žien Slovenska a Ťahanovského podniku služieb, s. r. o., prvý Ťahanovský jarmok ľudových remesiel. V pasáži na Budapeštianskej ulici to vďaka remeselníkom ponúkajúcich výrobky z polodrahokamov, kukuričného šúpolia, paličkovanú čipku či vyšívané obrazy vyzeralo ako na Staromestskom námestí v Prahe. Medzi ľudovými remeselníkmi sme natrafili aj na Petra Hercega, ktorý už viac ako 20 rokov vyšíva nádherné obrazy.
"Začal som s tým krátko po tom, ako mi moja mamka venovala prvý obraz, ktorý vyšila," zaspomínal si na svoje výšivkárske začiatky žeriavnik - valciar U. S. Steel Košice. "Väčšinou to robím po večeroch. Vyšíva aj manželka, traja synovia i dve dcéry. Dnes som sa sem prišiel iba prezentovať, nič nepredávam. Pre zaujímavosť, obrus so štyrmi erbami, ktorý som sám navrhol mi dal robotu asi na mesiac a pol. Mrzí ma, že cena mouliniek na vyšívnie išla dosť hore. Kým kedysi jedna stála dve, teraz je to aj sedemnásť korún."
Manželka P. Hercega, pani Erika, si u chlapov neobvyklú záľubu pochvaľuje. Vraj je stále lepšie, keď po večeroch doma vyšíva, ako keby vysedával v krčme. Starostu mestskej časti Cyrila Betuša sme sa opýtali, aký má on vzťah k ľudovým remeslám a či by dokázal aj on vymeniť starostovskú stoličku za náradie či ihlu.
"Pochádzam od Liptovského Mikuláša a celá naša rodina mala vždy veľmi blízky vzťah k ľudovej tvorbe. Ako chlapec som bol letecký modelár, stružlikanie lepenie dreva ma už vtedy bavilo. Sám som si dokonca urobil unkčnú gitaru, žiaľ, nepodarilo sa mi ju uchovať do dnešných čias."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári