zdravotníctva číslo 528/2004 umožnila takzvaný fyziologický pôrod v zdravotníckych zariadeniach vykonávať samostatne pôrodným asistentkám. Tie síce mohli privádzať na svet deti v nemocniciach i doteraz, avšak vždy musel byť pri pôrode lekár. Odteraz môžu pôrodné asistentky rodiť samé, pokiaľ lekár pri vyšetrení rodičky skonštatuje, že nepôjde o pôrod s vážnejšími komplikáciami.
Zmena legislatívy dodá väčší status pôrodným asistentkám a očakáva sa, že sa tiež podpíše pod ušetrenie výdavkov vzhľadom na možné zníženie počtu lekárov na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach. Nebude však znamenať zhoršenie zdravotnej starostlivosti o mamičku a jej dieťa, vzhľadom na to, že pôrodné asistentky musia mať potrebné vzdelanie a dostatočnú prax. Konštatovali to krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo v Košickom kraji Prof. MUDr. Štefan Lukačín, PhD a mestský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Dušan Frič, PhD na včerajšej tlačovej besede, ktorú zvolali kvôli potrebe informovať verejnosť o zmene štýle práce na pôrodných sálach. Ako zdôraznil Dušan Frič, tento krok nezníži úroveň slovenského zdravotníctva, ale naopak, ide o prispôsobenie sa Európskej únii, v ktorej majú pôrodné asistentky svoje dôležité postavenie. Výhodou pre pacientku je zas skutočnosť, že zatiaľ čo pôrodník trávi pri rodičke iba určitý čas, pôrodná asistentka je v jej blízkosti počas celého pôrodu. Ich vzájomný kontakt je teda oveľa bližší.
Nová vyhláška však nešpecifikuje, či má žena nárok dožadovať sa pôrodu vedeného pôrodníkom, pokiaľ pôjde o fyziologický pôrod bez komplikácií, alebo či musí byť v takom prípade vedený iba pôrodnou asistentkou. Podľa profesora Lukačína sa ale netreba obávať toho, že by pracovníci v štátnych nemocniciach rodičkám situáciu nejako sťažovali.
"Pôrodné asistentky musia mať potrebné vzdelanie. V minulosti museli mať ukončené dvojročné nadstavbové štúdium po gymnáziu, neskôr šlo i trojročné vyššie odborné štúdium v súčasnosti nahradené bakalárskym štúdiom. Pritom k štátnej skúške môžu byť adeptky pripustené po absolvovaní konkrétnych teoretických predmetov a určitej praxe. K tej patrí vykonanie prenatálnych vyšetrení u viac ako stovky žien, dohľad a starostlivosť o najmenej štyridsať tehotných žien a odvedenie minimálne štyridsať pôrodov či asistencia pri aspoň jednom kliešťovom pôrode," informovala nás hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu PhDr. PaeDr. Viera Simočková.
Pre zaujímavosť, pôrodnými asistentkami nemusia byť iba ženy. Aj keď sa toto povolanie spája predovšetkým s nežnejšou polovičkou ľudstva, tento odbor v súčasnosti študujú aj muži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári