hodnote 442-tisíc korún. Na 7,5 milióna bolo ocenených 10 nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú na celom území Slovenska. Na predaj sú rodinné domy, dielne, zastavané plochy, chaty, sklady. Je to majetok, ktorý táto skrachovaná spoločnosť získala prostredníctvom zabezpečovacieho prevodu práva od dlžníkov, ktorí si voči SaS nesplnili povinnosť a nesplatili pôžičky. Okrem toho sa ponúka aj hmotný investičný majetok zo zlikvidovanej záložne v Čechách. Sú to veci, ktoré ľudia dávali do zálohy oproti finančným prostriedkom.
Podľa správkyne konkurznej podstaty JUDr. Kristíny Rigovej do ďalších kôl budú ponúknuté ešte ďalšie tri nehnuteľnosti, s ktorými sa čaká z dôvodu, že dlžníci sa zaviazali uhradiť svoje záväzky. Speňažovať sa bude ešte zlato zo záložne v Brne a to, čo zostane nepredané.
Pohľadávky sa nespeňažujú. Pôvodne sa mali predávať v spoločnom balíku aj s ťažko vymožiteľnými. Takýmto spôsobom by sa síce dalo rýchlejšie prísť k peniazom, ale dosiahla by sa nižšia výťažnosť. Veriteľský výbor rozhodol, aby sa išlo cestou ich vymáhania. Je to zložitejšie, pretože väčšina z nich predstavuje komplikované súdne spory a z časového hľadiska to trvá dlho. Filozofia je vymôcť všetko, čo je možné.
"Nebolo by dobré predávať celý balík naraz, pretože sú medzi nimi aj vymožiteľné a je predpoklad, že budú splatené a suma, ktorú získame, bude vyššia ako pri predaji. Keď dospejeme do takého štádia, že niektoré pohľadávky by zbytočne predlžovali konkurz, postupovať budeme podľa plánu speňaženia. Pokiaľ vieme viac získať týmto spôsobom, budeme ich vymáhať za vyššiu cenu. Keď nám zostanú z právneho pohľadu nevymožiteľné, požiadame súd o ich vyčlenenie z konkurznej podstaty," uviedla správkyňa.
Dnes už je zrejmé, že pôvodný termín ukončenia konkurzu nemôže byť dodržaný. Aký je vôbec reálny na jeho uzavretie, dnes ešte nikto odpovedať nevie. Závisí to od uzavretia súdnych sporov. Určite sa však nenaplnia plány skupiny veriteľov, ktorým by neprekážalo, keby trval aj desať rokov. Ľudia, ktorí prišli o svoje úspory, chcú aspoň časť svojich peňazí čím skôr späť. Mnohí majú obavy, že každé predlžovanie zbytočne odčerpáva prostriedky zo spoločného účtu, ktorý by sa mal po skončení konkurzu rozdeliť medzi poškodených klientov.
Ako nám potvrdila správkyňa, urobili všetky kroky, aby sa náklady v konkurznom konaní znížili na minimum. Časť pracovníkov prepustili a ďalší odídu do konca roka. Znížia sa tak náklady na mzdy a prevádzku. Zdôraznila, že nikdy sa nesiaha na istinu, ale všetky výdavky sa hradia z úrokov.
V súčasnosti je na účte 157 miliónov korún a ďalšie sa očakávajú po speňažení majetku. Zdôrazniť však treba jeden pozitívny fakt, že SaS je jednou z mála nebankových inštitúcií, ktorá nemá záväzky voči daňovým úradom či poisťovniam. "Pri dobrej výťažnosti predpokladám, že sa medzi veriteľov rozdelí tretina z uplatnanej sumy pohľadávok vo výške 600 miliónov Sk. Veriteľov je 5 182," dodala K. Rigová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári