Až tri štvrtiny mladých Slovákov vážne uvažujú o tom, že budú dlhodobo pracovať v zahraničí a vôbec sa nebránia ani myšlienke natrvalo žiť mimo Slovenska. To sú celoštátne údaje, v našich ďalekých, Bratislavou zabudnutých regiónoch, bude to toto deprimujúce číslo ešte o niečo vyššie.
Podstatná je jedna vec - "zdrhnúť" a už sa nevrátiť nemajú v pláne ekonomickí turisti, ktorí by si radi odkmasli zo sladkého a ešte stále vysoko kalorického sociálneho koláča vyspelých krajín. Túto životnú filozofiu si osvojuje veľa mladých, vzdelaných, schopných ľudí, odhodlaných tvrdo pracovať za primeraný plat, čo najrýchlejšie si vybudovať materiálne zázemie a slušne žiť. Nie iba existovať bez nádejnejšej perspektívy.
Mnoho mladých ľudí, Košičanov nevynímajúc, využíva to, že dvere do Európy sú otvorené. A oni cestujú, spoznávajú, hodnotia. Pre šikovných je práce v zahraničí stále dosť a Slováci s údivom zisťujú, že všetko je inak. Že existujú štáty, kde správa vecí verejných funguje tak, ako má, kde si zamestnávateľ odborníka ctí a cení, kde štátny úradník nemá v tvári odutý výraz človeka, ktorého kruhy neradno rušiť. A desiatky gordických uzlov, ktoré tu musia namáhavo rozplietať, vonku prosto neexistuje.
"Čo najskôr chcem zasa odcestovať..." bez okolkov sa mi nedávno zdôverila mladá slečna. Zmaturovala na bilinguálnom gymnáziu, ovláda dva svetové jazyky a už takmer rok žije v Španielsku. Rýchlo si tam našla prácu, kým na Slovensku sa prehrýzla asi desiatimi konkurzmi bez kladného výsledku. Práca pre ňu nebola. Pred dvanástimi mesiacmi to bolo mierne zakríknuté dievča, dnes je z nej šarmantná mladá dáma, ktorá pozná svoju cenu. Má mnoho plánov a jej svetonázorom sa stal optimizmus. Žiaľ, na Slovensko ju ťahá už iba potreba občas sa stretnúť s rodičmi. Onedlho bude pre ňu bežné pozvať ich a zaplatiť im cestu do Madridu, ak ich zatúži vidieť.
Na východe podobných príbehov pribúda. Pre naše politické špičky sme stále akousi abstraktnou, vzdialenou krajinou, ktorej osud sa ich netýka. Podľa známeho anglického ekonóma prišlo za rok na Slovensko z EU 140 miliónov eúr na rozvoj regiónov. V Bratislave ostalo 120 miliónov, do Prešovského a Košického kraja nedorazilo ani jediné euro! Dôsledky tejto absurdnej stratégie vlády sú zrejmé a mnohoraké. Jedným z nich je aj odliv východniarov do zahraničia.
Možno namietnete, že situácia sa zlepšuje. Že slovenská ekonomika napreduje, život ľudí sa zlepšuje, že HDP rastie. Mne však čísla veľa nehovoria, oveľa viac mi prezrádzajú názory reálnych, konkrétnych ľudí.
Na východe Slovenska nič nové - mnohým usilovným sa inde žije lepšie...
Marián BETÍK
Autor: Na bielom koni nesedel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári