Výmena pneumatík predlžuje ich životnosť a zvyšuje vašu bezpečnosť
Pred zimou nepodceňujte včasne prezutie pneumatíkPred zimnými mesiacmi sa všetkým motoristom oplatí urobiť kontrolu svojho automobilu pred
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pred zimou nepodceňujte včasne prezutie pneumatík
Pred zimnými mesiacmi sa všetkým motoristom oplatí urobiť kontrolu svojho automobilu pred najnáročnejším ročným obdobím. A to aj vtedy, ak dodržiavajú intervaly servisných prehliadok. V dnešnej dobe ich môžeme vo viacerých servisoch i u autorizovaných predajcov môžeme absolvovať bezplatne.
Pri odbornej kontrole mechanici skontrolujú aj také komponenty, ktorých funkčnosť si vodič zväčša nemôže sám overiť (tlmiče, geometriu náprav, brzdovú či chladiacu kvapalinu a iné). Čo je teda dôležité skontrolovať pred zimou? Kvalitu a množstvo chladiacej kvapaliny, náplň do ostrekovačov ako aj brzdovú kvapalinu. Rovnako dôležité je venovať pozornosť akumulátoru, pneumatikám, osvetleniu či stieračom. Pred zimnou prevádzkou svojho auta by sme mali rozšíriť aj jeho výbavu o niektoré nutné veci, ktoré sú v zimných mesiacoch dôležité, napr. reťaze. Dobrá príprava na zimu sa mnohonásobne vyplatí aj preto, že eventuálna náprava chýb vzniknutých z nedbanlivosti či podcenenia je uprostred zimy v mraze a závejoch niekedy nemožná. Samostatnú kapitolu si zaslúžia pneumatiky, ktorým sa budeme dnes venovať.
Aj keď mnohí vodiči majú pred zimnými cestami rešpekt a obávajú sa kolízie v sťažených podmienkach, je ešte stále dosť takých, ktorí neprezúvajú auto na zimné pneumatiky. Napriek tomu, že v našich zemepisných šírkach sneží čoraz zriedkavejšie, zimy je u nás stále dosť. Až 85 % tohto obdobia tvoria chladné a studené mokré dni. Práve teraz nastáva čas prezúvať auto do zimných pneumatík. Čoraz viac motoristov chápe, že na letných pneumatikách sa celý rok nedá jazdiť. Donedávna si však mnohí mysleli, že zimu prežijú aj na letných a ak nebudú jazdiť v čerstvom snehu a do strmého kopca, nič sa im nestane. Vo vyspelých krajinách už ťažko nájdete poisťovaciu spoločnosť, ktorá by bola ochotná likvidovať škodu, ak by v čase od novembra do apríla nebolo poistené auto prezuté na zimné obutie. U nás to stále ešte nie je pravidlo.
"Cítime to na predaji zimných pneumatík, kedy u nás napadne prvý sneh. Ak je to až v decembri, predaj stagnuje," prezradil nám zástupca spoločnosti, ktorá v Košiciach predáva pneumatiky. Odborníci sa spolu s tými vodičmi, pre ktorých je samozrejmosťou auto na zimu prezuť, zhodujú na tom, že ak si niekto vyskúša riadiť auto po snehu či ľade so zimnými gumami, už nikdy nebude riskovať na letných pneumatikách.
Pripomíname, že riziko výskytu dopravnej nehody je v zimnom období 6-krát vyššie než v lete. Zo štatistík vyplýva, že viac ako 50 % všetkých dopravných nehôd sa stáva na zimných cestách. Súvisí to aj so skutočnosťou, že letná pneumatika už pri teplote + 7 stupňov Celzia stráca svoju pružnosť, jej behúň stvrdne ako kameň a vo všetkých situáciách (nielen na zasneženej ale aj suchej a mokrej vozovke) ma horšiu priľnavosť. Z nej vyplýva predovšetkým zhoršená smerová stabilita a dlhšia brzdná dráha, ktorá výrazne zhoršujú bezpečnosť jazdy. Nuž a na tej sa skutočne neoplatí šetriť ani riskovať. Inými slovami investovať do zimných pneumatík sa zaiste vyplatí, lebo ušetrených pár drobných vás v konečnom sumári môže vyjsť veľmi draho.
Sortiment zimných pneumatík je široký. Pre základnú orientáciu treba vedieť, že aj pneumatiky sa delia podľa kvality a ceny. Neznamená to však, že tie z nižšej triedy nie sú lepšie ako letné. Na pohľad často laik ani nemusí rozpoznať podľa dezénu letnú a zimnú pneumatiku. Na zimnej však nesmie chýbať značka horského masívu s vločkou a písmenami M+S. takáto pneumatika má obyčajne smerový dezén a je dôležité, aby bola správne namontovaná na vozidlo. Ďalšia veľmi dôležitá vec je rýchlostný index. V posledných rokoch sa maximálna rýchlosť áut zvyšuje. V odbornom pneuservise by malo byť pravidlom, aby pri montáži zimných pneumatík nezabudli na nálepku na palubnú dosku, ktorá upozorní vodiča na rýchlostný limit pneumatík.
Myslieť treba aj na správne uskladnenie letných pneumatík. To, či zimné pneumatiky obujete na disky nové alebo pôvodné musíte rozhodnúť sami. Používajte iba rozmery, ktoré sa na vaše auto odporučil výrobca, zachovajte aj predpísané hustenie, najlepšie zvláštnym plynom. Stále montujeme všetky štyri zimné pneumatiky. Ušetriť tým, že prezujeme iba prednú, obyčajne hnaciu, nápravu sa nevypláca. Rozhodujúci podiel na smerovej stabilite má zadná náprava. Skúsení vodiči a 'profíci' dobre vedia, že prezúvať by sme mali už tento mesiac.
Jaroslav GLOVIČKO
Autor: Neprestrelní Čakajúci
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári