Slavomír Szabó, Alena Štrompová a Beáta Tomášeková, členovia Literárnej spoločnosti Pravé orechové. Príbehy zozbierali na historickej trase, ktorá viedla zo Zlatej Idky, Hýľova, Nižného Klatova a Myslavy až do Košíc.
"Naša práca je trochu iná, ako keď píše jeden autor. Sme traja a chodíme do terénu, kde vyhľadávame príbehy. Kým sme nazbierali materiál na túto knihu, ubehli tri roky a potom sme sa zaoberali verifikáciou údajov. Napríklad sme sa snažili overiť jednu zaujímavú vec, totiž keď stavali Bukoveckú priehradu, v niektorých neskôr zatopených častiach sa nerobil archeologický výskum a podľa jedného príbehu tam údajne stáli zvyšky starého pohanského hája. Archeológovia však o tomto nevedeli nič. Avšak na starých mapách našli lokalitu, ktorá sa volá Hradisko a nasvedčuje, že tam je miesto, ktoré by mohlo byť pohanským hájom," tvrdí Slavomír Szabó predeseda literárneho združena.
Snažili sa vraj vyberať príbehy tak, aby v každom z 20 príbehov bol iný prízrak a iné čaro. Sú v nich zmapované aj rozličné úplne neznáme tajomné bytosti, ako napríklad horiaci muž, vodná smrť, alebo mamuna vábiaca mužov do lesa.
"Literárne reprodukujeme príbehy ľudí, ktorí ich rozprávajú iným osobám. Často siahajú do starých čias a predávajú sa z generácie na generáciu. Ale máme napríklad aj taký, v ktorom je použitý mobilný telefón. Je zvláštny tým, že sa viaže k jednému miestu, kde sa odohrávalo šesť iných príbehov. To znamená, že to miesto pravdepodobne má určitý magický zmysel pre obyvateľov Nižného Klatova. Tvrdí sa, že na týchto krížnych cestách ľudia vyznávajúci čiernu mágiu vykonávajú svoje rituály. Je zvláštne hovoriť s ľuďmi, ktorí tvrdia, že tam boli, videli to a museli sa pritom skrývať, aby ich nezbadali. Je to veľmi zvláštne, ale mnohí ľudia nám tieto príbehy hovorili ako niečo, čo zažili. Veria, že je to naozaj tak. Takže aj z etnografického hľadiska je táto kniha určité svedectvom súčasnej viery ľudí v sily zla," hovorí Slavomír Szabó.
V súčasnosti je Literárna spoločnosť Pravé orechové na Slovensku jediné občianskej združenie literárne činných autorov snažiace sa o zachovanie tradičnej slovesnej kultúry formou zberu a spracovania starých príbehov. Vydalo už knihu Rákoš - Ľudia a ich príbehy, ktorá pojednávala o Slanskom priesmyku a veciach, ktoré sa tam odohrali počas II. svetovej vojny.
"Nezameriavame sa teda len na staré príbehy, ale aj na skutočné príbehy, ktoré miznú a majú taký literárny náboj, že stoja za to, aby sa zachovali. V súčasnosti pracujeme na vydaní príbehov obcí z Levočských vrchov. Začali sme robiť Jasovskú cestu, teda obce, ktoré sú medzi Košicami a Jasovom, napríklad Šemšu, Hodkovce. Nachádzame tam tiež veľa príbehov. Ale trošku iných. A myslím si, že keby sa začal robiť nejaký seriózny literárny výskum v rámci ľudového slovesného umenia a záchrany tradovaných príbehov, ktoré dokumentujú určitú časť kultúry nášho národa, našli by sme ich takmer všade," dodáva Slavomír Szabó.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári