Huygens, Mars Express, Rossetta, SMART 1 a Venus Express? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedal v utorok v Slovenskom technickom múzeu (STM) Košice desiatkam poslucháčov vedúci výskumného tímu v odbore astronautiky a vesmírnych systémov na univerzite v Kingstone vo Veľkej Británii, docent Dr. Chris Welch. Jeden z 20 kandidátov na spoločnú britsko-sovietsku cestu (Juno) na vesmírnu stanicu Mir v roku 1989 v rámci vernisáže unikátnej výstavy Space UK, organizovanej košickou pobočkou British Council, objasnil v utorok počas hodinovej prednášky v STM viacero vesmírnych záhad.
"Cassini, Galileo, Genesis, Huygens, Mars Express, Rossetta, Smart jeden, Stardust a Venus Express sú projekty, do ktorých sú zaangažované britské vesmírne organizácie," povedal na úvod konštruktér kozmických staníc, predseda Britskej rady pre vzdelávanie vo vesmírnom výskume a predseda Medzinárodného výboru astronautickej federácie pre vesmír a vzdelávanie Ch. Welch. "Projekt Rosseta je prvou misiou, keď sa kozmická loď pokúsi pristáť na kométe. Orbitálny modul so šiestimi prístrojmi, na ktorých výoji sa podieľali britskí vedci, bude skúmať fyzikálne vlastnosti, chémiu jadra a chvosta kométy Churjumov - Gerasimenko, pristávací modul Ptolemy sa neskôr prichytí k jadru kométy. Bude merať pomer rôznych druhov kyslíka v ľadovom jadre. Kyslíkové pomery sú ako odtlačky prstov, ak sa vzorky budú zhodovať so vzorkami ľadu zo Zeme, pôjde o presvedčivý dôkaz o existencii spojenia."
Doktor Welch vyslovil nielen presvedčenie, že kaňony na Marse boli kedysi dávno vytvorené vodou, ale vysvetlil aj to, prečo kapsula zachytávajúca častice slnečného vetra v rámci projektu Genesis, pri návrate na Zem dopadla bez otvoreného padáka.
"Zachytávače majú kremíkový a diamantový povrch, v septembri uplynuli dva roky od začatia zberu častíc. Kapsulu, ktorá vyvolala vo svete značný rozruch tým, že dopadla bez padáka, zachytil pri návrate z kozmu vrtuľník hollywoodskych kaskadérov, nakrúcajúcich v oblasti dopadu film. Padák sa neotvoril preto, lebo išlo o konštrukčnú chybu amerických inžinierov," uviedol Ch. Welch.
Výstava Space UK potrvá v STM do 14. novembra, vstup na ňu je zdarma. Jej súčasťou budú súťaže, kvízy, skladanie robotov, premietanie filmov, pre vekovú kategóriu 12 - 16 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári