bola umiestnená mestská manufaktúra na kameninový riad a v 19. storočí bola v tejto budove továreň na spracovanie kože. Po roku 1945 v nej mesto zriadilo ateliéry, neskôr slúžila na bývanie. Predstavy o tom, čo v tomto objekte bude, sa rozplynuli po požiari, ktorý vypukol v roku 1990 tesne pred dokončením zdĺhavej a nákladnej rekonštrukcie. Odvtedy táto historická i technická pamiatka chátra pred očami a niet toho, kto by sa jej ujal. O jej kúpu nemá nikto záujem. Investor, ktorý by túto mestskú nehnuteľnosť odkúpil a zrekonštruoval, sa ani na druhý pokus nenašiel.
Do verejnej obchodnej súťaže sa mohli prihlásiť záujemcovia do 26. októbra. Tak ako vlani, ani teraz objekt spolu s pozemkami a ďalšími pod parkoviskom na Továrenskej ulici neprilákal nikoho. Vo vienku zostáva naďalej mestu, ktoré na nákladnú opravu prostriedky nemá a tak skoro mať ani nebude. Jej budúcnosť je otázna. Ako s touto pamiatkou naloží, dnes ešte nevie, ale bude musieť prijať riešenie.
Jedno je isté, že na jej záchranu je najvyšší čas. Z tohto stavu možno najväčšiu radosť majú bezdomovci. Opäť na čas majú kde bývať. Za novým plotom je im sveta žiť. Obyvatelia susediacich domov si po rokoch nechceného spolunažívania ešte stále nevydýchnu. Asi sa ich nikdy nezbavia.
V ponuke mesta bol aj iný majetok. Ponúkalo sa sedem pozemkov v rôznych častiach mesta (Kurská, Potočná-Čermeľská, Tranovského, Charkovská, Karlovarská ulica, ale aj v blízkom okolí (Veľká Lodina, Košické Hámre). Okrem Mlynskej bašty bola súťaž opakovane vypísaná aj na Alžbetinu 44 a hájenku Girbeš, hľadal sa záujemca aj o Mäsiarsku 46 či Vrátnu 28, bývalú materskú školu na Komenského a kiosk na rohu Južnej triedy a Hollého ulice. Mesto ponúkalo aj autobus Karosa a dva nepojazdné Ikarusy, ale aj prenájmy dvojgaráže na Krivej ulici, tenisovej haly na Kostolianskej ceste a pozemok vo Všešportovom areáli.
"Väčšia časť ponúkaného nehnuteľného majetku bola v súťaži úspešná. V prípade, že budú uzavreté všetky kúpnopredajné zmluvy, ktoré už boli na základe úspešných ponúk pripravené, mesto získa 25,318 milióna korún. Je to o 3,742 milióna korún viac, ako boli minimálne sumy stanovené v podmienkach súťaže," uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Najväčší záujem bol o nehnutenosť na Vrátnej ulici, o ktorú sa uchádzalo 6 záujemcov. Víťazná ponuka bola o milión vyššia, ako minimálna cena. Na dom na Alžbetinej 44 prišli tri ponuky, rovnako na kiosk a škôlku na Komenského. Po dvoch záujemcoch zaregistrovala komisia v prípade pozemkov na rohu Potočnej a Čermeľskej, na Tranovského a Charkovskej ulici. Po jednej ponuke bolo v prípade pozemku v Košických Hámroch, na Karlovarskej ulici a nehnuteľnosti na Mäsiarskej 46. O prenájom bol záujem iba o pozemok na VŠA.
Nezaujímavé boli v súťaži pozemky vo Veľkej Lodine, ale na Kurskej ulici, ktorý je prednostne určený na výstavbu veľkokapacirtných garáží. Situácia sa nezmenila ani v prípade najčastejšie ponúkanej hájenky Girbeš. Nikto ju nechce, rovnako ako autobusy. Bez odozvy zostala aj dvojgaráž na Krivej a tenisová hala na Kostolianskej. Nemal kto o ne súťažiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári