Korzár logo Korzár Košice

Najúčinnejšou prevenciou pred chrípkou je primeraná strava, otužovanie, homeopatiká, no tiež očkovanie

Vírus dokáže baktériám pootvoriť bránu do tela S jesennými sychravými dňami prichádza akosi prirodzene aj chrípka. Jeden rok je jej výskyt mierny,

Vírus dokáže baktériám pootvoriť bránu do tela

S jesennými sychravými dňami prichádza akosi prirodzene aj chrípka. Jeden rok je jej výskyt mierny, inokedy udrie plnou silou. Na Slovensku ľudia ešte stále nepovažujú za potrebné dať sa zaočkovať. Kým vo vyspelej Európe podstúpi očkovanie proti chrípke až tretina populácie, u nás sotva každý päť percent. Je pritom štatisticky potvrdené, že očkovanie je účinnou prevenciou nielen proti chrípkovým vírusom, ale i zdravotným komplikáciám, neraz sprevádzajúcim toto ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cítite sa unavení, malátni, pobolievajú vás svaly a kĺby? Máte sucho v hrdle, škriabe vás v ňom? Páli vás v oblasti hrudníka? Zrejme máte chrípku.

Aj v 21. storočí sú chrípkové vírusy tak trochu zastreté rúškom tajomstva. Rozoznávame tri typy vírusov - A, B, C. Kým typ A napáda okrem človeka aj niektoré zvieratá (ošípané, kone, vtáky a morské cicavce), zvyšné typy B a C vyvolávajú ochorenie iba u človeka. Vírus chrípky nie je vždy stály, môže sa v priebehu času meniť. Ak prebehnú drobné zmeny génov na povrchu vírusu, vznikne nový variant v rámci jedného subtypu. Voči takto "inovovanému" vírusu sú ľudia iba čiastočne odolní. To je hlavný dôvod každoročných epidémií.

Raz za 10 až 30 rokov však dôjde k veľkej, zásadnej zmene. Celá časť génu sa zmení a vznikne nový subtyp chrípkového vírusu. Vtedy vypukne pandémia chrípky s oveľa vážnejšími, až fatálnymi dôsledkami. V 20. storočí ľudstvo bojovalo so štyrmi pandémiami. V roku 1918 zúrila takzvaná španielska chrípka, v roku 1957 ázijská, v roku 1968 hongkongská a v roku 1977 ruská chrípka. Vždy šlo o vírusy chrípky typu A.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik úplne nového typu nie je dokonale objasnený. Predpokladá sa, že môže ísť o výsledok kombinácie zvieracích a ľudských vírusov chrípky typu A. Samotná bežná chrípka nie je sama osebe spravidla vážnejšou hrozbou pre zdravie človeka.

Najlepšie je zaľahnúť

"Ak sa výraznejšie zvýši teplota pacienta, celý imunitný systém organizmu začína bojovať s vírusom," vysvetľuje detská lekárka MUDr. Viera Pavlová. Práve pre deti a starších ľudí je chrípka, sprevádzaná ďalšou infekciou, vážnejšou hrozbou. "Oslabený organizmus sa môže nakaziť ďalšími baktériami. Sú to druhotné bakteriálne infekcie, a až vtedy, keď ich diagnostikujeme, začneme s podávaním antibiotík."

Chrípka je kvapôčková nákaza, za vhodných podmienok sa rýchlo šíri a prenáša. Vírus sa množí a narúša sliznicu dýchacích ciest. Poškodená sliznica je zraniteľnejšia voči útoku baktérií. Chrípka je paradoxne chorobou, ktorú väčšina ľudí považuje za banálny problém. Pritome chrípka je jedným z veľmi zákerných ochorení, jej sprievodné infekcie môžu viesť k vynútenej hospitalizácii pacienta, ba až k smrti. (Vírusový zápal pľúc, do ktorého môže chrípka prejsť, niekedy ohrozuje aj život. Úmrtím sa končí iba jeden z tisíc prípadov.)

SkryťVypnúť reklamu

"Najrozumnejšou terapiou proti chrípke je zaliezť do postele, zobrať Paralen, piť teplý čaj a vypotiť sa." radí MUDr. Pavlová. "Lepšie je chrípke predchádzať. V mojej praxi sa mi osvedčilo podávanie homeopatík na posilnenie imunologického systému dieťaťa. Viem, veľa sa hovorí o očkovaní. No ja uprednostňujem hlavne u detí predškolského veku tento spôsob prevencie. Homeopatické prípravky detský organizmus dobre znáša, pritom tieto látky výrazne zvýšia odolnosť dieťaťa aj voči iným infekciám."

Na stene ordinácie MUDr. Pavlovej visia tri certifikáty pre homeopatiu, ktoré potvrdzujú jej odbornú spôsobilosť liečiť týmto čoraz rozšírenejším postupom. "Ľudia často vnímajú homeopatiu ako moderný, v horšom prípade módny jav. Nie je to celkom tak. Homeopaticky sa lieči už niekoľko storočí, výsledky takejto liečby sú nespochybniteľné. Žiaľ, samotní lekári neraz o nej takmer nič nevedia. Teda ju nemôžu ani aplikovať pacientom. Pomohlo by, keby študenti medicíny získali aspoň základné poznatky o homeopatických extraktoch, o ich účinkoch." Prírodné prípravky podávala kedysi MUDr. Pavlová aj svojim deťom, ktoré doteraz neboli vážnejšie choré.

Zloženie vakcíny je tajomstvom

V nenápadnej, tak trochu zastrčenej budove na Palackého ulici, sídli Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Práve tu je aj virologické oddelenie. Ako jediné vo východoslovenskom kraji izoluje chrípkové vírusy, ktoré zasielajú do Národného referenčného centra pre chrípku v Bratislave. Tu sa konkrétny vírus analyzuje, tu sa pripravuje očkovacia látka proti chrípke.

"Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje výskyt chrípkových vírusov vo všetkých krajinách starého kontinentu," vysvetľuje MUDr. Viera Lengyelová, vedúca oddelenia virológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. "Na základe výsledkov mikrobiologických i iných odborných rozborov práve SZO doporučí aktuálnu očkovaciu látku tak, aby bola účinná proti konkrétnemu typu chrípkového vírusu. Látka sa môže modifikovať podľa toho, aký vírus sa práve šíri. Zloženie vakcíny je tak trochu výrobným tajomstvom, úplne presne ho nepoznáme ani my."

Oddelenie virológie pôsobí pre cudzieho návštevníka dojmom, aký vanie z katastrofických filmov o epidémiách. Na dverách laboratórií sú všade výstražné nápisy, za ich dvere sa bežný človek nedostane. Robia sa tu okrem iného aj testy na prítomnosť vírusu HIV v krvi, všetci zamestnanci musia striktne dodržiavať prísne preventívne opatrenia. "Ak sa zaznamená zvýšený výskyt chrípky, dodávame lekárom takzvané odberové médiá," vysvetľuje MUDr. Lengyelová. "Vzorky odoberajú pacientom a predpísaným spôsobom zakonzervujú, aby vírus prežil a mohol sa podrobiť výskumu. Chrípkový vírus je pomerne odolný pokiaľ nie je vystavený nízkym teplotám. Na existenciu a rozmnožovanie potrebuje aspoň štyri stupne celzia..."

Keď v organizme prepukne chrípka, telo si proti vírusu vytvára protilátky. Preto je každý, kto túto chorobu prekonal, do určitej miery voči vírusu imúnny. Znie to príjemne, ale skutočnosť je pekná iba zdanlivo. Vírus je neobyčajne variabilný, z roka na rok sa mení a imunitný systém si vždy vytvorí protilátky proti konkrétnemu druhu, ktorý si "pamätá". S pozmeneným vírusom si zakaždým musí organizmus vytvárať nové protilátky, keďže nerozozná novú variantu vírusu. Tie, ktoré už pacient má, neúčinkujú stopercentne, a nie sú preto schopné zabrániť ďalšej infekcii. Každopádne už vytvorené protilátky v tele často zmierňujú priebh ochorenia.

Koho zaočkovať?

Lekári radia očkovanie chronicky chorým ľuďom, osobám starším než 65 rokov, ľuďom, ktorí sa bežne pohybujú v miestach, kde sa stretáva veľa ľudí. (zamestnanci pôšt, bánk, obchodov a pod.) "Prenos chrípky je možný aj cez placentu," tvrdí MUDr. Oľga Mináriková, lekárka RÚVZ v Košiciach. "Nakaziť sa teda môže aj plod tehotnej ženy. Inak sú najviac ohrození ľudia s oslabenou imunitou. Očkovanie ich pomerne spoľahlivo chráni. Komplikácie po očkovaní sú dosť zriedkavé, až ojedinelé, ale látka dokáže účinne chrániť ľudí, ktorí sú voči infekcii oveľa zraniteľnejší."

Liečba chrípky spočíva v užívaní liekov na zníženie teploty, analgetík, vitamínov. "Antibiotikami sa liečia výlučne bakteriálne komplikácie, inak sú na trhu aj moderné protivírusové preparáty. Ich účinky sú tým lepšie, čím skôr ich chorému podáme. Najlepšie je ich užiť do 48 hodín od prejavenia sa príznakov chrípky." radí MUDr. Mináriková.

Vírusu sa, pochopiteľne, ľahšie zdoláva menej odolný organizmus. Na celkovú imunitu človeka vplýva mnoho činiteľov. Môžeme si ju posilňovať vhodnou stravou, vitamínmi, zvyšovaním celkovej fyzickej zdatnosti. Aj banálne sprchovanie sa studenou vodou, hoci iba minútu denne, zvyšuje odolnosť tela voči chrípke aj bakteriálnym infekciám.

"Žiaľ, hlavne rodičia zo sociálne slabších rodín často vystavujú svoje deti zdravotným rizikám," sťažuje sa detská lekárka MUDr. Pavlová. "Týka sa to i chrípky. Deti žijú v infekčne rizikovom prostredí, zanedbávajú aspoň základnú hygienu, nedostatočne sa stravujú. Prevenciu títo ľudia úplne ignorujú. Nikdy som sa ešte nestretla s tým, že by sa spýtali na čokoľvek, čo súvisí s obranou ich detí proti chorobe."

MUDr. Pavlová počas zaregistrovala dosť prípadov, kedy rodičia priviedli dieťa k lekárovi vo vážnom stave iba preto, lebo dúfali, že choroba prejde sama od seba. Bez toho, aby čokoľvek podnikli...

Očkovanie za 200 Sk, alebo maródka?

Ak sa ochorenie neskomplikuje, symptómy chrípky po troch až piatich dňoch samy od seba ustúpia. Ale únava môže pretrvávať aj dlhšie. "Organizmus sa úplne zotaví do dvoch týždňov od prvých príznakov. Chrípka sa môže skomplikovať zápalom pľúc u starších ľudí, malých detí, ale aj u ďalších rizikových skupín. (Astmatici, diabetici, pacienti s chronickými srdcovými ťažkosťami.) Takzvaná prechodená chrípka, alebo viackrát nedostatočne liečená, dokáže spôsobiť u pacienta vznik niektorých reumatických ochorení, alebo zápal srdcového svalu, teda myokarditídu." konštatuje internetová stránka Národného referenčného centra pre chrípku.

Viacerí praktickí lekári zaznamenávajú v týchto dňoch citeľný nárast chrípkových ochorení, aj keď celkový počet pacientov sa nijako dramaticky nezvýšil. Ani teraz ešte nie je neskoro dať sa zaočkovať, vakcína pôsobí rýchlo a výrazne posiľňuje šance pacienta neochorieť. Viaceré zdravotné poisťovne hradia očkovanie proti chrípke v plnom rozsahu, ale cena očkovacej látky nie je vysoká. Pohybuje sa okolo 200 korún.

Je to jednoduchá aritmetika - ak vás chrípka a jej následné komplikácie prikvačia na lôžko a donútia byť práceneschopným hoci iba týždeň, pri terajšej výške nemocenskej dávky prídete pri výplate o sumu niekoľkonásobne vyššiu, než je plná cena očkovania...

PLACKA: Každý rok ochorie na Slovensku na chrípku pol milióna ľudí, pričom komplikácie (zápal priedušiek, nosných a čelových dutín, či ďalšie bakteriálne infekcie) postihnú približne 16 000 Slovákov. Chrípku vníma väčšina ľudí ako banálne ochorenie, no je to omyl. Napríklad zápal pľúc, ktorého "spúšťačom" môže byť práve chrípka, je už závažnou chorobou. V ojedinelých prípadoch môže končiť smrťou.

Marián BETÍK

Autor: Ara Modrožltá

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 270
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 513
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 197
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 065
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 040
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 613
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 869
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 365
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 561
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 561
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 321
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 669
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 360
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 975
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 561
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 561
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 321
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 669
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 360
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 975
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu