Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Po dobrodružstve bažiaci Košičan Štefan Labuda spoznával vojnou zdecimované Macedónsko zo sedadla bicykla.

Jediným platným zákonom bol nabitý samopal pri bokuŠtefan Labuda je štyridsiatnik s nevyliečiteľným vírusom dobrodružstva v krvi. Navyše ho priam

Jediným platným zákonom bol nabitý samopal pri boku

Štefan Labuda je štyridsiatnik s nevyliečiteľným vírusom dobrodružstva v krvi. Navyše ho priam magicky vábia oblasti neprebádané, tak trochu divoké, na hony vzdialené od bežných turistických trás. Nedávno prešiel na bicykli aj s kamarátmi Macedónsko. Krajinu úžasných prírodných scenérií, ktorej hlboké vojnové jazvy sa iba pomaličky a bolestne sceľujú. Krajinu, kde sú ľudia vzácni. Štefan videl na vlastné oči dedinky s peknými murovanými domami, v ktorých niet živej duše. Ešte pred troma rokmi na týchto miestach zúrili boje. A zlý duch odplaty drieme v myšlienkach niektorých Macedóncov dodnes...

Skryť Vypnúť reklamu

Takmer každý rok Števo vyrazí na ďalekú cestu. Prebrúsil už odľahlé oblasti Južnej Ameriky, na bicykli prešiel Francúzsko, Švajčiarsko i Rakúsko. To si vyžaduje nielen dobrú kondíciu, ale aj ochotu vzdať sa bežného komfortu kvôli originálnym zážitkom.

"Snažím sa spoznávať krajiny málo známe, kde bežný turista zavíta zriedkavo. Moje posledné výpravy viedli do Albánska, Rumunska, na Ukrajinu. Keď sme s kamarátmi špekulovali, kam sa vyberieme, padali rôzne návrhy. Ale zhodli sme sa v jednom. Všetci chceli vyraziť do krajiny, kde sme ešte neboli, a zároveň relatívne neznámej. Vybrali sme si Macedónsko."

Nevideli vojakov

Keď sa dávala dokopy partia na túto zvláštnu expedíciu, Štefan oslovil zopár svojich kamarátov z Košíc. No niektorí reagovali na jeho návrh ťukaním si na čelo. Macedónsko je región, kde môže cudzinec zažiť nepríjemné prekvapenia. V mysli bežného človeka sa spája s vojnou, chudobou, nevyspytateľnými pomermi. A možno aj so svojráznymi ľuďmi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pred cestou sme sa snažili zistiť si o Macedónsku čo najviac informácií. Rýchlo sme zistili, že zohnať čo i len obyčajnú turistickú mapu Macedónska je zložité. Nakoniec nás zachránili pracovníci macedónskej ambasády, ktorí nám jeden exemplár mapy darovali..." vracia sa Števo do obdobia príprav na dobrodružný výlet, ktorý trval celkovo 12 dní. Cesta dala dokopy spolu osem ľudí, gro skupiny tvorili Liptáci, doplnení Trnavčanom a jediným z východu bol práve Štefan.

"Máločo sme o Macedónsku pred cestou vedeli, a aj po usilovnom hľadaní akýchkoľvek poznatkov o ňom sme veľmi nezmúdreli." priznáva Štefan. Azda aj preto vyrážali na dlhú cestu s určitou neistotou a obavami. V sedlách svojich bicyklov urazili asi 500 kilometrov, prirodzene, zaznamenali veci, aké bežnému turistovi unikajú. Debatovali s desiatkami tamojších ľudí, ktorí sa k nim temer vždy správali priateľsky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Boli sme milo prekvapení tým, že sme za celý pobyt nevideli jediný vojenský konvoj. Hoci na druhej strane - pri rozhovoroch s domácimi sme cítili, že z myslí ešte vojnu úplne nevypudili. Mnohí v nej stratili svojich blízkych."

Ušli zo strachu

Navonok je v Macedónsku pokoj. Možno to pod pokrývkou vrie, v ľuďoch ešte vždy sídlia negatívne emócie. Zlosť, presvedčenie, že za príkoria a vraždy sa treba odplatiť. Etnické zrážky si vyžiadali mnoho mŕtvych, zomierali kresťania i moslimi, Macedónci i Albánci, vojaci i civilisti.

"Hlavne v pohraničných oblastiach sú stopy vojny zreteľné. Po rozpade bývalej Juhoslávie šafárili v týchto oblastiach ozbrojené bandy, ktoré sa neštítili rabovať, brať všetko, čo malo hodnotu. Veľa ľudí týmto spôsobom prišlo o všetko, čo si rokmi namáhavo nadobudli. Prešli sme viacerými dedinami s úhľadnými murovanými domami, ktoré sú celkom opustené. Strach vypudil ich obyvateľov. Zanechali svoje domovy a ušli do vnútrozemia, kde to bolo o čosi bezpečnejšie."

V pohraničí to dodnes vyzerá ponuro. Iba sem tam zabručí motor auta, kde tu sa dajú zazrieť tiene ľudí, ktorí chodia k hrobom. Nepohnute sedia pri hroboch, modlia sa a s trpkosťou spomínajú na tých, ktorí ich navždy opustili. Ťažko sa odpúšťa. Aj prirodzene pohostinní, prívetiví Macedónci, sa nakazili bacilom nenávisti. Neprejavuje sa navonok, ale pri rozhovoroch jeho účinky neraz cítiť. Ľudia sa utiahli do svojich príbytkov, spoločenský ruch utíchol. Z prekrásnej prírody sa vytratili ľudia.

"Prešli sme pešo planinu Jakupica, kde sme nestretli temer nikoho. Tento región pritom stojí za to vidieť. Vyliezli sme aj na najvyšší vrch, nazývaný Solúnska skala. Nie je to žiaden kopček, dosahuje výšku 2540 metrov, teda zhruba toľko, ako naše tatranské končiare. Na vrchole náš čakalo prekvapenie, bola tam vojenská posádka. Chlapi v uniformách boli najprv zarazení, netvárili sa bohvieako prívetivo. No keď zistili, že sme zo Slovenska, začali sa chovať kamarátsky. Nakoniec súhlasili aj s našou spoločnou fotkou. Pritom tam boli aj ostreľovači s automatickými zbraňami, a čo je divné, základňa nestojí niekde na hranici. Je to hlboko vo vnútrozemí."

Ale vráťme sa ku planine Jakupica. "Je to podivuhodné vápencové pohorie s úžasnými jaskyňami a priepasťami. Jednu sme sme žartom pomenovali Liptovské hrdlo. Chceli sme vedieť, aká je asi hlboká. Nuž sme do nej hodili kameň. Letel tak dlho bez dopadu na dno, že sme tomu nechceli veriť. Priepasť má 300, možno 400 metrov."

Šok z cien

Macedóncov sú iba asi dva milióny. V krajine, vzdialenej od väčších miest, turista môže vychutnávať pokoj a samotu. Každý si môže kdekoľvek rozložiť stan, putovať bez akýchkoľvek obmedzení. Stretnutia s inými "pútnikmi" je vzácne. Naši "bádatelia" ale nešliapali iba cez vzdialené končiny, v na pohľad panenskej prírode. Stretávali sa aj s ľuďmi. V debatách s domácimi porozoberali kadečo. A kde už sa dá lepšie diškurovať, než v obyčajnej krčme. "Keď sme prvýkrát zašli v jednej dedinke na pivo a videli sme na stene vypísané ceny, boli sme v menšom šoku. Poldeci ostrého vyšlo v prepočte na šesť korún, krabička cigariet stála sedemnásť. A nešlo o nejaký šmejd, boli to ´LM - ky´."

Na druhej strane - veľa bežných tovarov je riadne mastných. Za chlieb zaplatíte približne toľko, čo na Slovensku, benzín je dokonca o nejaké dve korunky drahší. Ak vezmete do úvahy, že príjem priemerného Macedónčana je okolo 150 eúr mesačne, jeho živobytie je vskutku skromné. A v časoch bývalej Juhoslávie mali jej občania ako máloktorí zo socialistických krajín jednu cennú výsadu - mohli bez obmedzení cestovať. Všade bez víz. Tisíce Macedóncov vyrážali za prácou do západnej Európy, Ameriky. To sa zásadne zmenilo. Dnes Macedónčan naopak víza potrebuje. A keďže to stojí peniaze, ktorých spravidla nemá nazvyš, je nútený sedieť doma.

"Rozprávali sme sa s mnohými dedinčanmi. Dolieha na nich núdza, sú nešťastní. Nik sa o nich nestará, politici žijú v úplne inom svete. O problémoch bežných ľudí akoby vôbec nič nevedeli." Obyčajní občania väčšinou nažívajú v pokoji. Žiaden nacionaliznus, nevraživosť voči inej národnosti. Aj v príhraničných oblastiach, kde sa nie tak dávno strieľalo. "Párkrát sme posedeli v malých dedinských krčmičkách. V jednej, ktorá stála asi päť kilometrov od albánskej hranice, sme sa rozprávali s niekoľkými chlapmi. Oni to nerozdeľujú - ja som moslim, ty si kresťan, alebo Albánec - Macedónec - Srb. Všetci o sebe hovoria ako o Macedóncoch, no potom dodajú - pochádzam z Albánska, či rodičia sú Srbi."

Macedónsko poriadne cíti ekonomické následky bojov. Vojna nielen zabíjala ľudí, zborila mnoho tovární, zdecimovala poľnohospodárstvo. Pripravila tak desaťtisíce obyvateľov o prácu. Nezamestnanosť v krajine je jedna z vôbec najvyšších v Európe, štatistiky vravia a 25 - 30 percentách. Takmer každý tretí Macedónec v produktívnom veku je teda bez zamestnania. To všetko Štefan vnímal. Osud týchto ľudí sa ho počas cesty dotýkal. Pravda, on bol v Macedónsku v prvom rade za dobrodružstvom. Keďže vo výprave boli viacerí jaskyniari, tajomné diery v zemi ich zaujímali oveľa viac, než radového cestovateľa.

Chodby dlhé desiatky kilometrov

"Mal som to šťastie vidieť jaskyne v Brazílii, Chile, Argentíne, Bolívii. V Macedónsku som zhliadol iba vstupné brány do jaskýň. Mali sme strach dlhšie sa zdržať trebárs v spomínanom pohorí Jakupica. Civilizácia je odtiaľ veľmi ďaleko a dvaja domáci, ktorých sme tam stretli nám ihneď ´otvorili oči´. Stačil jediný posunok, naznačujúci šmyk nožom cez hrdlo. Tým nám dali najavo, že sme vo veľmi nebezpečnej oblasti, kde je najrozšírenejším zákonom samopal pri boku. A po krajine sa potuluje mnoho ozbrojených kriminálnikov." zdôvodňuje Štefan prečo sa neobývanými regiónmi prakticky prehnali bez dlhších zastávok.

Po návrate vŕta Štefanovi v hlave myšlienka ešte sa do Macedónska pozrieť. Zvrásnené pohoria skrývajú podľa neho mnoho úžasných tajomstiev. V krajine sú jaskyne, v ktorých ešte zrejme nik nebol. "Málokto do týchto regiónov chodí. Nachádza sa tak určite veľa obrovských jaskýň, dokonca jedna môže mať celkové prevýšenie neuveriteľných dvetisíc metrov a desiatky kilometrov chodieb. Spustiť sa do nich musí byť zážitkom. No takáto expedícia by si vyžadovala perfektnú prípravu a technické zabezpečenie. Vstupy sú v priemere desať, pätnásť metrov široké, po ich okrajoch nie je jediná skoba, či karabínka. Žiaden dôkaz, že tam voľakto bol. A to je strašne lákavé. I dosť nebezpečné. Klesať na lane úplne doneznáma."

Š. Labuda nesníva o neuskutočniteľných cestách. Stojí na zemi. Ale naďalej sníva o dobrodružných cestách, o tajuplných zážitkoch. Keď sme sa lúčili a spýtali sa ho na ďalšie cestovateľské plány, odvetil, že na najbližšie mesiace nič nechystá, lebo mu ostalo iba pár dní dovolenky. Či sa na podobnú túru vydá o mesiac, či o pár rokov, to teraz nevie. No to pokušenie vydať sa do neznáma v sebe nosí stále. Možno nám niekedy porozpráva o ďalšej zvláštnej krajine....

Marián BETÍK

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 786
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 055
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 236
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 589
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 862
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 849
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 784
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 309
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop