Zlúčenie SDĽ a Smeru potvrdia obe strany na svojich republikových kongresoch 4. resp. 11. decembra. Najmä pre SDĽ, z ktorej vyšiel predseda Smeru R. Fico, to bude veľmi smutný koniec.
"Proces spájania ľavice je výsledkom pochopenia situácie, ktorá je tu už 10 rokov. Každý vie, že roztrieštenosť ľavice prospieva najma liberálnym a pravicovým stranám. Tie potom môžu prostredníctvom výkonnej moci realizovať reformy, ktoré nie sú prospešné pre všetkých občanov, ale len pre úzku skupinu ľudí. Aj preto len zjednotená ľavica dokáže byť reálnou alternatívou súčasnej pravicovej koalícii," uviedol pre náš denník člen Republikového výboru SDĽ a krajský šéf strany Ľubomír Andrassy.
Ten zároveň odmieta tézu, že SDĽ je pre Smer zaujímavá iba svojím majetkom, ktorého účtovná hodnota dosahuje vyše 40 miliónov Sk. "Celý proces je podľa nás integrovaním ľavicových osobností. Majetkové a finančné veci v tomto procese nezohrávajú žiadnu otázku. Našou najväčšou devízou je ľudský kapitál a osobnosti, ktorú sú v našich farbách. Máme takmer 300 starostov a 2000 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Dôležité je, aby vznikol čitateľný a jasne definovateľný ľavicový subjekt na princípoch sociálnej demokratcie," myslí si Ľ. Andrassy.
Krajský šéf SDĽ je presvedčený, že proces spojenia so Smerom prinesie hlavne stabilizáciu voličskej základne tejto strany, keď získa najmä skalných ľavicových voličov. "Aj voľby do NR SR a europarlamentu ukázali, že Smer má viac sympatizantov ako voličov, no príchodom tých našich by sa to malo zmeniť. Nechcem špekulovať o preferenciách, no neočakávam, že nejako dramaticky vybehnú hore." V užšom vedení "nového" Smeru by mali byť štyria až piati nominanti SDĽ, pričom europoslanec Vladimír Maňku by sa mohol stať jedným z podpredsedov.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári