deravých potrubí zaplavovalo pivnice obytných blokov a ľudia sa nevedeli domôcť pomoci. Aj vzhľadom na to, že v Košiciach máme potrubia, ktoré doslova nepatria nikomu.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. (VVS) sa rozhodla tieto záležitosti riešiť. Zapojila sa do projektov štrukturálnych a kohéznych fondov z Európskej únie...
"Pustili sme sa týmto smerom, pretože chceme obmedziť vlastnú investičnú výstavbu a radi by sme využili zdroje z EÚ. Pri čerpaní finančných prostriedkov z fondov EÚ spolufinancovanie tvorí 5-10 percent. Istou časťou prispieva vláda SR a naša spoločnosť. V konečnom dôsledku je to pre nás menej nákladné a vieme robiť veľké projekty," hovorí generálny riaditeľ VVS Ing. Stanislav Hreha.
"V Košiciach ide o časť Kavečian smerom do Košíc, samotnú obec Kavečany a zoologickú záhradu. Pre mesto máme schválené projekty v Bruseli a momentálne prebieha tender na hlavného inžiniera. Do konca roka začneme s výkopovými prácami," vysvetľuje S. Hreha a dodáva, že pôjde o niektoré časti mesta, kde sa urobí kanalizácia, alebo sa zrekonštruuje.
"V Košiciach sa cez ISPU bude financovať kanalizácia a ČOV v rozpočtovom náklade vyše 19 miliónov eur, čo činí 760 miliónov korún. Pôjde o desiatky kilometrov kanálov. Projekt pozostáva z výstavby kanalizácie v Košiciach a mestských častiach Krásna nad Hornádom, v Kavečanoch vyrastie navyše čistička odpadových vôd. Kanalizácia sa bude riešiť v Košickej Novej Vsi, ako aj na Kostolianskej ulici. Rekonštrukcia kanalizačných zberačov sa bude týkať Luníka II, III, Moyzesovej a Alejovej ulice."
Vyše dva milióny eur vynaložia na rekonštrukciu čističky odpadových vôd v Košiciach.
"Zo štrukturálnych fondov začne ešte v tomto roku rekonštrukcia kanalizácie Horný Zemplín - Humenné, kde bude preinvestovanýh vyše dvanásť miliónov EUR.
Z prostriedkov Kohézneho fondu sa bude financovať v Prešove zásobovanie pitnou vodou a kanalizácia v povodí Torysy s nákladom 50 miliónov eur. Podobne tak zásobovanie vodou vo Vranove. Oba projekty sú už schválené vládou SR a putovali na schválenie do Bruselu."
Na Južnom Zemplíne plánujú vyriešiť zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd, na Starine zas úpravňu vody a zdvojenie prívodného potrubia.
"Projekt ISPA, teda Juhovýchod Zemplína, je už v štádiu výstavby. Začali sme 24. júna a o 1000 dní má byť práca ukončená."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári