visieť vo vzduchu. Inak by ste s najväčšou pravdepodobnosťou dopadli do kanálovej vpuste. Ak ste dospelý, v lepšom prípade by sa toto intermezzo skončilo vyvrtnutím, v horšom sádrovým obkladom. Dieťa by mohlo dopadnúť oveľa horšie. Kovové poklopy a mreže sa žiaľ, stali v poslednom čase hitom a pomerne jednoduchým zdrojom príjmu. Čo na tom, že výroba jedného poklopu stojí asi 3500 Sk a v zberni sa dá za ňu získať len pár korún! Podstatné je to, že nejaké ´love´ je v dlani.
Téma poklopy sa už pretriasa naozaj všade. I na úrovni mestských častí. Niekde robia tak, že majú každý poklop označený, a keď náhodou ´dostane nohy´, v zberniach na okolí sa ide na istotu. Aspoň predstavitelia miestneho úradu a polície si myslia, že idú na hotové. Poklop ale nenájdu, a dôvod sa dá len tušiť. V zberni predsa môžu byť skládky verejné, a teda kedykoľvek kontrolovateľné, no aj tie druhé, kde končí odpad od kdejakých dohodnutých partnerov a dodávateľov.
Policajti sami priznávajú, že sú v tejto oblasti dosť bezmocní. Voči väčšine občanov ide aj legislatíva, ktorá hovorí, že ak je škoda, ktorú niekto spôsobí, menšia ako 6500 Sk, je to len priestupok, a ten sa väčšinou rieši blokovou pokutou. Kto však vymôže blokovú pokutu od človeka, ktorý spí niekde v kanáli, na teplovodnej rúre alebo v bloku na medziposchodí a zarába si na prežitie práve krádežami? Nikto. Pôvodný legislatívny úmyseľ bol možno dobrý, lebo súdy boli zavalené prípadmi a riešili aj doslova korunové krádeže, a tak sa stanovila hranica, dokedy je niečo priestupok a kedy je to už trestný čin.
Nápad sa ale minul účinku. Sadzba 6500 Sk sa totiž týka jednej ´zlodejskej aktivity.´ Nuž a kto je šikovný, ten niekde niečo potiahne hoci aj každý deň. Vždy to však bude len priestupok, pretože tieto vylomeniny sa páchateľovi nespočítajú, ráta sa každá samostatne.
Počula som už aj o tom, napríklad na Furči, že obchodníci, ktorí majú pred vstupom do predajne kovovú mrežu na utieranie nôh, každý večer, keď končia, mrežu berú do predajne. Čosi podobné sa deje aj v niektorých blokoch. Ľudia sa snažia chrániť to, čo by malo slúžiť všetkým.
Žiaľ, ich osamotené aktivity nestačia. Kým sa celoplošne neprijme prísny zákon o výkupe druhotných surovín, alebo nevymenia kovové poklopy a mreže za tzv. umelohmotné, ktoré nikomu netreba, ani zlodejom, ani výkupcom surovín, budeme tŕpnuť a chodiť s očami prilepenými k zemi.
Nechcem mentorovať, to skôr lezie na nervy ako na niekoho zaberie, ale kým sa naozaj nestane niečo vážne, či už tragická dopravná nehoda alebo smrteľný pád, s poklopmi a výkupom sa zrejme nič nespraví. Takže, priatelia, čakajme na tragédiu, potom sa možno ľady pohnú...
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Za vraždu dostali 34 rokov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári