všetkých typov mestského majetku pod strechu jednej mestskej firmy. V decembri by poslanci chceli tento tvrdý oriešok definitívne rozlúsknuť...
Ešte v januári 2004 totiž poslanci pravicovej koalície navrhli a schválili uznesenie, ktorým uložili magistrátu pripraviť projekt, ktorý z právneho, daňového a účtovného hľadiska umožní integráciu všetkých činností vykonávaných v súčasnosti spoločnosťou Správa majetku mesta Košice, s. r. o., príspevkovou organizáciou Bytový podnik mesta Košice, Strediskom služieb škôl, ako aj odbornými útvarmi mestského magistrátu.
"Náš názor je jasný, správa majetku je v súčasnosti rozhádzaná medzi mnoho správcov, nie je v tom poriadok, je to zbytočne drahé a mesto potom ani nemá detailný prehľad, kde, aký majetok má a ako sa s nim narába, aký je z neho výnos. Podľa mojej predstavy by mala vzniknúť silná spoločnosť, ktorá by spravovala všetko podľa jasných transparentných pravidiel, to znamená, že budovy, pozemky, byty, aj nebytové priestory prenajímané podnikateľom a iným subjektom, sociálne byty, proste všetko pod jednou strechou. Ideálne by bolo, keby podnikateľkými aktivitami zarobila dosť peňazí na to, aby mesto nezaťažovala správa sociálnych bytov a pokračovala v procese zastavenia zadlžovania sa na Luniku IX aj s využitím EU fondov," hovorí šéf komisie mestského zastupiteľstva pre bytové a nebytové priestory, poslanec KDH Martin Boritáš (snímka na titulnej strane).
"Zámer poslancov mi je jasný, chápem ich filozofiu, ale realizácia takto definovaného uznesenia by bola pre mesto ekonomicky nevýhodná, pretože výsledným efektom by malo byť zrušenie dotknutých subjektov a vytvorenie úplne nového subjektu na zelenej lúke, čo by prinieslo veľké ekonomické riziká. To, že sa zruší toto uznesenie, však nevylučuje možnosť postupne realizovať zmeny, ktoré budú viesť k racionálnejšiemu spravovaniu majetku mesta, ale pri dodržaní právnych noriem," tvrdí šéf magistrátu Ondrej Bernát (na snímke).
Problémom by totiž bolo spojenie príspevkovej organizácie BPMK a obchodnej spoločnosti SMMK, čo legislatívne nie je možné. Zánik každej zo spomínaných spoločností by však bol procesom zdĺhavým, akými sú spravidla všetky konkurzy i likvidácie. Podľa Bernáta by všetok majetok bez ohľadu na jeho výrazné odlišnosti spôsobil nejasnosť finančných tokov v jednej inštitúcii a v konečnom dôsledku by na tom mesto ešte aj prerobilo.
"Mesto si objednalo externého poradcu, ktorému sme poskytli všetky východiskové informácie, aby nám ukázal možnosti riešenia. Poslanci dostali na stôl štyri varianty, aby o nich diskutovali," hovorí Bernát.
Pracovníci magistrátu k navrhnutým riešeniam pridali svoje hodnotenie situácie s tým, že z rôznych vážnych dôvodov neodporúčajú realizovať ani jeden variant mestom zaplateného poradcu. Nebolo angažovanie poradcu zbytočné, koľko to stálo a kto ho vyberal?
"Poradcu vybral Bytový podnik mesta Košice, ide o odborníka zo zväzu bytových družstiev, s ktorým úspešne spolupracujú pri zeefektívňovaní činnosti podniku. Podnik už výrazne skresal náklady prepúšťaním a to isté by mala urobiť aj Správa majetku. Myslím, že jeho angažovanie stálo nejakých 18-tisíc a správa, ktorú nám predložil, poslúži ako odrazový mostík pre konečné riešenie, na ktorom sa musíme s poslancami dohodnúť, ale pri rešpektovaní legislatívy a výhodnosti pre mesto," hovorí Bernát.
"Podľa nás to trvá zbytočne dlho, magistrát už dávno mal nájsť riešenie výhodné i právne v poriadku. Zatiaľ sme magistrát zaviazali, aby na decembrové zastupiteľstvo predožil finančné analýzy každej z možných alternatív a verím, že potom rýchlo rozhodneme," uzavrel poslanec Boritáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári