zhode v určitých otázkach však spoločné riešenie nenašli. "Sme pripravení ponúknuť im priestor na rokovanie v NR SR ohľadom ich legislatívnych návrhov. Myslím si však, že každý by mal zodpovedať za svoj hospodársky výsledok. A preto aj ich aktivity musia byť zladené tak, aby vedeli hospodáriť s tým, čo majú. Opakujem, môžu s nami rokovať alebo hľadať východiská, ale my s tým teraz nič viac nemôžeme urobiť," uviedol pre Korzár predseda výboru NR SR pre hospodárstvo a podnikanie J. Rusnák (SDKÚ).
Ako je známe, KSK má uzavreté zmluvy na výkon dopravy vo verejnom záujme s košickou a michalovskou SAD. Hoci predseda KSK R. Bauer chápe, že pri podpisovaní zmlúv na tento rok nemohol nikto predpokladať, že cena nafty porastie až tak vysoko a SAD-ky budú musieť platiť poplatky aj za používanie ciest 1. triedy, takáto forma štrajku sa mu nezdá šťastným riešením. Podľa R. Bauera cesta na riešenie finančných problémov dopravcov určite nespočíva v zvýšení cestovného. Ako uviedol, cestujúci sa na krytí nákladov podieľajú až 74 percentami. "Ich zaťaženie je už teraz vysoké. Vo svete je obvyklé, že 50 percent zo skutočnej ceny lístka zaplatí cestujúci a druhú polovicu verejný cestor."
Predseda KSK je preto skôr naklonený myšlienke na zmenu legislatívy a prijatie určitých mimoriadnych opatrení, resp. finančných kompenzácií vládou a ministerstvom dopravy. "Poslancom sme poskytli informácie, aby sa vedeli rozhodnúť, či majú podporiť tie legistatívne návrhy, ktoré predkladajú SAD-ky. Všetky dotácie, čo sme z centrálnej úrovne dostali na krytie nákladov, sme už prerozdelili. My nemáme také vlastné zdroje, aby sme mohli zvýšiť dotáciu o 174 miliónov Sk pre autobusových dopravcov. Viem si ešte predstaviť, že sa prerozdelia financie zo železničnej na autobusovú dopravu. Musí sa to však vyriešiť z centrálnej a nie z našej úrovne," dodal predseda KSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári