Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Eugen Čuňo: Urobili zo mňa zločinca

Košice - Vo vyšetrovacej väzbe si odsedel dlhých sedem mesiacov. Začiatkom jari, 10. marca, ešte ráno ako viceprimátor slávnostne otváral

zrekonštruované kino Slovan. Večer ho už transportovali do väzenia ako exemplárny prípad prichytenia vrcholového predstaviteľa radnice priamo pri preberaní miliónového úplatku vo firme Kame. Dnes je košický viceprimátor vyšetrovaný na slobode, z väzby sa vrátil schudnutý o 14 kilogramov, duchovne obohatený a vzácne vyrovnaný.

Eugen Čuňo, ktorý je presvedčený o svojej nevine a celú aféru označuje za politický komplot, poskytol Korzáru exkluzívny rozhovor.

Vaše zatknutie 10. marca vo večerných hodinách sa udialo priamo vo firme Kame. Čo ste tam v ten večer s advokátom Ladislavom P. robili?

Skryť Vypnúť reklamu

"Išli sme si po peniaze, ktoré nám dlhoval za vykonanú prácu v rámci riadnej zmluvy z čias, keď som nebol ani poslancom, ani viceprimátorom, ale súkromným podnikateľom. Zaujímavé bolo, že kým dovtedy sme boli my tí, ktorí konateľa Kame zháňali, urgovali, a on neplnil zmluvu, neustále klamal a podvádzal, nechodil na dohodnuté stretnutia, vtedy sa karta obrátila. Bol to práve on, ktorý nás zavolal, aby sme prišli k nemu do firmy, že nám chce dlh uhradiť. A hoci sme navrhovali, aby prišiel do mesta, on trval na tom, aby sme prišli za nim do firmy, lebo má údajne vytknutú nohu. Zmena nastala potom, čo sme podali návrh na konkurz, lebo sme videli, že nehodlá splniť svoje záväzky a to nielen smerom k nám, ale aj k ďalším dodávateľom, ktorým neplatil. Následne nás však presvedčil, aby sme návrh stiahli, že on už zaplatí. Urobili sme to hlavne preto, že nám záležalo, aby stavba bežala a byty sa dokončili. Časť dlhu nám vtedy uhradil, ďalšiu časť sme mali dostať v ten večer. Keďže nie sme zo sveta ľudí, ktorí neplnia zmluvy, vyhovárajú sa a podvádzajú, išli sme tam 10. marca v dobrej viere, že sa konečne vyrovnáme. Pravdupovediac už som sa tým ani nechcel zaoberať, plne som sa venoval práci na magistráte, nemal som čas ani chuť na tieto neustále nepríjemné rokovania, ale napokon som si povedal, že sú to naše peniaze, poctivo zarobené, legálne, tak prečo by som sa ich mal vzdať."

Skryť Vypnúť reklamu

Nebolo to neštandardné, že ste preberali peniaze v hotovosti? Prečo vám nezaplatil prevodom na účet ako sa to normálne robí?

" Chápem, že to bol neštandardný postup, ale problém bol v tom, že podnikateľ M. používal vo väčšine neštandardné postupy a my sme už boli takí znechutení a otrávení neustálymi zmenami termínov, odkladaniami zaplatenia, že nám neostávalo nič iné len pristúpiť na jeho hru, že si prídeme po tie peniaze, ktoré nám podľa zmluvy a prevedenej práce patrili, aj osobne. Dnes už viem, že to bola provokácia."

Aký bol váš vzťah s konateľom Marošom M.?

"Spoznal som ho prostredníctvom podnikateľa Viktora K., ktorému som dôveroval a bol som presvedčený, že je spôsobilý na to, aby sa tento prospešný projekt pre ľudí podarilo úspešne zrealizovať."

Skryť Vypnúť reklamu

V ten večer vaše stretnutie nahrávala polícia na videozáznam. Čo je na tom zázname nahraté?

"Ja som ho nevidel a nepočul. No nemôžem sa zmieriť a porozumieť tomu, že zo mňa, ktorý sa od začiatku snažil urobiť množstvo práce, aby sa všetko darilo zrealizovať, aby to fungovalo, niekto urobí len tak zločinca. Takže takýto priebeh som nečakal a verím, že polícia vec vyšetrí a pravda sa ukáže."

Do vášho zatknutia 10. marca 2004 verejnosť a ani novinári nevedeli, že máte so spoločnosťou Kame zmluvný vzťah súvisiaci s výstavbou bytov na Furči a v Barci. Kedy vznikol a aká bola vaša rola?

"So spoločnosťou Kame sme spolu s advokátom JUDr. Pirovitsom podpísali zmluvu v júni 2001. Jej predmetom bolo obstaranie všetkých záležitostí súvisiacich s prípravou výstavby bytov v podstatnej miere financovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania, to znamená poskytnutie právnych rád, spracovanie všetkých úkonov, písomností a zmlúv, zastupovania pred orgánmi štátnej správy a územnej samosprávy v tejto veci, prosto komplexný servis k príprave projektu tak, aby bol úspešný a mohla sa podariť jeho úspešná realizácia."

Aká bola dohodnutá odmena?

"Dohodli sme 3 percenta z obstarávacej ceny bytov, to znamená zo 180 miliónov pre oboch vrátane našich nákladov a samozrejme v hrubom."

Nebola čiastka 5,4 milióna pre vás dvoch privysoká odmena?

"Neverím, že by podnikateľ nedokázal rozpoznať, že takáto odmena za komplexnú prípravu, ktorá si vyžadovala rok a pol práce, neustáleho cestovania do Bratislavy, kde sme konzultovali celú prípravu výstavbu, bola primeraná, nižšia ako sa bežne účtuje."

Zmluva na prvý pohľad môže vyzerať ako zmluvne podložená provízia, resp. úplatok za to, že vybavíte peniaze od štátu. Je v nej uvedené, že poskytnete služby súvisiace so zabezpečením finančných prostriedkov k výstavbe z verejných prostriedkov...

"Naša úloha bola len pripraviť projekt pre Kame tak, aby splnil podmienky, mohol o peniaze prostredníctvom mestskej časti žiadať a byť úspešný. Nepoznám mesto alebo obec, ktorá by po splnení všetkých podmienok nebola uspokojená v rámci poradovníka."

A čo Bernoláková, na ktorú mesto nedostalo peniaze?

"Hovorím o prípadoch, keď boli splnené všetky podmienky. V prípade Bernolákovej splnené neboli."

Kto vlastne celý tento projekt výstavby montovaných bytov vymyslel, kto bol jeho iniciátorom?

"Bol to spoločný projekt, ale treba povedať, že pri jeho zrode nebola spoločnosť Kame, ale podnikateľ Viktor K., ktorý neskôr do projektu zapojil spomínanú firmu. Považoval som tento projekt za veľmi prospešný pre Košičanov, pretože mal priniesť 180 nájomných bytov, veľmi komfortných, zaujímavo riešených. Pri výstavbe sa mala využiť a v Barci sa aj využila nová technológia montovaných obytných domov od slovenských výrobcov, ktorá šetrí energiu a využíva drevo ako základný stavebný materiál. Videl som v tom veľkú perspektívu oživenia stavebnej výroby a neskoršieho využitia potencionálu mestských lesov. Mal to byť ukážkový pilotný projekt, ktorý by bol vzorom aj pre ostatné mestá."

Väčšina pozemkov, na ktorých mali stáť furčianske byty, bola vlastníctvom podnikateľa K. Predtým mu tam skrachovala komerčná výstavba terasovitých rodinných domov, ktoré ponúkal na predaj v roku 1995 prostredníctvom inzerátov v novinách. Vyzerá to tak, že výstavbou bytov za štátne peniaze mal šancu ich nejako zhodnotiť za pomoci kamarátov SDKÚ.

"Samospráva na Furči potrebovala nájomné byty pre svojich občanov, podnikateľ K. mal pozemky, ktoré mestská časť nemala. Boli na nich vykonané už určité práce ako niektoré geologické prieskumy, hľadala sa možnosť ako skľbiť potreby mestskej časti a technológia ľahkých montovaných domov spĺňala predpoklady aj v súvislosti s ťažkým terénom vo svahu, kde sa malo stavať."

Poslanci miestneho zastupiteľstva sa pozastavovali nad tým, že pozemky mali byť pri kolaudácii darované do majetku mestskej časti a pýtali sa, či je podnikateľ charita, alebo sa to vykryje nejakou vatou z rozpočtu na byty...

"Podobné otázky sme dávali aj my s kolegom advokátom. Bolo nám vysvetlené, že pri tomto projekte nejde o to, aby bol ziskový. Dôležité bolo, aby sa úspešne zrealizoval ako pilotný vzorový projekt novej technológie, ktorý by slúžil ako prezentácia pri ďalších zákazkách. Prezentovali to tak, že sa chcú uchytiť na trhu a ak to na Furči bude perfektné, bude to ich reklama na novú technológiu."

Podmienkou, ktorú musia splniť samosprávy, keď žiadajú o peniaze zo ŠFRB, je mať vysporiadané pozemky, na ktorých sa majú byty stavať. Furča ich vysporiadané nemala, z veľkej časti patrili podnikateľovi, ale aj menším súkromným vlastníkom. Ako mohla napriek tomu získať peniaze?

"V tom čase nebolo potrebné vlastniť pozemky, dôležité bolo mať nájomný vzťah, alebo zmluvu o budúcej zmluve. Toto mal pán K. ošetrené zmluvou s mestskou časťou. Ani v Barci nepatril pozemok mestskej časti, vlastní ho cirkev, ktorá ho samospráve dlhodobo prenajala. Takže v tom nebol žiadny problém, všetko bolo v zmysle zákona, ošetrené štandardným spôsobom tak, aby splnili podmienky."

Vráťme sa ale k politike. V tejto kauze je spoločným menovateľom SDKÚ. Vy ste v čase podpísania zmluvy s Kame boli čerstvým šéfom mestskej SDKÚ, starosta Lumtzer z Furče i Buľko z Barce boli z SDKÚ, premiér, ktorý uvoľnil pred voľbami 2002 180 miliónov pre tieto mestské časti je z SDKÚ...

"Nevidím v tom, čo ste vymenovali problém. Je predsa povinnosťou regionálnych politikov vylobovať v Bratislave, čo najviac finančných prostriedkov do regiónu. Či nie? Nemáme sa snažiť bojovať o peniaze pre región, ktorý za Bratislavou výrazne zaostáva? Nemali sme sa snažiť urobiť všetko preto, aby mohlo v Košiciach vyrásť 180 bytov? Politikum sa z toho nedá vylúčiť. Bol som však strašne nešťastný, keď som videl, ako postupuje firma Kame, neplní termíny, nestavia..."

Fakt, že sa v celej kauze angažovalo mnoho politikov SDKÚ, vyvolalo podozrenia, či časť peňazí určených na výstavbu nešla do straníckej kasy SDKÚ...

"Ubezpečujem vás, že ani na jednej úrovni SDKÚ, miestnej, mestskej, krajskej, či ešte vyššej sa nikdy o niečom takom neuvažovalo, nehovorilo, nediskutovalo, nejestvuje žiadny takýto zápis, je to vylúčené."

Veď to by bolo nenormálne, keby sa urobila zápisnica o tom, že x percent z ceny bytov pôjde do kasičky strany...

"Nič také sa neudialo, treba si počkať na záver vyšetrovania, aby sa ukázala pravda."

V súvislosti s vašim zatknutím sa objavili úvahy, že ste v Kame boli ako poštár práve pre SDKÚ?

"To je absolútny nezmysel. Išiel som si po peniaze, ktoré som si odpracoval na základe riadnej zmluvy. Nikdy som s nikým o ničom takom nejednal, nikdy som nič nikomu nesľuboval, nepočul som, že by niekto podmieňoval niečo nejakými úplatkami a ani nejestvuje žiadny dôkaz, na základe ktorého by to niekto mohol tvrdiť. Naopak môžem povedať, že sme postupovali legálne, v súlade so zákonmi a robili sme všetko preto, aby sa projekt podarilo zrealizovať."

Ako si vysvetľujete fakt, že starosta Lumtzer vyplatil firme Kame takmer 100 miliónov korún a domy nestoja?

"Na to hľadajú odpoveď orgány činné v trestnom konaní. Ja s kolegom advokátom som sa výstavby nezúčastňoval, naša úloha skončila komplexnou prípravou celého projektu."

Prinajmenšom zaujímavý je fakt, že v decembri, keď ste spolu s premiérom, vašim kandidátom na primátora, starostami slávnostne poklepkávali základný kameň v lokalite Na hore, bola väčšina peňazí zaplatená spoločnosti Kame, napriek tomu, že na stavbe sa nepohol ani vlások?

"Nemal som o tom vedomosti. No keďže išlo o montovanú stavbu z jednotlivých dielcov, ktoré sa vyrábali inde a na stavbe sa už len montovali, mohli sa zrejme nakupovať dopredu, aby boli načas hotové. Montáž mala byť veľmi rýchla."

V niektorých zaplatených faktúrach z Furče sa vraj omylom dostali aj práce z Barce. Vyzeralo to tak, že stavba sa pohne až vtedy, keď sa získajú peniaze na ďalší projekt a za tie sa dokončí ten predošlý. Môžme si myslieť, že keby sa boli vybavili peniaze aj pre Rozhanovce, kde mimochodom tiež starostuje člen SDKÚ a v súťaži uspela tiež Kame, boli by sa byty na Furči dokončili, no v dohľadnom čase by vznikol problém v Rozhanovciach...

"Takto by to nemohlo pokračovať a ani nepokračovalo. Ja osobne, keď som videl, ako sa začína správať firma Kame, ako dlhodobo neplnila zmluvu s mestkou časťou, na stavbe sa vôbec nerobilo, iba sa dávali prázdne sľuby, som sa snažil urobiť všetko preto, aby už neuspela v inej mestskej časti alebo obci. Varoval som mestskú časť KVP, ale aj Rozhanovce."

Ako ale vidíte fakt, že ste mali zmluvu s Kame ešte skôr ako výstavbu prerokovali poslanci miestneho zastupiteľstva a prebehla verejná súťaž na výber dodávateľa, ktorú napokon ako jediná prihlásená vyhrala práve Kame.

"V roku 2001, keď zmluva vznikla som nebol ani poslanec, ani viceprimátor. Oslovila ma firma, ktorá potrebovala pripraviť projekt komplexne tak, aby bol zrealizovateľný a úspešný. To sme aj zrealizovali a spoločnosť sa tak mohla prihlásiť do súťaže, lebo spĺňala všetky podmienky, aby sa mestská časť mohla uchádzať o peniaze zo štátneho fondu. Tie platia pre všetky samosprávy rovnako. Nevidím na tom nič netransparentné, pracoval som pre firmu, ktorá mala ambíciu uspieť s pilotným projektom. Z výsledku som nešťastný, ale nemohol som to nijako ovplyvniť."

Ako vidíte rolu starostu Lumtzera v celej kauze?

"Podľa môjho názoru vyšetrovanie ukáže, že starosta sa stal obeťou neseriózneho postupu tejto firmy. Je to pre neho určite tragédia, že sa byty nepostavili."

Aký máte vzťah s Lumtzerom?

"Normálny ľudský, ale také mám s každým"

A čo konateľ M., ako by ste sa zachovali, keby ste ho stretli trebárs tu na chodníku zoči-voči?

"Vo väzbe sa mi zastavil čas a mal som čas na duchovné vzdelávanie. Nepociťujem nenávisť, nejakým nadávaním by som preukázal iba svoju slabosť. Mňa konateľ nesklamal, pretože som ho nikdy nepovažoval za svojho priateľa a nikdy nim ani nebol. Pochopil som, že pestovať v sebe nenávisť a chuť po pomste by bolo zbytočné. Treba sa snažiť odpúšťať...Verím, že vyšetrovanie ukáže, že celá vec bola vykonštruovaná a ja dostanem šancu obhájiť sa pred spravodlivým súdom. Hoci tou obrovskou medializáciou som bol už de facto odsúdený."

Ešte stále nemáte zaplatené peniaze, ktoré vám dlhuje. Ako budete postupovať?

"Budem to riešiť cez svojich právnikov, mienim využiť všetky právne prostriedky. Verím, že orgány činné v trestnom konaní odhalia, kde vlastne sú tie zmiznuté milióny."

Vrátite sa na post viceprimátora?

" Vzal som si čas na rozmyslenie do konca týždňa. Intenzívne pracujem na tom, aby sa moje telo dostalo do normálnejších koľají. Úzkosť a stres prežité vo väzbe zanechá stopy. Prežívam príjemné porozumenie a solidaritu od mojich priateľov a známych, rodiny, ktorá má najlepšie pozná a ani na chvíľu nezapochybovala o mojich úmysloch. Nerád by som vo svojej funkcii v tejto situácii, kým prebieha vyšetrovanie nejako poškodil záujmy mesta. Potrebujem ešte na rozhodnutie trochu času."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 387
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 096
 3. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 15 721
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 381
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 656
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 521
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 302
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 056
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 982
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 579
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

NAKA zadržala pod Tatrami podozrivých z korupcie, aj známe mená

Kauza sa má týkať reštitúcií pozemkov a úplatkov za ne.

Ilustračné foto.

Testovalo sa menej, na východe pribudlo vyše dvesto prípadov

Na Slovensku malo pozitívne testy 705 ľudí.

Ilustračné foto.
Dievča viedlo bicykel po priechode pre chodcov.

V tendri na stavbu D1 pri Prešove je dvanásť porušení zákona

Úrad pre verejné obstarávanie ukončil kontrolu.

Stavba napreduje.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.

Premiér hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Ilustračné foto
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.
Komentár Bena Cunninghama

Trump ničí Republikánsku stranu

USA však vďaka tomu môžu prežiť.

Ben Cunningham.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop