momentálne zápasí s nelichotivou finančnou situáciou. Dokonca vedenie univerzity muselo pristúpiť k zoštíhleniu zamestnaneckého aparátu.
"Od nástupu do funkcie rektora sa spoločne s vedením univerzity zaoberáme ekonomickou situáciou. V tomto roku sme sa museli rozlúčiť už s takmer tridsiatimi zamestnancami, ktorí pracovali na rektoráte, či v rámci univerzitných pracovísk. Dosiahli sme síce úsporu mzdových prostriedkov, ale aj napriek tomu nemáme dosť peňazí na fungovanie fakúlt," hovorí rektor UPJŠ prof. JUDr. Vladimír Babčák, Csc. (na snímke).
Problémom je zabezpečiť pre 15 samostatných budov strážnu službu tak, aby nedochádzalo k ich devastácii.
"Sme v zložitom prostredí, pociťujeme nedostatok peňazí v Botanickej záhrade. Síce sme dostali 2,6 milióna ako účelovú dotáciu, tá nepostačovala. Po medializáii nám ministerstvo školstva niečo prikleplo, aj tak sa však boríme s problémom zaplatiť mzdy zamestnancom. Problémy sú aj s financovaním energií v starých budovách, ktoré majú v zime veľké úniky tepla. To sa prejavuje hlavne v súvislosti s lekárskou fakultou, ktorá sídli v prenajatých priestoroch. Tie sú až predimenzované," vysvetľuje rektor a dodáva, že problém sa týka viaczdrojového financovania.
"Zo štátneho rozpočtu kryjeme asi 80 % nákladov, zvyšné
peniaze si musíme zabezpečiť sami. Avšak až 86 percent zo spomínanej štátnej dotácie pokrývajú mzdy pracovníkov a odvody. Prevádzka je nedocenená, podarilo sa nám síce zmazať dlh z minulého roka a tento kalendárny ako tak prežijeme. Udialo sa tak však v rámci racionalizačných opatrení," vysvetlil rektor a prorektor pre vedeckú činnosť prof. RNDr. Alexander Feher, DrSc. ho dopĺňa: "Peňazí nikdy nie je dosť. Vieme, že univerzita má aj vnútorné rezervy. Fakulty majú veľký byrokratický aparát, ktorý sa snažíme racionalizovať. Nejde to však zo dňa na deň. Žiaľ školstvo sa borí s problémami a my sa s tým musíme zmieriť."
Univerzita sa chce profilovať ako výskumná vysoká škola. Od budúceho školského roka by mali pribudnúť nové študijné odbory, ktoré sa práve akreditujú.
"Žiaľ finančné prostriedky sú obmedzené a nevieme zaplatiť kvalitných ľudí. Jedinou cestou je zlákať ich na postgraduálne štúdium. Zapoja sa do grantov a kým vyštudujú snáď sa situácia zlepší. Potom možno budú peniaze a my ich konečne budeme vedieť finančne ohodnotiť."
Externé štúdium nie je nosnou zložkou UPJŠ, hoci ako uviedol rektor V. Babčák výrazne by pomohlo po finančnej stránke. "Zákon to však nedovoľuje a my nechceme ísť cestou niektorých univerzít na Slovensku. Nie je problém spísať darovaciu zmluvu, ale nepovažujeme to za správne. Naopak, ak nie sú zdroje, tak externe vyučujeme len nevyhnutné záležitosti. Treba totiž zaplatiť profesorov. Externe sa študuje na Fakulte verejnej správy, či lekárskej fakulte (ošetrovateľstvo) čo je požiadavka doby. V rámci právnickej fakulty študujú colníci a exekútori. Podľa mňa je ale nevyhnutné, aby sa štúdium spoplatnilo. Sme totiž v nevýhode oproti súkromným VŠ, kde dostanú peniaze od štátu a navyše ich vyberú aj od študentov."
V rámci 45. výročia založenia UPJŠ prebehne jesenná časť akademických dní. Rektor prijme najlepších študentov univerzity, otvorí intranetovú sieť v časti internátov UPJŠ. "Aspoň takto študentom pomôžeme. Vybavenie študentského domova totiž nezodpovedá dobe," uzavrel rektor UPJŠ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári