spoločnosti SAD trúbili, teraz chystajú ďalšiu protestnú akciu, ktorú si zvolili všetky SAD-ky na Slovensku. V praxi to znamená štrajk, ktorý ochromí dopravu.
V prvý pracovný deň budúceho týždňa totiž bude premávať len jedna tretina autobusov a dve tretiny spojov SAD zostanú po piatej hodine ráno stáť. Tie, ktoré na cesty vyrazia budú jazdiť podľa cestovného poriadku zo soboty, takže vo väčších časových intervaloch. Zväz autobusovej dopravy chce upozorniť na zlý stav autobusov a primäť zodpovedných k systémovému riešeniu situácie.
"Nie je to forma štrajku a už vôbec nechceme protest proti niekomu. Snažíme sa len upozorniť na problémy, ktoré tu sú. To, čo sa stane v pondelok je len ilustrácia toho, čo môže nastať," prezentujú predstavitelia Zväzu autobusovej dopravy.
Podľa riaditeľa košickej SAD Ľubomíra Geršiho (na snímke) aj spoje v metropole východu budú do protestnej akcie zapojené. "V pondelok budeme jazdiť tak, ako by bola sobota, prejdeme teda na víkendový režim. Chceme upozorniť na problémy a vieme, že to nebude pre ľudí dobré. Aj napriek tomu nemáme na výber, preto sme sa rozhodli cestujúcich informovať o protestnej akcii prostredníctvom letákov v autobusoch, ako aj na stanici. Ide o aktivitu Zväzu autobusovej dopravy a my sa k nej hlásime," hovorí Ľ. Gerši.
Na otázku, či sa neobáva chaosu na stanici odpovedá: "No viete, chaos určite bude. To bez debaty. Všetci sa do autobusov nezmestia. Dali sme však pokyn, aby prednostne vodiči púšťali do vozidiel žiakov," vysvetľuje riaditeľ Ľ. Gerši.
Ako dodáva, SAD ide o zachovanie dopravnej obslužnosti, čo pri súčasnej finančnej situácii nie je dlho udržateľné. Aj preto sa rozhodli dopraváci protestovať. Nakoniec však na všetko doplatia ľudia. Žabomyšia vojna o peniaze predsa daňových poplatníkov zaujímať nemusí.
"Pripúšťam, že je to neštandartná akcia. My to robíme neradi. V pondelok vypravíme len 35 % autobusov. Situácia bude určite napätá, preto ak majú ľudia možnosť využiť iný druh dopravy, nech tak radšej urobia."
A čo by poradil riaditeľ SAD cestujúcim v súvislosti s pre nich patovou situáciou? "My bojujeme aj za nich, pretože ide o dopravu vo verejnom záujme. Poradil by som ľuďom, že ak môžu, nech si radšej zoberú dovolenku, zostanú doma, alebo cestujú autom."
Dôvodom protestu je fakt, že autobusári nemajú peniaze a samosprávy im dlhujú stovky miliónov korún. VÚC sa zase obhajujú, že im na dopravu málo prostriedkov vydelil štát.
Zväz autobusovej dopravy žiada novelizáciu zákona o cestnej doprave. Ilustroval to aj v otvorenom liste.
"Máme záujem garantovať zľavu pre sociálne slabších cestujúcich, neznižovať počet kilometrov a liniek do jednotlivých obcí a nezdražovať cenu cestovného lístka. Podľa Obchodného zákonníka musia štatutári SAD
hospodáriť tak, aby firme nespôsobili škodu. Tým, že púšťajú autobus na stratovú linku bez úplnej náhrady zo strany objednávateľa, porušujú uvedený zákon," píše sa v otvorenom liste.
Spoločnosti SAD žijú zo ziskových činnosti, avšak nechcú bez úplnej náhrady vykonávať stratové linky. A preto navrhujú, aby Vyšší územný celok zadefinoval, ktoré spoje sú vo verejnom záujme, a ktoré nie. "Poslanci VÚC by mali prijať dopravu ako prioritu. Na tento systém by mali vyčleniť viac peňazí, ako tomu bolo doteraz. To znamená, že SAD by mali dať toľko peňazí, koľko kilometrov alebo stratových liniek si objednali."
Zväz autobusovej dopravy navrhuje, aby štát rozhodol o garantovanej zľave v rámci sociálneho systému a túto kompetenciu preniesol na Sociálnu poisťovňu. Tá by mala cez VÚC doplatiť dopravcom sumu peňazí, ktorá im spôsobila úbytok na tržbách.
"Ak poslanci VÚC nevyčlenia dostatok peňazí pre spoločnosti SAD, zdražie celý systém dopravy a dôjde k obmedzeniu spojov. V konečnom dôsledku na všetko doplatia obyvatelia," myslí si prezident Zväzu autobusovej dopravy Ing. Ján Vrba.
Ak požiadavky Zväzu autobusovej dopravy nebudú vypočuté, majú jeho predstavitelia pripravené ďalšie riešenia, ktoré však nechcú konkretizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári