druhú zamerať na traumatológiu a onkológiu. Onkológiu však napokon od Fakultnej nemocnice L. Pasteura osamostatnil a obe dve fakultné dnes zlučuje. Prečo k tomu dochádza práve teraz, keď sa majú transformovať na akciové spoločnosti?
"Keď chcete transformovať nemocnicu na akciovú spoločnosť, musíte mať súpis jej majetku, záväzkov i pohľadávok a listy vlastníctva. A na základe toho, o aký veľký majetok ide, vydáte určitý počet akcií. Keď urobím z dvoch nemocníc dve akciovky, len ťažko z nich neskôr vytvorím jednu veľkú... Zlúčením nemocníc sa ušetrí na fixných nákladoch a výhodou bude aj lepší manažment pacienta. Ak budem mať plné postele hore, môžem ho umiestniť dolu, pretože to bude v jedných rukách. Je veľa argumentov, prečo je potrebné všeobecné nemocnice zlúčiť a špecializované zariadenia ponechať samostatné," hovorí Rudolf Zajac, podľa ktorého všetko, čo povedal pred dvoma rokmi, platí.
"Vytvorili sme tu špecializované ústavy (srdcových chorôb, onkologický a nukleárny inštitút - pozn. red.) a dnes vytvárame zlúčením jednu veľkú silnú fakultnú nemocnicu. Je iba formálna vec, že jej názov bude tradičnejší, teda Fakultná nemocnica L. Pasteura," konštatuje.
Zaujímalo nás, či je minister naozaj presvedčený, že zlúčenie pomôže ušetriť nejaký výraznejší balík peňazí.
"K tomu istému kroku pristupujeme v Bratislave, kde zlučujeme dokonca šesť nemocníc. Z nich každá dnes nakupuje iný typ filmov za inú cenu, každá má vlastného ekonóma, každá si platí externé právne služby, ktoré stoja rádovo dvestotisíc korún mesačne... Aj keď ich spoločným menovateľom je liečenie pacientov, všetky služby, ktoré si musia objednávať, od prania prádla, nákupu potravín a iných servisných činností sa dajú výrazne zefektívniť. Znížením týchto veľmi vysokých nákladov získame prostriedky, ktoré môžeme využiť na liečbu pacienta," myslí si R. Zajac.
Koľko odhadujete, že by sa mohlo zlúčením mesačne ušetriť?
"Ak by sa nám do nich podarilo dostať o 20-25 miliónov mesačne viac, a oni by ušetrili asi dvadsať miliónov, boli by vo vyrovnanom hospodárení - a to je môj sen."
Prečo vlievate väčšiu nemocnicu do menšej?
"To nie je vlievanie väčšieho do menšieho. Jednoducho musíte jednu nemocnicu formálne zrušiť a pripojiť k druhej. Je to viac otázka adresy, iča a tiež som nechcel, aby vypadlo z názvu pomenovanie Louisa Pasteura..."
Zohráva nejakú rolu to, že riaditeľ Fakultnej nemocnie L. Pasteura Jaroslav Šajty je členom ANO?
"Rozhodne nie. Za ten rok, čo je Jaroslav Šajty vo funkcii, je s ním veľká spokojnosť aj na lekárskej fakulte i u zamestnancov. Na prekvapenie mnohých sa osvedčil ako výborný manažér a razantný človek, ktorý sa nebojí a vie hľadať riešenia. Neexistuje jediný riaditeľ nemocnice, ktorého by som bol menoval do funkcie preto, že je členom nejakej politickej strany. Ani doktora Šajtyho sa to netýka."
Ak by bol však Jaroslav Šajty riaditeľom FNsP, nevlievala by sa dnes FN L. Pasteura do nej?
"To nie je vec vlievania, ide o spájanie sa. Myslím si, že obe nemocnice dnes majú svoje významné miesto a to, ktorá formálne zaniká, nie je žiaden problém, pokiaľ sa nehľadajú blchy. Doktorovi Rolandovi som veľmi otvorene povedal, že chcem dať príležitosť mladšiemu a výkonnejšiemu, aj keď musím povedať, že on bol vynikajúci riaditeľ. Príde čas, keď mu budem môcť aj pred zamestnancami za jeho prácu úprimne poďakovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári