kľučkovalo a šprintovalo po celom areáli Vodárenskej spoločnosti na ulici Československého odboja. Nepodarilo sa im ani streliť mu uspávaciu injekciu, takže súboj bol vyrovnaný. Až po niekoľkých desiatkach minút sa im podarilo paovcu zahnať smerom k sieti a tá ju definitívne uväznila. Lenže ani vtedy ešte nemali "lovci" vyhraté. Na korisť si museli ľahnúť, aby jej zviazali nohy a až potom ju mohli naložiť do pripraveného auta. "Je to beťár. Utiekol už druhý raz," skonštatovali ošetrovatelia.
Samec s túlavými topánkami má už desať rokov a preháňanie sa po okolitých kopcoch mu evidentne chutí. Dokonca sa nebojí ani stretnutia s človekom, ako nám to včera povedal náš čitateľ Igor Strharský:
"Dňa 20. októbra som v lese medzi Sivcom a Vysokým vrchom v časti 'Koprivy' stretol zviera, ktoré som zrejme mylne pokladal za muflóna. Keďže dané miesto je veľmi blízko zoologickej záhrady, napadlo mi, či neušiel odtiaľ. Nasvedčovalo tomu aj to, že som sa mohol k nemu priblížiť až na cca 5 metrov."
Na túto informáciu zareagoval aj riaditeľ zoo Karol Seman: "Áno, bol to on, pretože zo zoo ušiel už 5. októbra. Prvýkrát ušiel pred rokom. Tieto zvieratá totiž nemajú problém preskočiť ohradu a veľké ploty robiť nechceme. Aj keď vybehne z ohrady, mal by ho zastaviť veľký plot okolo celého areálu zoo. Lenže ten nám často poškodia turisti a hubári, a nie vždy sa nám hneď podarí poškodenie objaviť. Obvodový plot okolo celej zoo chceme dôkladne opraviť na budúci rok."
Podľa jeho slov impulzov na útek mohlo byť viacero.
"Máme dvoch samcov a jednu samicu. Sú vo výbehu veľkom vyše hektára a v čase ruje môže jeden ujsť. Alebo ho vyplaší zatúlaný pes alebo líška."
Takže po mesiaci sa zatúlaný samec paovce hrivnatej vrátil späť k svojmu stádu. Svojich kolegov však pravdepodobne ešte niekoľko dní neuvidí.
"Museli sme ho na nejaký čas izolovať, aby ho prezrel veterinár, či nemá nejaké zdravotné problémy," dodal K. Seman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári