ktorému v aule PF robili spoločnosť poslanci Jarmila Tkáčová, Viliam Novotný a krajský šéf SDKÚ Karol Mitrík. Premiér takmer 200 prítomných študentov ani tentoraz svojimi odpoveďami nesklamal, poltucet prítomných novinárov dokonca prekvapil viacerými "rozšafnými" názormi.
Zrejme najväčšmi vzkypela v premiérovi žlč pri otázke, prečo sa vláda sústreďuje len na boj s "veľkou" kriminalitou a nie aj na menších zlodejov. Ministerstvo vnútra nepriamo kritizoval, že narastá počet kradnutých áut, lúpeží bánk, avšak v médiách sa objavujú najmä politické kauzy. "Pán Čuňo zabáva slovenské noviny od rána do večera, len preto, že je košický viceprimátor za SDKÚ." Keďže ministerstvo vnútra nemá v tejto otázke toho podľa M. Dzurindu na strane aktív veľa, očakáva jeho zlepšenie práve v boji s drobnou kriminalitou. Ako uviedol premiér s prosbou, nech ho novinári necitujú, nepozdáva sa mu ani to, že sa minister vnútra objavuje na tlačových konferenciách pri kauzách súvisiacich s financovaním SDKÚ, resp. niektorých jej politikov, avšak, keď sa vyskytol nervovoparalytický plyn na jednej bratislavskej pošte, "V. Palko mi tam chýbal."
Študentov zaujímala aj reforma vysokého školstva. Zavedenie školného z ktorého podľa premiéra nepôjde ani koruna na plátanie dier štátneho rozpočtu, zvýši kvalitu výučby a postará sa aj o zvýšenie počtu študentov. Premiér odmietol názor, že Slovensko zbytočne zatiahol do vojnového konfliktu v Iraku. "Nikto nevyvrátil, že tam boli desiatky ton jadrových zbraní. Dokedy sa mal svet na to prizerať, až pokiaľ by nezaútočili na Eiffelovku?"
M. Dzurinda reagoval aj na podpichovačnú otázku jednej študentky, či si myslí, že má poriadok vo vláde, keď minister spravodlivosti D. Lipšic neprezentuje v EÚ stanoviská vlády, ale svojej strany. Premiér síce ministra kvôli tomu neodcudzuje, ale... "Doposiaľ sme nemali pravidlá, no budúcu stredu ich zrejme už vo vláde schválime. A potom bude pán Lipšic hovoriť stanoviská vlády a nie svoje."
Prekvapujúco by nepovedal nie ani odluke cirkvi od štátu, avšak s dovetkom, že sa zatiaľ s tým netreba ponáhľať. V súvislosti so zmluvou o výhrade svedomia si trochu padal kresťanských demokratov. Ako povedal, istý rozdiel medzi SDKÚ a jeho bývalým KDH je v tom, že "my myslíme nielen na K, ale aj to D, ktoré máme v názve."
Vyslovil sa aj proti referendu o ústavnej zmluve EÚ, ktoré presadzuje práve KDH a niektoré ďalšie strany. "To nemyslia vážne, že si 5,5 milióna ľudí naštuduje 300-stranový dokument. Referendum by nebolo o ústavnej zmluve, ale o našom vstupe do EÚ."
Premiér pochválil aj doterajšie aktivity U.S Steelu na Slovensku, a to najmä ich investície vyše 400 miliónov USD a zvýšenie priemerných platov z 18 na 31 000 Sk.
"Som dosť kritický človek, ale pán premiér dnes nepovedal nič hlúpe," pochvaľovala si jeho vystúpenie štvrtáčka Linda. Prvák Dalibor to videl o trochu kritickejšie: "Bolo to celkom v pohode, ale nepovedal by som, že ma jeho slová presvedčili, pretože mám iné názory ako on. Podľa mňa je však schopný rečník a vie komunikovať z ľuďmi."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári