Prešli dva roky a zdravotníci musia znovu dokladovať svoju bezúhonnosť. Tentoraz sú povinní do konca roka odovzdať odpisy z registra trestov, kde sa uvádzajú aj zahladené trestné činy. Časté dokazovanie bezúhonnosti sa niektorým nepáči, predovšetkým mamičkám na materskej dovolenke, ktoré nechápu, prečo musia čosi odovzdávať, keď v skutočnosti nepracujú.
"Aj keď som už niekoľko rokov na materskej, výpis aj odpis z registra trestov som musela do práce
doniesť. Znamenalo to vybrať sa s dvoma deťmi na prokuratúru, odstáť si tam rad na podanie žiadosti a potom s odpisom, ktorý mi prišiel neskôr poštou, merať cestu do nemocnice. Neviem, na čo je to vlastne dobré, prečo nestačí žiadať o odpis z registra trestov až pris nástupe do zamestnania," posťažovala sa nám mladá mamička pracujúca v "novej" nemocnici.
Vedúca oddelenia personálnej práce Fakultnej nemocnice s poliklinikou JUDr. Anízia Škovránová nám však vysvetlila, že povinnosť odovzdať zamestnávateľovi odpis z registra trestov majú aj ženy na materských dovolenkách, ktorých je momentálne v tomto zdravotníckom zariadení okolo 150.
"Táto povinnosť súvisí so Zákonom o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára tohto roku. Nová legislatíva nahradila Zákon o verejnej službe a hovorí, že prácu vo verejnom záujme nemôže vykonávať zamestnanec, ktorý bol v minulosti právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin prijímania úplatku alebo inej nenáležitej výhody, či trestného činu podplácania alebo nepriamej korupcie. Vtedy by nespĺňal predpoklad pre výkon funkcie vo verejnom záujme, aj keď si už trest odpykal. V tejto súvislosti sú naši zamestnanci povinní predložiť najneskôr do konca tohto roka odpis z registra trestov. Nuž a platí to aj pre ženy na materskej dovolenke, pretože sú taktiež v pracovnom pomere, aj keď prácu momentálne nevykonávajú. Preto aj oni musia spĺňať všetky predpoklady pre výkon práce a predloženie odpisu z registra trestov je jeden z nich," hovorí JUDr. Škovránová.
V novej nemocnici pracujú približne dve tisícky zamestnancov, povinnosť predložiť odpisy z registra trestov sa však nevzťahujú na všetkých. Ide iba o pracovníkov s prevahou duševnej práce, teda lekárov, stredný zdravotný personál a technicko-hospodárskych pracovníkov, ktorých je celkovo asi 1400. Ak niektorý z nich odpis z registra trestov do 31. decembra nepredloží, môže s ním byť v súlade so zákonom rozviazaný pracovný pomer, pretože nespĺňa predpoklady pre výkon práce vo verejnom záujme.
Podateľňou na prokuratúre prejdú momentálne tri stovky žiadateľov denne
Košice - Zákon o verejnej službe platil od prvého apríla 2002 do konca roku 2003. Nahradil ho spomínaný Zákon o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý sa vzťahuje nielen na pracovníkov zdravotníckych zariadení, ale orgánov štátnej správy, vysokých škôl či rôznych príspevkových organizácií. Iba v Košiciach ide o tisíce zamestnancov, ktorí musia do konca tohoto roka predložiť zamestnávateľovi odpis z registra trestov. A keďže si obyčajne ľudia nechávajú takéto povinnosti na poslednú chvíľu, dá sa očakávať, že nápor na podateľňu košickej prokuratúry sa bude každým dňom stupňovať.
Tak tomu bolo aj začiatkom roku 2002, kedy register obliehalo denne okolo tisíc oneskorencov. Najväčšie návaly boli na prelome februára a marca, kedy museli byť posilnené stavy pracovníkov, aby mohli vybaviť toľkých žiadateľov. Absolútny rekord padol prvého marca, keď podalo žiadosť o výpis z registra presne 1 335 ľudí! Mimochodom, v tom čase bol veľký nedostatok stokorunových kolkov, preto ľudia na žiadosti lepili namiesto nich adekvátne množstvo dvadsať, desať, či dokonca päťkorunových.
Ako sme sa dozvedeli, momentálne prejde podateľňou prokuratúry niekoľko stoviek žiadateľov denne, v priemere ich býva okolo tristo. Ak sa na vás taktiež vzťahuje zákon o výkone práce vo verejnom záujme, nečakajte, kým budú ručičky pomyselných hodín ukazovať o päť minút dvanásť a vybavte si radšej odpis z registra trestov včas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári