.00 - Malá scéna ŠD: Terezka (na snímke), činoherné spracovanie príbehu zo života Terézie, známej ako Svätá Terézia z Lisieux slávnostné otvorenie festivalu
14. 11. 2004
10.30 - Dóm svätej Alžbety: Slávnostná svätá omša, účinkujú Komorný orchester a Zbor svätej Cecílie
17.00 - Kostol Najsvätejšej Trojice: Koncert súboru Musa Ludens z Bratislavy, zaznejú sakrálne skladby z 9. až 17. storočia.
15. 11. 2004
15.00 - Magistrát mesta Košice, Práca cirkví v rómskych komunitách, seminár pod patronátom Mons. Bernarda Bobera a Mgr. Igora Mišinu
19.45 - Františkánsky kostol: Koncert mladých, účinkujú súbory kresťanskej mládeže
16. 11. 2004
10.00 - Rímskokatolícky kostol sv. Gorazda a spoločníkov: Koncert detských sakrálnych zborov
14.30 - Východoslovenská galéria: Otvorenie výstavy Posolstvá a odkazy
16.00 hod. Galéria Panoptikum, Dominikánske námestie
Otvorenie výstavy Vnútorný priestor
17.00 - Aula Lekárskej fakulty UPJŠ: Spomienka na Pavla Straussa lekára, básnika, esejistu
17. 11. 2004
17.00 - Evanjelický kostol a.v.: Spomienkový koncert, účinkujú Musica Iuvenali, Zbor sv. Cecílie a gospelová skupina Tretí deň
18. 11. 2004
19.00 - Dom umenia: Koncert Štátnej filharmónie
19. 11. 2004
8.00 - Veritas, Dominikánske nám. 8: 1. ročník speváckej súťaže žiakov stredných cirkevných škôl o Alžbetinu ružu
20. 11. 2004
9.00 hod - Dom umenia: Seminár dirigentov zborov byzantského obradu
17.00 - Dom umenia: Medzinárodný festival duchovných piesní byzantského obradu
19.00 - Dóm svätej Alžbety: Výročný koncert zboru sv.Cecílie
21. 11. 2004
9.30 - Evanjelický kostol a. v.: Slávnostné služby božie na záver festivalu
17.00, Dom umenia: Ekumenický koncert
Autor: Na bielom koni nesedel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári