stĺpov verejného osvetlenia, ale najmä poklopov a mreží z kanálových vpustí. Tie končia v zberných surovinách, kde za ne dlhoprstí dostanú iba pár stovák, pričom hodnota jedného poklopu sa pohybuje v rozmedzí šesť až šesťtisícpäťsto korún. Oveľa horšie je však to, že odkryté ústia šácht sú doslova život ohrozujúcimi pascami.
V piatok zachraňovali hasiči pri kaštieli v Jarovniciach 7-ročného Dominika, ktorý spadol do žumpy a skončil v kritickom stave v nemonici. Nešťastie by sa nestalo, keby ktosi neukradol a nespeňažil kovový kryt fekálnej jamy.
Poklopy však nemiznú iba v Jarovniciach. Napríklad na košickom Sídlisku dargovských hrdinov v lokalite pod Lidickým námestím a Kurskou ulicou niet jedinej zakrytej šachty. Situácia je o to horšia, že popri nich vedie chodník, po ktorom chodia na prechádzky mamičky s malými deťmi. Jedna zo šácht má hĺbku niekoľko metrov. Ak tam spadne dieťa, čo môže byť iba otázkou času, nepomôže mu, ľudovo povedané, ani svätená voda. A podobne to vyzerá aj na iných sídliskách v Košiciach.
Nahrádzanie ukradnutých poklopov je finančne veľmi náročné. S originálnym nápadom, ako problém s konečnou platnosťou vyriešiť, prišli v mestskej časti (MČ) Nad jazerom.
"Máme prototyp poklopu vyrobeného z epoxidových živíc, ktorými by bolo možné nahradiť liatinové i betónové kryty," povedal nám vedúci oddelenia výstavby miestneho úradu MČ Juraj Môcik. "Sú mrazuvzdorné, ťažko rozbiteľné, vydržia veľkú záťaž. A čo je najpodstatnejšie, nedajú sa predať v zbernýh surovinách. V mestskej časti máme firmu, ktorá dokáže vyrobiť päť druhov kanálových mreží a poklopov rôznych rozmerov. Cena jedného by sa pohybovala od 3 000 do 4 200 korún. Preto ma veľmi prekvapilo, že správca košických komunikácií nechce pristúpiť na spoluprácu a nesúhlasí s výrobou poklopov z epoxidov."
Na Slovensku funguje viacero firiem vyrábajúcich umelohmotné poklopy, ale ich ceny sú privysoké. Od 11 030 do 15 120 Sk. Po realizácii nápadu Jazerčanov v praxi by zlodejom poklopov klepli zuby naprázdno. Prečo sa táto inicitíva nepozdáva vedeniu SKK, sme sa opýtali jej riaditeľa Václava Kohoutka.
"Opak je pravdou," reagoval na otázku. "My túto iniciatívu kvitujeme, ale má to niekoľko háčikov. Tým prvým je to, že na komunikáciách s premávkou ťažkých vozidiel musia byť poklopy s atestom. A vybviť ho je dosť zložité. No a druhým zádrheľom sú financie. Vieme, že napríklad v Maďarsku už menia poklopy za umelohmotné. Ak firmy vyrábajúce poklopy z epoxidových živíc splnia požiadavky a získajú atesty, nájdeme peniaze na výmenu krytov."
Problém krádeží poklopov by určite pomohlo vyriešiť aj prijatie zákona, ktorý chcú presadiť v Národnej rade SR poslanci z Gemera. Podľa návrhu by farebné kovy vrátane liatinových krytov šácht mohli vykupovať zberné suroviny iba na základe potvrdení správcov komunikácií či železníc, že ide o materiál vyradený týmito inštitúciami. Samozrejme, pri porušení zákona by zberniam hrozili vysoké pokuty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári