vojenská škola. Udialo sa tak v súvislosti s prechodom na nový systém prípravy profesionálnych vojakov a poddôstojníkov pre funkcie letecko-technického personálu vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
"Počnúc októbrom vznikli na Slovensku tri nové odborné výcvikové školy. Odborná výcviková škola pozemného vojska Martin, Odborná výcviková škola Mokraď a Odborná výcviková škola letectva Košice. Spolu so Základnou výcvikovou školou v Martine, vytvárajú tieto školy sústavu, ktorej cieľom je zabezpečiť ucelenú prípravu profesionálnych vojakov a poddôstojníkov pre potreby Ozbrojených síl," hovorí veliteľ Odbornej výcvikovej školy letectva pplk. Ing. Marián Hocko, PhD.
Odborná výcviková škola letectva bude od roku 2005 v kurzoch vstupného odborného výcviku pripravovať vojenských profesionálov v hodnostiach mužstva a poddôstojníkov pre pozemné odborností letectva.
"Všetci regrúti musia najprv absolvovať akýsi prijímač v Martine. Až následne sa profilujú a tí, ktorí sa rozhodnú pre letectvo prídu k nám. Tu absolvujú kurz, kde získajú základné odborné znalosti, ktoré umožnia profesionálnym vojakom vykonávať odborné funkcie v jednotkách. Armáda sa rozhodla pre zavedenie kurzov z prozaického dôvodu. Regrúti totiž podpisujú zmluvy o vstupe do armády. Tie sú na dobu určitú. Ak sa rozhodnú odísť do civilu, pôjdu len so znalosťami z kurzu. Predtým absolvovali štvoročné štúdium a armáda do nich investovala veľa peňazí."
Frekventantov kurzov budú vzdelávať inštruktori bývalej strednej školy letectva, ale aj bývalí učitelia z Vojenskej letekej akadémie M. R. Štefánika.
Základom tohto vzdelávania je kariérny postup.
"Po prvom odbornom výcviku sa vojak hlási pri svojej jednotke, ak chce po skončení zmluvy s armádou vzťah zachovať, absolvuje vyššie vzdelanie. Automaticky dostane vyššiu hodnosť. Akonáhle sa stane deiatnikom, prechádza do poddôstojníckej kariéry. Tu môže stúpať spomínaným spôsobom. Ak by sa chcel stať dôstojníkom, musí absolvovať vojenské vysokoškolské vzdelanie. Samozrejme, čím vyššie sa dostane, tým viac peňazí za to má."
Zaujímavosťou je, že do armády sa hlási čoraz viac žien. "Regrutačné stredisko eviduje veľa budúcich vojačiek. V Martine sa ich na vojenskú kariéru pripravuje skoro stovka. Sú medzi nimi aj matky s viacerými deťmi."
Košická škola sídli v priestoroch po bývalej Vojenskej strednej škole leteckej v areáli VLA. navyše pod svoju správu prevzala všetky učebne a zariadenia, aj tie, ktoré patrili VLA. Časť areálu, respektíve niekoľko budov pripadlo Technickej univerzite. Tá však nevlastní priľahlé pozemky.
"Je to tak. Je tu problém, pretože takmer všetko je vojenské a nachádzajú sa tu miesta, ktoré nemôže civil navštíviť. Civilní zamestnanci majú vydané špeciálne vstupy, majú však zákaz vstupovať do vojenských priestorov. Vznikol aj problém s údržbou areálu, keďže nie je doriešená správa budov."
Regrutačným zdrojom pre vstup do profesionálnej vojenskej kariéry leteckého odborníka sú absolventi stredných odborných škôl s maturitou so strojárenským a elektrotechnickým zameraním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári