súcitný človek, ktorý v mladosti veľmi skoro stratil matku. V Jarmile videl manželku, aj mamu," uviedol včera na pojednávaní jeden z predvolaných svedkov. Juraj P. je už vyše roka nebohý a Jarmilu, ktorá mu vzala život, čaká 11 rokov väzenia. Tak rozhodol senát Krajského súdu v Košiciach, ktorý ju znal vinnou z vraždy.
Dopustila sa jej 7. septembra lanského roka po "nasávaní" alkoholických nápojov a hádke. V garsónke na Ulici Jána Švermu v Michalovciach, medzi 11. a 12. hodinou, obžalovaná dvakrát bodla Juraja kuchynským nožom. Ten v dôsledku bodnorezného poranenia srdca, zakrvácania osrdcovníkového vaku a ľavej pohrudnicovej dutiny ako aj následnému zlyhaniu srdcovej činnosti, zhruba o tri hodiny neskôr, zomrel.
Jarmila P. v prípravnom konaní nevypovedala. "Som nevinná, nič som neurobila," uviedla pred súdom. Z jej výpovede vyplynulo, že pred obedom si s Jurajom vypili a potom sa pohádali. Druh jej vraj vyčítal, že šla za ním k susedke, ktorá mala návštevu, neupravená… Dopili víno, on odišiel a ona si ľahla spať.
"Zobudila som sa na buchot, ktorý narobil Juraj, keď šiel na balkón. Obrátila som sa na druhý bok a spala som ďalej. Keď som sa prebudila, druh v byte nebol. Našla som ho na balkóne, ležal horeznačky a hlavu mal v kvetináči. Bol veľmi bledý, myslela som, že omdlel. Utekala som k susedke, aby sa prišla pozrieť, čo s ním je," vypovedala obžalovaná. Zdôraznila, že vchodové dvere do ich garsónky sa nedali zamknúť, že sa o nich silnejšie oprieť, a otvorili sa...
Svedkovia, ktorí poznali obžalovanú aj nebohého Juraja uviedli, že keď si Jarmila vypila, bola agresívna a svojho druha, ale aj iných, často fyzicky napádala. Hádku medzi nimi počuli aj v osudný deň.
"Vykrikovali na seba a vyhrážali sa jeden druhému zabitím asi hodinu. Potom bolo počuť nejaké nárazy a zvuky, ako keď sa premiestňuje nábytok," uviedla jedna zo susediek. Okolo 13. hod. odišla s vnukom na prechádzku, a keď sa z nej po hodine a pol vrátili, bolo už v byte obžalovanej ticho. Asi o hodinu neskôr, u nej zazvonila Jarmila P.
"Volala ma, aby som sa šla k nej pozrieť, lebo nevie, čo je s Jurajom. Išla som za ňou do garsónky a potom na balkón. Tam ležal na chrbte s hlavou opretou o zábradlie, jej druh. Zistila som, že bol už najmenej dve hodiny mŕtvy," vypovedala svedkyňa, ktorá pracuje ako zdravotná sestra. Zavolala záchranku, aj políciu...
Aj z výpovedí ďalších svedkov vyplynulo, že z bytu obžalovanej bolo dopoludnia kritického dňa počuť poriadny rámus a krik. Juraja P. videli na pravé poludnie ako chodí po balkóne a niečo si mrmle. O hodinu a pol neskôr ho Štefan B. stretol vonku. Išiel po chodníku oproti nemu...
"Juraj bol môj synovec. Sťažoval sa mi, že ho Jarmila viackrát obliala horúcou vodou, aj polievkou. Popichala ho aj nožom, a bola za to odsúdená... V ten deň, keď sa to stalo, bol u nás odpust. Synovec k nám prišiel medzi 13.30 14. hod., pýtal si cigarety a peniaze, nedala som mu ich," uviedla teta nebohého, ktorá vypovedala, že Juraj mal na hlave šiltovku a na ľavej strane chrastu po popálenine. Žiadne iné zranenia na ňom nevidela. Svedkyňa dodala, že zatiaľ, čo ona odišla do izby k hosťom, jej manžel sa s Jurajom ešte chvíľu rozprával a dal mu cigarety. Na druhý deň ráno sa dozvedeli, že je mŕtvy.
Na mieste činu bola zaistená šiltovka, a tiež úlomky rúčky a čepele noža. Následne bolo zistené, že tieto dve časti tvorili pred rozlomením jeden celok. Podľa znalcov z odvetvia súdneho lekárstva zranenia, ktoré nebohý utrpel boli pravdepodobne spôsobené zaisteným kuchynským nožom, na ktorom bola metódou DNA zistená jeho krv a tiež zaistená pachová stopa obžalovanej. Bodnorezná rana na hlave a v ľavej spánkovotemennej oblasti bola spôsobená veľkou silou a intenzitou, pričom mohlo dôjsť k zlomeniu hrota čepele noža.
Vychádzajúc z charakteru zranení a skutočnosti, že išlo o dve poranenia, a to na hlave a hrudníku, je podľa znalcov nepravdepodobné, že by si ich Juraj P. mohol spôsobiť sám. Nezomrel však hneď, mohol sa s nimi pohybovať maximálne tri hodiny. Nasvedčuje tomu aj jeho krvou nasiaknutá šiltovka, ktorú mal podľa svedkov popoludní na hlave.
Obžalovaná sa podrobila psychiatrickému a psychologickému vyšetreniu. Zo záverov znalcov vyplynulo, že v čase spáchania uvedeného činu nebola duševne chorá. Ide u nej o nevyrovnanú, citovo oploštenú osobnosť s asociálnymi rysmi, podpriemerným intelektom a chronickým alkoholizmom v štádiu tretej vývojovej fázy. V kritickom čase mala v krvi 2,11 až 3 promile alkoholu. Je k sebe nekritická, má sklony skresľovať a pretvarovať sa.
Na základe vykonaného dokazovania, prokurátorka trvala na podanej obžalobe, zatiaľ, čo obhajkyňa Jarmily P. žiadala jej oslobodenie. A to s tým, že o vine jej mandantky neexistuje žiadny priamy dôkaz. Senát však dospel k inému záveru.
"Rozsiahle dokazovanie jednoznačne potvrdilo, že páchateľom vraždy nebol nik iný, len obžalovaná," uviedol predseda senátu JUDr. Karol Kučera. Rozsudok nie je právoplatný, Jarmila P. sa proti 11. rokom so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny, odvolala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári