evidovala 8 000 klientov, ktorých vklady predstavovali 580 miliónov korún. Do dnešného dňa si na krajskom súde uplatnilo svoje pohľadávky 1 100 veriteľov vo výške 141 miliónov korún. Naďalej si môžu podávať prihlášky až do prieskumného pojednávania, ktoré sa uskutoční 23. novembra v zasadačke na magistráte. Na ňom sa dozvedia, ktoré boli uznané a v akej výške.
"Je veľmi zložité porovnávať ich nároky s majetkom, ktorý je k dispozícii. Účtovné stavy nezodpovedajú skutočnosti, pretože doteraz nebola účtovná agenda odovzdaná kompletne. Hodnoty sú značne skreslené. Podarilo sa nám napríklad zistiť, že do základného imania dcérskej spoločnosti Corvinus, a. s. mal byť vložený majetok vo výške 105 miliónov korún. V skutočnosti sa tam vklad 30,6 milióna nikdy nevložil, hoci v zápise v obchodnom registri tieto peniaze figurujú. Akcie na túto sumu neboli vydané, a keď aj boli, nie sú ničím kryté. Sú teda fiktívne," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Ján Pirč.
Počas konkurzu sa na svetlo dostávajú aj ďalšie skutočnosti, ktoré svedčia o tom, že v Sporoinveste sa diali čudné veci. V dokladoch vyskakujú vyššie sumy ako sú reálne. Umelé navyšovnie majetku malo pravdepodobne podať lepší obraz o firme a o tom, že je prosperujúca. Správca si dal oceniť stroje na výrobu plastových okien a dverí, ktorých hodnota pri kúpe bola 6,475 mil. Sk. Znalec ich však ohodnotil na 1,770 mil. Sk.
Rozdiely boli zistené aj v prípade ocenenia budovy s pozemkami na Rozvojovej ulici, kde spoločnosť sídlila. Znalkyňa ju v priebehu kalendárneho roka 2002 ocenila v apríli na sumu 37,509 mil. Sk, ale v decembri na 74,497 mil. Sk. V tom roku sa síce menil cenový predpis, ale správcovi sa zdá cenové navýšenie neúmerné. Preto to do schôdze veriteľov dá posúdiť súdnemu znalcovi. Konečne sa však podarilo získať túto nehnuteľnosť do konkurznej podstaty a je už späť v majetku úpadcu.
"Na súd sme podali dve žaloby proti reklamnej firme RABAKA Production na sumu takmer 28 milióna korún a proti cyperskej spoločnosti SKYSIDE na 8 miliónov Sk. Prvá z nich bola mediálnym partnerom Sporoinvestu, ktorý jej zaplatil za reklamy v televízii 60 miliónov. Vlani uzavreli dohodu, že zmluva sa končí. Dostali sme prehľad o tom, že boli odvysielané i keď úpadca žiadnu činnosť nevykonával. Je zložité zistiť, či tomu skutočne tak bolo," informoval správca. Druhý prípad žaloby sa týka dlhu za prevod obchodného podielu slovenskej spoločnosti.
Na podanie je pripravená žaloba na vrátenie areálu s budovami a pozemkami v obci Gbelce v okrese Nové Zámky v hodnote 28 miliónov. Kataster nehnuteľností nevyhovel požiadavke okresnej prokurátorky o zápis späť do majetku Sporoinvestu, pretože nebola vyplatená kúpna cena. Úpadca predal areál košickej spoločnosti, ktorá ho hneď na druhý deň postúpila ďalšej za výhodnejších podmienok pred vyhlásením konkurzu.
Po prieskumnom pojednávaní sa uskutoční schôdza veriteľov, na ktorej bude odsúhlasený aj plán speňažovania majetku skrachovanej inštitúcie. K dispozícii veľký majetok nie je. Okrem spomínaných nehnuteľností, o ktoré sa budú viesť súdne spory, je to ešte časť pôvodného areálu Poľnonákupu v Michalovciach. Od marca 2002 do konca minulého roka došlo k odpredaju niektorých pozemkov tretím osobám. Nie je zdokladované, kde boli použité mnohostotisícové sumy. Iba u jedného pozemku ide o trištvrte milióna. Podarilo sa však zablokovať účty spoločnosti skôr, než zostali prázdne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári