má problémy. Jej výsledkom by malo byť vyše 160 rodinných domov a obytných domov, v ktorých by sa malo nachádzať spolu cca 300 bytových jednotiek.
V lokalite však zatiaľ nebýva ani jeden z majiteľov rodinných domov. Problémom je nedostatok finančných prostriedkov na dokončenie infraštruktúry a ciest, bez čoho je nemožné domy kolaudovať. Nespokojní "domkári" sa už obrátili na miestny úrad s petíciou, blíži sa zima a oni ju chcú prežiť už v dokončených domoch...
"Mestská časť Západ podpísala s talianskymi partnermi v roku 2001 dohodu o spoluinvestorstve na vybudovanie infraštruktúry na obytnom súbore Grot IV v rozsahu štátnej dotácie. Čerpanie štátnej dotácie je možné iba prostredníctvom verejnej správy. Predpokladané náklady na prelome rokov 2001 a 2002 boli stanovené na 35 miliónov korún štátnej dotácie a 9 miliónov vlastných zdrojov spoluinvestorov. V roku 2002 sme požiadali prostredníctvom krajského úradu o štátnu dotáciu na výstavbu 170 rodinných domov, na ktoré bolo v tom čase vydané stavebné povolenie (celkový plánovaný rozsah výstavby je 309 bytových jednotiek)," vysvetľuje starosta Pavol Mutafov.
Mestská časť a talianski investori predpokladali, že by mohli obdržať 24 miliónov korún štátnej dotácie a 6 miliónov korún by tvorili vlastné zdroje. "Dňa 11. novembra 2002 nám však bola prostredníctvom zmluvy z ministerstva výstavby poskytnutá dotácia len vo výške 17 miliónov na technickú infraštruktúru mimo ciest, na ktoré sme dostali nulu. Práce na Grote boli vykonané v rozsahu štátnej dotácie 17 miliónov plus 4 milióny z vlastných prostriedkov. Tieto práce boli v októbri 2003 skontrolované Krajským stavebným úradom v Košiciach, ktorí skonštatoval, že boli prevedené v súlade s projektami a v zmysle poskytnutej dotácie."
Dôsledkom toho, že ministerstvo neposkytlo na vybudovanie infraštruktúry dotáciu v požadovanej výške, sú súčasné problémy na výstavbe Grot. "Samozrejme, že 17 miliónov z pôvodných 35 neumožňujú, aby boli všetky práce na tomto obytnom súbore dokončené. V roku 2003 nebola naša žiadosť akceptovaná na ministerstve, pretože štát nepridelil ani korunu pre žiadny kraj na Slovensku. Prioritu dostal závod Peugeot Citroen v Trnave."
V roku 2004 mestská časť opäť požiadala ministerstvo o pridelenie štátnej dotácie na dostavbu technickej infraštruktúry vo výške 20,5 milióna a opäť neuspela.
Keďže na dokončenie infraštruktúry niet peňazí a talianski spoluinvestori sa zatiaľ nedohodli, či ju dokončia z vlastných zdrojov, čo vyzerá ako jediné riešenie, výstavba stojí a poriadne znervózňuje súkromných majiteľov, ktorí si v lokalite kúpili hrubé stavby a domy majú takmer dokončené. Bývať v nich však nemôžu, lebo bez dokončenia infraštruktúry, prívodu plynu a ciest, nedostanú kolaudačné rozhodnutie. "Zástupcov petičného výboru som prijal, chápem ich problémy, ale k ich zmluvným podmienkam sa vyjadrovať nebudem, pretože mestská časť s nimi zmluvy neuzatvárala. Pri zmluvách medzi súkromnou firmou a súkromnými staviteľmi mestská časť nebola, neboli nám dané na vyjadrenie, nepoznáme dohodnuté podmienky, takže sa zdržíme komentára," zdôraznil Mutafov.
Dodal, že každá faktúra, ktorá bola preplatená zo štátnej dotácie, bola odsúhlasená stavebným dozorom miestneho úradu i talianskych partnerov. "Talianski partneri presne vedia, na aké práce boli uvoľnené finančné prostriedky a čo nám umožňovala štátna dotácia. Všetky skutočnosti, týkajúce sa technickej vybavenosti stavby a jej financovania boli prejednávané na kontrolných dňoch, ktoré sa konajú každý druhý týždeň."
Stavebné pozemky na Grote vykúpilo talianske konzorcium pod gesciou vtedajšieho honorárneho konzula Talianskej republiky Franca Pigozziho od súkromných vlastníkov z Myslavy. Niekoľko hektárové územie sa nachádza za Centrom voľného času na Popradskej ulici, ide o lokalitu súbežnú s Kremnickou ulicou, ktorá leží za zadnými časťami domov smerom na Myslavu a Lunik IX.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári