Tatranskej Polianke. Témou diskusie bola reforma zdravotníctva so zameraním na oblasť záchrannej zdravotnej služby. Medzi odborníkov pôsobiacich na poli záchrannej služby boli do Tatier prizvaní aj pracovníci ministerstva zodpovední za prípravu reformy zdravotníctva Peter Pažitný a Tomáš Szalay i poslanci Viliam Novotný a Gustav Krajči.
"Snažili sme sa na tomto stretnutí dozvedieť, v akej fáze je príprava vykonávacích prepisov k novému zákonu o záchrannej službe, pretože ten kompetencie iba rámcovo načrtáva. Zákon sa totiž odvoláva na to, že ministerstvo zdravotníctva určí, kde budú nové strediská záchrannej služby a bude i prideľovať licencie - ale na základe čoho a komu, nie je nikde uvedené. Tiež sme diskutovali o tom, že ešte predtým treba zodpovedne doriešiť otázku technického vybavenia staníc záchrannej služby. Nevyhnutnou podmienkou dobudovania siete je, pochopiteľne, dostatok finančných zdrojov," hovorí riaditeľ Záchrannej služby Košice MUDr. Ladislav Šimák.
V novom Zákone o záchrannej službe je zakotvená povinnosť sanitky doraziť k pacientovi do pätnástich minút, čo obnáša značné navýšenie počtu stanovíšť a posádok rýchlej lekárskej pomoci. Zatiaľčo teraz máme na Slovensku necelých sedem desiatok stanovíšť a zhruba stovku posádok, nový zákon si vyžaduje existenciu 207 stanovíšť a 270 posádok. Časť nových stanovíšť pritom bude možné zriadiť v zdravotníckych zariadeniach, čo nemusí byť až tak finančne náročné. Ale postavenie záchranky na zelenej lúke bude stáť milióny. Ďalšou investíciu bude technické vybavenie posádok a, samozrejme, prevádzkové náklady.
"Nie som si celkom istý, či ministerstvo vôbec má k ekonomickej stránke celého projektu vypracované zodpovedné analýzy. Na Slovensku je iba niekoľko samostatných záchranných služieb, ktoré vedia povedať, čo ich prevádzka mesačne stojí. V bratislavskej a košickej stála 24-hodinová prevádzka v minulom roku osem a pol milióna korún, v neštátnej organizácii IRS Bratislava ešte o jeden a pol milióna viac. To sú náklady na platy zamestnancov, nevyhnutné energie a pohonné hmoty, ale bez nákupu novej techniky," poznamenáva Ladislav Šimák.
medzititul:
"Bez peňazí je celý projekt na vode," hovorí šéf košickej záchrannej služby
Podľa hovorcu ministra zdravotníctva Mária Miklošiho sa bude sieť záchrannej zdravotnej služby obsadzovať výberovým konaním. Víťaz konkurzu získa štvorročný kontrakt s poisťovňami, ktoré zabezpečia financovanie podľa cenového opatrenia ministerstva zdravotníctva. Ak sa do výberového konania pre príslušné zásahové územie neprihlási nijaký záujemca, bude úlohou štátu zabezpečiť poskytovanie tejto starostlivosti.
Podľa Ladislava Šimáka treba počítať s tým, že sa nájdu miesta, kde nebude o zriadenie takejto stanice záujem vzhľadom na jej neekonomickosť. Postaviť záchranku na zelenej lúke bude totiž pomerne nákladné a v obci, kde žije niekoľko stoviek obyvateľov, to možno považovať za priveľký luxus vzhľadom na to, že môže mať posádka iba niekoľko výjazdov do mesiaca. V tejto súvislosti spracovali záchranné služby z rôznych krajov svoje pripomienky a zaslali ich ministerstvu. Záchranári dúfajú, že sa na ne bude prihliadať a že budú stanice napokon rozumne rozdelené.
"Napríklad podmienka, že má byť jedna stanica na dvadsaťpäťtisíc obyvateľov, je vo veľkých aglomeráciách zbytočná. Veď v takých Košiciach nie je nevyhnutnosťou mať desať staníc, keďže je tu veľká koncentrácia obyvateľstva. Preto chápem nový zákon iba ako rámcový dokument, načrtnutie perspektívy, ktorú sledujeme," zdôrazňuje L. Šimák. Podľa neho je tiež otázkou, dokedy chce ministerstvo celú sieť vlastne dobudovať.
"Môžeme prevádzkovať iba toľko staníc, na koľko budeme mať peniaze. Bez peňazí je celý projekt na vode. Odhadujem, že na trojnásobný počet posádok oproti súčasnosti bude potrebných dva a pol miliardy korún, a to vychádzam zo súčasných mzdových podmienok. Tiež si treba uvedomiť, že ani nové stanice nevyrastú zo dňa na deň. Ak by peniaze boli hneď zajtra, potrvá to niekoľko rokov. Dlhší proces je aj dodanie objednanej sanitky dvesto sanitiek nevyrobí nikto na počkanie. A to už nehovorím o výchove lekárov urgentnej medicíny, čo trvá päť rokov," vysvetľuje šéf košickej záchranky, ktorý si však nemyslí, že bolo prijatie nového zákona o záchrannej službe zlým krokom. Považuje ho ale iba za začiatok, na ktorom treba ďalej stavať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári