pôsobiacich v Košiciach Parazitologickom ústave a Neurobiologickom ústave. Obe chcú na svojej pôde privítať budúcich študentov biológie či absolventov prírodných vied a inšpirovať ich k budúcej profesii. Majú totiž za sebou zaujímavé výsledky a mnohé ich poznatky sa úspešne využívajú v praxi.
Ako informoval na tlačovej besede riaditeľ Parazitologického ústavu SAV Pavol Dubinský, toto pracovisko je referenčným centrom Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy pre diagnostiku parazitárnych ochorení zvierat. V ústave sa okrem výskumu rôznych ochorení testujú a vyvíjajú niektoré liečivá. Pred časom jeho pracovníci objavili nový druh svalovca špirálového a parazitologický ústav tiež nedávno zaviedol do praxe presnú diagnostiku závažnej, život ohrozujúcej zoonózy takzanej larválnej echinokokózy. Pomocou nej boli na Slovensku diagnostikované už štyri prípady tohto ochorenia u ľudí a zistený stupeň premorenosti líšok, ktoré sú zdrojom pôvodcu, istého druhu malej pásomnice. Ochorenie, tak ako infikované líšky, sa vyskytlo najmä v severnej a severovýchodnej časti Slovenska - jeden z pacientov pochádzal z okolia Prešova. Košickí parazitológovia tiež zaviedli špecifické sérologické a genetické metódy pre diagnostiku lymskej boreliózy, babeziózy a ehrichiózy u ľudí a zvierat.
Nosným programom Neurobiologického ústavu SAV je výskum nervového systému, v centre pozornosti jeho pracovníkov sú témy súvisiace s poruchami prekrvenia a metabolizmu v centrálnom nervovom systéme. Študujú napríklad mechanizmy poškodenia tkaniva miechy a mozgu v dôsledku úrazového a ischemického poškodenia, i možnosti transplantácie v tejto oblasti. Podľa slov riaditeľa ústavu Iva Vanického má ústav dlhodobú spoluprácu s pracoviskami Lekárskej fakulty UPJŠ, ale i Prírodovedeckou fakultou a Univerzitou veterinárneho lekárstva. Jeho ambíciou je vytvoriť v Košiciach centrum pre experimentálne neurovedy.
Významným úspechom tohto pracoviska bolo vyvinutie metódy priameho chladenia miechy, ktorú dnes s úspechom využívajú v bostonskej univerzitnej nemocnici, i v japonskom meste Sendai. Táto originálna metóda uľahčuje operáciu na hlavnej ľudskej tepne auorte pri vzniku aneuryzmy. Vydutie aorty ohrozuje život človeka, avšak pri operácii dochádza k nedokrveniu miechy, čo môže spôsobiť ochrnutie. Chladenie miechového kanála umožňuje predĺžiť bezpečné uzavretie aorty až na šesťdesiat minút oproti obvyklým desiatim až pätnástim. Bostonskí kardiochirurgovia využívajú túto metódu už jedenásť rokov a dodnes s jej použitím operovali už 330 pacientov. Paradoxné je, že na slovenských pracoviskách sa vôbec nevyužíva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári