sú konské. Medzi toptenové pranostiky patrí totiž bez diskusie známa prípoviedka, že Martinove meniny súvisia s ochladením - s obdobím martinskej zimy a ďalšia, ktorá vraví, že oslávenec prichádza na bielom koníkovi. I u nás býva tento termín pomerne spoľahlivo časom prvého sneženia. No nielen to.
Podľa toho, na akom tátošovi Martin pricvála, usudzujú vidiečania podľa vzoru dedov aj dnes, aká bude zima.
Vraví sa: Ak Martin príde na bielom koni, zima bude priemerná a s častými odmäkmi ale i s výskytom metelíc. Ak prirajtuje na sivkovi, zima bude striedavá, s tuhými mrazmi i zmiernením týchto prejavov, ak medzi nás populárny jazdec prikluše na žltom (plavom) koníkovi, treba sa obávať poriadne silnej a nemilosrdnej zimy a ak je koník ryšavej farby, fajn, zima bude aj vo svojej sile k nám ohľaduplná.
Pravdepodobnosť príchodu martinskej zimy výrečne potvrdzuje pekná odporúčacia pranostika: Na svätého Martina, drž sa, synku, komína, lebo zima začína. Iná dodáva: na sv. Martina, dobrá je nám perina. Starí ľudia prízvukujú: Po svätom Martinovi už zima nežartuje, sneh a mráz rýchlo prichádzajú. Naši sedliaci však, opierajúc sa o výdatný prameň skúseností predchádzajúcej generácie dodávajú, že martinské snehy a ľady na rýchlo zmenia na vodu a prvý nával zimy nemáva dlhé trvanie, pretože ho niekedy strieda klementské oteplenie. Jedna z českých pranostík o tom hovorí: Martinuv sníh a led, vodou budou hned.
Ako to už s populárnymi pranostikovými hrdinami býva, aj Martin nám môže čo-to našepkať o dlhodobejších prognózach vývoja počasia. Do zimného slnovratu sme podistým najzvedavejší na vianočné počasie. V tejto súvislosti sa hovorieva, že ak je Martin a Katarína na ľade, Vianoce budú na blate. Koho by niektorá z martinských pranostík predsa len zamrazila, pre toho je na útechu dávna pravda vinohradníkov - Na svätého Martina vchádza iskra do vína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári